vytisknout velikost písma Fotoreportáž: Jehličnany tropů a subtropů

Jehličnany rostoucí v tropických oblastech jsou u řady nadšenců z oblasti zahrádkářství zcela neprobádanou skupinou rostlin. Botanická zahrada hlavního města Prahy pořádá výstavu na toto téma od začátku října do konce listopadu.

Expozice je umístěna v prostranství skleníku Fata Morgana, několik výstavních kusů najdete dokonce i ve venkovním prostoru. K vidění je známá araukárie nebo skupina různých druhů rodu Podocarpus, objevíte tu ale i řadu jiných jehličnanů.

Různé tvary a netradiční vzhled

Největší počet vystavených exemplářů patří do čeledi nohoplodovitých (Podocarpaceae), která čítá více než sto různých druhů původem z jižní polokoule. V Africe, kde tyto stromy rostou, se místní obyvatelé naučili zpracovávat i plody vynikající chuti.

Klepněte pro větší obrázek
Nohoplod velkolistý (Podocarpus macrophyllus), samčí a samičí rostlina

Zajímavým výstavním exemplářem je rozhodně Afrocarpus falcatus s domovinou v Etiopii, Keni,  Mosambiku a Tanzánii. Pyšní se totiž titulem nejvyššího jehličnanu Afriky; běžně dorůstá do výšky kolem šedesáti metrů, přičemž kmen má průměr až tři metry. Jeho dřevo se využívá v truhlářství,  výrobě lodí a hudebních nástrojů. Zralá semena jsou zdrojem jedlého oleje.

Druh Afrocarpus gracilior je mohutný strom s výškou až čtyřicet metrů. Vyskytuje se především v Keni, Tanzánii a Ugandě, kde na něj narazíte v nadmořských výškách okolo dvou tisíc metrů. Jedná se o běžný africký jehličnan, oblíbený především u truhlářů.

Klepněte pro větší obrázek
Dacrydium cupressinum

Dacrydium cupressinum vyniká především jemným převislým větvením. V místě svého původu, na Novém Zélandu, dorůstá výšky okolo pětatřiceti metrů, přičemž nejlépe se mu daří v nadmořské výšce okolo šesti set metrů.

Asijský zástupce nohoplodovitých se jmenuje Nageia nagi. Rod čítá jenom šest druhů, jež se  vyskytují v Japonsku, Číně a Thajsku. Uvedený druh dosahuje výšky třiceti metrů. Dřevo se podobně jako u jiných nohoplodů využívá k výrobě nábytku.

Klepněte pro větší obrázek
Araukárie je nejznámějším tropickým jehličnanem

Jedinečnou stavbu listů ukazuje Phyllocladus hypophyllus. Jehlice jsou nahrazeny plochými větévkami (kladodii). Tento jehličnan roste na Filipínách v nadmořské výšce až čtyři tisíce metrů.  Rod Phyllocladus má pouze pět druhů – rostou na Novém Zélandu, Borneu, Filipínách a v Tasmánii.

Podocarpus elongatus patří se svými šesti metry k nejmenším druhům rodiny nohoplodů. Tvoří buď keře mohutnější stavby, nebo menší stromy. Jeho domovinou jsou jihoafrické země.

Klepněte pro větší obrázek
Nageia nagi

Možná že vám něco říká název Podocarpus macrophyllus. Tuto exotickou dřevinu, oblíbenou u pěstitelů bonsají, známe u nás pod  jménem nohoplod velkolistý. Doma je na jihu Japonska a Číny, kde dosahuje dvaceti metrů. Jediným americkým zástupcem nohoplodovitých je Saxegothaea conspicua. Narazíte na ni v Argentině a Chile. Dorůstá výšky okolo pětadvaceti metrů.

Borovice z Mexika

Jedním z vystavených exemplářů je borovice Pinus patula, původem z Mexika. Vyskytuje se v nadmořské výšce okolo tří tisíc metrů, kde snáší mrazy i okolo minus deseti stupňů. Dává kvalitní dřevo.

Klepněte pro větší obrázek
Afrocarpus falcatus

Z čeledi cypřišovitých (Cupressaceae) jsou na výstavě k vidění tři druhy. První z nich, Widdringtonia schwarzii, se vyskytuje na subtropickém jihu Afriky a patří k ohroženým druhům. Dorůstá výšky kolem pětadvaceti metrů, přičemž její koruna má tvar pyramidy.

Druhý vystavený kus, pojmenovaný Widdringtonia nodiflora, patří do skupiny keřů s domovinou v Mosambiku a Zimbabwe. Jeho vzrůst je menší – dosahuje výšky pouhých šesti metrů. Zajímavou vlastností této rostliny je odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Klepněte pro větší obrázek
Amentotaxus argotaenia, keř z čeledi tisovitých s výškou do sedmi metrů, který se vyskytuje na vápenitých půdách v Číně

Callitris rhomboidea, také z rodiny cypřišů, je jedním z celkem šestnácti druhů rodu Callitris. Nepříliš vysoký jehličnan vysoký asi patnáct metrů tvoří lesní porosty spolu s eukalypty. Domovským místem výskytu jsou rozsáhlé oblasti Austrálie a Tanzánie.

Co zapříčinili zloději z řad návštěvníků

Současně s výstavou tropických druhů probíhá výstava nazvaná Jehličnatá NEJ. Ta se koná ve venkovních prostorách botanické zahrady a je věnována jehličnanům s výjimečnými vlastnostmi. Její součást tvořila jedinečná sbírka čarověníků, jehličnatých miniatur, ale protože některé z nich návštěvníci ukradli, byla tato část výstavy ukončena.

Vstupné s platností na jeden den zakoupíte za sto dvacet korun, expozice jsou otevřeny kromě pondělí každý den od devíti do šestnácti hodin.

Děkuji Botanické zahradě hlavního města Prahy za možnost fotografování v jejich expozici.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby