vytisknout velikost písma Fotonávod: začínáme s motorovou řetězovou pilou

O benzinové řetězové pily je stále větší zájem i ze strany začínajících nebo mírně pokročilých uživatelů, kteří se však často bojí jejich použití. Rozhodli jsme se proto vyzkoušet jednu z nich a při té příležitosti nafotit, jak s ní správně a bezpečně zacházet.

K testování jsme si vybrali pilu Dolmar PS-4605. Pracovali jsme s ní při krácení převážně bukových a odvětvených kmenů z čerstvé prořezávky, kdy jsme zpracovali na 6,5 m³ dřeva. V dnešním článku se budeme věnovat nejzákladnějšímu tématu – správnému sestavení pily. 

Začněte kontrolou

Po pořízení kterékoliv nové motorové řetězové pily si nejprve zkontrolujte obsah balení podle dodávaného návodu a přehledu součástí. Standardem je nejen hlavní tělo pily a lišta s ochranným krytem, ale také řetěz odpovídající délky a klíč pro povolení krytu řetězovky s přístupem pro nasazení řetězu a jeho případné dopínání, sloužící stejně tak k povolení závitu svíčky (takzvaný Kombi klíč).

V případě námi testované pily Dolmar PS-4605 potěší také speciální šroubovák pro čištění kovových žeber válce, brašna na nářadí pro použití v terénu a rozšiřující prachový filtr.

U kteréhokoliv typu pily lze při častém využití doporučit pořízení náhradního řetězu (možnost práce při poškození nebo hrubém ztupení výchozího) a kulatého pilníku odpovídajícího průměru pro rychlé přebroušení.

První složení bývá nejtěžší

Jestliže máte pilu v originálním balení, je zapotřebí ji nejprve složit, čehož se většina začínajících uživatelů obává. Vzhledem k tomu, že princip bývá stejný u všech druhů různých výrobců, je vždy nejtěžší právě sestavení první pily.

Na hlavním těle nejprve povolte šrouby, které drží ochranný kryt řetezovky, čímž zpřístupníte prostor pro umístění řetězu. Pamatujte na to, že se u závitů v této části mohou nacházet ochranné plastové prvky – ty před prvním použití odstraňte – podrobnosti najdete v návodu k vámi vybranému modelu.

Nasazení lišty a řetězu

Podle pokynů výrobce v manuálu nasaďte lištu a řetěz, a to po případném přizpůsobení relativního napnutí pomocí šroubu pro napínání. U námi použité pily Dolmar PS-4605 je tento šroub umístěn zboku, jiné modely mohou využít také méně praktické čelní umístění těsně u lišty.

Lištu usaďte tak, aby přesně pasovala do daného umístění, napínání nastavte na nižší hodnotu a obepněte ji řetězem (tj. na lištu a zároveň kolem hvězdicové kladky). Zde přichází první často přehlížený krok, pořádně si vždy zkontrolujte, zda jsou zuby řetězu ve správném směru, tedy ve směru otáčení při provozu pily!

Nyní opět nandejte kryt řetězovky a dotáhněte matky šroubů, které jej drží, rukou – v tomto kroku je důležité nepoužít kompletní přichycení, jelikož pak nelze využít napínání pomocí šroubu pro dopínání řetězu.

Jak si poradit s dopnutím řetězu

Právě nyní je vhodný čas pro další důležitý krok, a sice správné dopnutí řetězu. Pomocí odpovídajícího šroubu zvyšte napnutí tak, aby řetěz zcela přilehl k liště, a přitom s ním (v ochranných rukavicích) stále bylo možné pohodlně pohybovat.

Klepněte pro větší obrázek
Závěrečné „jemné“ dopnutí řetězu a lišty před kompletním přichycením krytu řetězovky

Obecně je dobré brát zřetel také na to, že při intenzivním použití se vlivem tepla při řezání napnutí trochu sníží, proto průběžně i během práce napnutí kontrolujte. Vyhnete se tak nebezpečí úrazu i vyššímu opotřebení řetězu.

Jak pracovat s motorovou pilou a jak o ni pečovat

Jak pracovat s motorovou pilou a jak o ni pečovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci