Pelargonie, lidově zvané muškáty, nejlépe zimují na světlých místech při minimální zálivce. Pokud nejsou světelné podmínky ideální, rostlinám začne zasychat konec stvolu a opadají květy.
Nejvíce jim prospěje, když je řádně zastřihnete, přesadíte do nového substrátu a pohnojíte tekutým hnojivem.
Správné zimování ovlivňuje kondici
Nejlépe na tom jsou majitelé rodinných domů a vil se zimními zahradami. Tam se pelargoniím daří, protože mají dostatek světla a jsou chráněné před mrazivým vzduchem.
Pokud jim ještě pěstitel dopřeje pravidelnou zálivku, která je však oproti horkému létu zhruba poloviční, jsou tyto podmínky na jejich zdravotním stavu znát – pelargonie mají po celou zimu krásně zbarvené listy bez známek žloutnutí.

Po přezimování ve vyhovujícím prostředí si užijete záplavu květů, ale do dubna je průběžně odstraňujte, aby rostliny zesílily
V podobné kondici se nacházejí kusy zimované například v dílně nebo kůlně poblíž rodinného domu, kde nehrozí mrazy. Jen zálivka zde bývá občas zanedbávána, takže některým rostlinám chybí spodní listy, protože jim vlivem přeschnutí opadaly.
V nejhorším stavu bývají exempláře umístěné do tmavých sklepních kójí v panelových a jiných bytových domech. Nedostatek prostoru nutí majitele, aby rostliny ukládali na naprosto nevhodná místa s minimálním přístupem světla. Když chybí i občasná zálivka, situace je pak ještě horší.
Co s muškáty v zuboženém stavu?
Pomocí následujícího postupu si můžete vypěstovat muškáty, které vás budou těšit dobrým zdravotním stavem a záplavou květů. Na obrázku vidíte pelargonii, která byla přes zimu umístěna na tmavém místě a za celou dobu se dočkala pouze jediného zalití.

Na celkovém vzhledu rostliny je to znát. Vršek stvolu zasychá, květenství je suché a začíná opadat. Paradoxní výhodou je, že vzpřímené muškáty jako takové se snaží zachránit vlastními silami – na zelené části stonku vyrůstají nové výhony, když jeho vrchní část začne odumírat.

Postižené kusy přeneste do tepla a zalijte. Pomocí ostrých nůžek odstřihněte suchou část rostliny, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí.

Celé rostliny vyjměte z původních nádob a přesaďte do větších. Průměr nového květináče musí být alespoň o pět centimetrů větší než u původního. Pro přesazení použijte substrát pro balkonové rostliny, který zakoupíte v každé prodejně se zahrádkářskými potřebami.

Nezapomeňte při přesazování substrát řádně udusat svými prsty. Přesazované kusy pak lépe zakoření a jejich kondice se velmi rychle zlepší. Zhruba po dvou dnech opakujte zálivku a přidejte tekuté hnojivo, tím se nastartuje správný vývoj listů a později květů.
Aby pelargonie bohatě kvetly
Při správné péči, dodržování pravidelné zálivky a hnojení všechny exempláře do poloviny dubna zesílí a v této době se u nich objeví první květy. Bude to známka toho, že jsou připraveny k přenesení na balkon nebo terasu.