vytisknout velikost písma Fotoinspirace: Jak rozzářit vaši zahradu?

Trend posledních let je jasný – propojovat interiér s exteriérem. A s tím jde ruku v ruce zvýšený zájem o venkovní osvětlení. Poradíme, jaké druhy světel se kam hodí a na co si dát pozor. A hlavně ve fotogalerii uvidíte konkrétní příklady. 

Co vědět před nákupem?

Určitě si pohlídejte, aby vybrané venkovní svítidlo bylo dostatečně chráněno před vniknutím vody a cizích těles, minimálně nutné krytí je IP44. Samozřejmě v případě ponorných světel, které byste umisťovali do jezírka nebo fontány, je potřeba vyšší ochrana (IP68). Co se týče intenzity, světlo by nemělo být příliš silné, aby neoslňovalo

Cílem kvalitního osvětlení zahrady by mělo být zajištění bezpečného pohybu kolem domu, ale také podtržení celkové atmosféry v zahradě,“ uvedla Sára Maletičová, zástupkyně jedné významné osvětlovací značky, v rozhovoru pro czechdesign.cz. Kombinují se tedy například dekorační malá světla s výkonnějším nástěnným svítidlem. Vzhledem k tomu, že na zahradě většinou relaxujete, barvu světla volte spíše teplejší, kolem 3000 kelvinů.

Kam jaká svítidla umístit?

  • Na terasu, ke vchodu do domu a k nasvětlení fasády se nejčastěji používají nástěnná svítidla. Velmi pěkně vypadá, když svítí nahoru i dolů. Pokud nemáte ven vyvedenou elektřinu, můžete použít solární světla.

  • K nasvětlení skalky, sochy či stromu skvěle poslouží venkovní bodová svítidla. Často bývají s praktickým zapichovacím bodcem a mají nastavitelný směr svícení. Listnaté rostliny se podsvětlují, jehličnany se nasvěcují z boku.

  • K chodníkům, příjezdovým cestám a tam, kde potřebujete více vidět, doporučujeme zahradní lampy. K dostání jsou v různých designech a výškách a jak můžete vidět v naší fotogalerii, lze dnes sehnat i extravagantní kousky, například od italské značky Artemide. 

  • Pokud vám stačí mít chodník nebo podlahu terasy osvětlenou jen dekoračně, můžete použít zemní svítidla.

  • Pro nasvícení venkovního schodiště jsou ideální plochá nebo zápustná svítidla. Plochá mají na rozdíl od vestavných světel tu výhodu, že se nemusí dopředu zazdívat montážní boxy.   

Jak na zahradní osvětlení chytře?

Ovládejte ho automaticky. To znamená, vybírejte venkovní svítidlo s již integrovaným pohybovým čidlem, nebo pokud by senzor na některých místech díky umístění svítidla nedosáhl, pak použijte samostatné čidlo pohybu. Podrobněji tuto problematiku rozebírá tento průvodce pohybových čidel. Sepsali ho specialisté z e-shopu e-light.cz, kteří se navrhování a prodeji exteriérového osvětlení věnují již od roku 1993.  

Více než 20 nápadů na zahradní osvětlení najdete ve fotogalerii v úvodu článku.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do byt…

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

6.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Blahokeř
Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte n…

Tenhle drobný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život a i napáchat řadu škod. Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Jak se k vám jednou nastěhují, je těžké se jich zbavit. Zvlášť pokud si nechcete domácnost či zahradu zamořit chemií. Existuje však celá řada osvědčených babských triků, které vám boj s nepříjemným hmyzem pomohou vyhrát. Prozradíme vám je!

9.  6.  2021 |
Lenka Chvostová
MravenciBabské radyDomácí škůdciJak na to
Výplň do květináče, past na škůdce a další triky, jak využít pistáciové skořápky

Výplň do květináče, past na škůdce a další tr…

Pistácie jsou oblíbenou pochoutkou. Skořápky, které po oříšcích zbydou, už ode dneška raději schovejte. Máme pro vás sedm skvělých tipů, jak je v budoucnu využít.

13.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Pistácie
Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí…

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

5.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

včera |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda