vytisknout velikost písma Fotonávod: jak připravit pelargonie na sezonu

Konec února a začátek března představují ideální období pro přípravu pelargonií na nadcházející sezonu. V dnešním fotonávodu vám předvedu, že i nesprávně zimované exempláře můžete upravit tak, aby vám od jara zdobily balkon či terasu.

Pelargonie, lidově zvané muškáty, nejlépe zimují na světlých místech při minimální zálivce. Pokud nejsou světelné podmínky ideální, rostlinám začne zasychat konec stvolu a opadají květy.  

Nejvíce jim prospěje, když je řádně zastřihnete, přesadíte do nového substrátu a pohnojíte tekutým hnojivem.  

Správné zimování ovlivňuje kondici  

Nejlépe na tom jsou majitelé rodinných domů a vil se zimními zahradami. Tam se pelargoniím daří, protože mají dostatek světla a jsou chráněné před mrazivým vzduchem.  

Pokud jim ještě pěstitel dopřeje pravidelnou zálivku, která je však oproti horkému létu zhruba poloviční, jsou tyto podmínky na jejich zdravotním stavu znát – pelargonie mají po celou zimu krásně zbarvené listy bez známek žloutnutí.  

Klepněte pro větší obrázek
Po přezimování ve vyhovujícím prostředí si užijete záplavu květů, ale do dubna je průběžně odstraňujte, aby rostliny zesílily  

V podobné kondici se nacházejí kusy zimované například v dílně nebo kůlně poblíž rodinného domu, kde nehrozí mrazy. Jen zálivka zde bývá občas zanedbávána, takže některým rostlinám chybí spodní listy, protože jim vlivem přeschnutí opadaly.  

V nejhorším stavu bývají exempláře umístěné do tmavých sklepních kójí v panelových a jiných bytových domech. Nedostatek prostoru nutí majitele, aby rostliny ukládali na naprosto nevhodná místa s minimálním přístupem světla. Když chybí i občasná zálivka, situace je pak ještě horší.  

Co s muškáty v zuboženém stavu?  

Pomocí následujícího postupu si můžete vypěstovat muškáty, které vás budou těšit dobrým zdravotním stavem a záplavou květů. Na obrázku vidíte pelargonii, která byla přes zimu umístěna na tmavém místě a za celou dobu se dočkala pouze jediného zalití.  

Klepněte pro větší obrázek
 

Na celkovém vzhledu rostliny je to znát. Vršek stvolu zasychá, květenství je suché a začíná opadat. Paradoxní výhodou je, že vzpřímené muškáty jako takové se snaží zachránit vlastními silami – na zelené části stonku vyrůstají nové výhony, když jeho vrchní část začne odumírat.  

Klepněte pro větší obrázek
 

Postižené kusy přeneste do tepla a zalijte. Pomocí ostrých nůžek odstřihněte suchou část rostliny, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí.  

Klepněte pro větší obrázek
 

Celé rostliny vyjměte z původních nádob a přesaďte do větších. Průměr nového květináče musí být alespoň o pět centimetrů větší než u původního. Pro přesazení použijte substrát pro balkonové rostliny, který  zakoupíte v každé prodejně se zahrádkářskými potřebami.  

Klepněte pro větší obrázek
 

Nezapomeňte při přesazování substrát řádně udusat svými prsty. Přesazované kusy pak lépe zakoření a jejich kondice se velmi rychle zlepší. Zhruba po dvou dnech opakujte zálivku a přidejte tekuté hnojivo, tím se nastartuje správný vývoj listů a později květů.  

Aby pelargonie bohatě kvetly  

Při správné péči, dodržování pravidelné zálivky a hnojení všechny exempláře do poloviny dubna zesílí a v této době se u nich objeví první květy. Bude to známka toho, že jsou připraveny k přenesení na balkon nebo terasu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci