vytisknout velikost písma Fíkus: Pěstování od A do Z

Fíkusy patří k oblíbeným pokojovým rostlinám hned z několika důvodů. Vypadají elegantně, hodí se do tradičních i moderních interiérů, čistí vzduch a mají minimální nároky na péči. Přesto občas dochází k jejich úhynu. Listy žloutnou, opadávají, nebo naopak hnědou a zasychají. Co je důvodem a jak fíkus pěstovat?

Fíkusy v pokoji vám vyčistí vzduch

Fíkusy mají svůj původ v Indii a patří do čeledi morušovníkovitých. V pokojových podmínkách dorůstají do výšky od třiceti centimetrů až do dvou metrů. Kromě elegantního vzhledu, který se hodí snad do každého interiéru, a nenáročné péče je jejich hlavní předností schopnost odstraňovat nečistoty ze vzduchu. Věděli jste, že například fíkus malolistý, který u nás patří k nejoblíbenějším pokojovkám, si poradí i s výpary z laků a čisticích prostředků, které obsahují čpavek?

Fíkus malolistý: přirozená čistička vzduchu

Fíkus malolistý: přirozená čistička vzduchu

Správná péče o fíkus? Dodržujte 3 pravidla

Fíkusy potřebují 3 věci: mají rády rozptýlené světlo, dostatek vody a zvýšenou vlhkost vzduchu. Budete-li toto dodržovat, povede se jim výborně. Pokud jim zkusíte něco ubrat či přidat, nedopadne to dobře. Chcete příklad? Ačkoliv jste fíkusy mohli vidět růst na slunci v jižních zemích, na přímé slunce je nedávejte. Dokáže jim ošklivě popálit listy. Máte-li možnost letnění, umístěte fíkusy do polostínu (samozřejmě až poté, co si pobytem ve stínu postupně zvyknou na venkovní podmínky).

Fíkus opadává? Žloutnou nebo hnědnou mu listy? Čím to je a jak tomu zabránit

To samé platí o zálivce. Substrát udržujte stále vlhký, ale kontrolujte, aby v misce nezůstávala stát voda. Právě přelití nebo naopak přeschnutí může mít pro rostlinu neblahé důsledky. Při přelití dochází ke hnilobě kořenů, což se projevuje postupným žloutnutím a opadáváním listů a vede k úhynu celé rostliny. Naopak velmi suché prostředí může způsobit hnědnutí a zasychání listů. Začne-li fíkus chřadnout z některého z výše uvedených důvodů, zkuste aplikovat Lignohumát nebo Vitality komplex (výluh z žížalího kompostu). Obojí rostlinám pomáhá mj. ke zlepšení zdravotního stavu, k regeneraci a posílení imunity. Oba prostředky lze přidat do zálivky nebo postřikovačem aplikovat na list, což je v tomto případě vhodnější, protože účinek nastupuje rychleji. 

Nemá rád změny, respektujte to

Při prudké změně teploty nebo náhlé změně prostředí fíkus shazuje zelené listy a často i hyne. Je to důsledkem šoku, který vyvolá úplný rozvrat látkové výměny. Pokud se rostlina zase nevzpamatuje, většinou ji nelze nijak zachránit.

Jak na úspěšné pěstování fíkusu

Základním doporučením tak zůstává prevence: Fíkus pravidelně zalévejte a hnojte tekutými hnojivy. V místnosti, kde ho pěstujete, udržujte konstantní teplotu a nestěhujte rostlinu z místa na místo. Dopřejte mu časté rosení a otírání listů. Pokud tyto nenáročné podmínky dodržíte, velmi pěkně vám poroste.

Jaký druh fíkusu vybrat a jak tyto rostliny pěstovat? Rady nejen pro začátečníky najdete ve videu v úvodu článku. 

Nejen fíkusy jsou nenáročné pokojovky. Seznamte se s dalšími pěti takovými druhy!

Nejen fíkusy jsou nenáročné pokojovky. Seznamte se s dalšími pěti takovými druhy!

Jak na přesazování fíkusů: Kdy je správný čas?

Rostliny přesazujte nejlépe v předjaří, čímž dosáhnete prudkého zrychlení jejich růstu a celkového zlepšení vitality. K přesazení přistupte až tehdy, když už kořeny vylézají ze stávajících květináčů ven.

Nový květináč volte asi o dva až tři centimetry větší než ten původní, příliš velký květináč není dobrou volbou. Rostlina totiž nezvládne zpracovat přebytečnou zálivkovou vodu, což končí hnilobou kořenů, zasolením substrátu a jejím úhynem. Rozrostlejším fíkusům ve velkých nádobách, které již nepřesazujete, prospívá každoroční odebrání svrchní vrstvy zeminy a její nahrazení novým, kvalitním substrátem.

Množení fíkusů zvládne i začátečník, jen pozor na latex

Všechny druhy fíkusů snadno rozmnožíte řízkováním. Pro dřevité řízky je dobré použít stimulátor, jenž podpoří růst kořenového systému nové rostliny. Řízky s měkkým zeleným kmínkem stimulaci většinou nepotřebují a kořeny tvoří bezproblémově. Snadno zakoření i ve sklenici s vodou. Pamatujte, že fíkusy roní v místě řezu latex. Jedná se o bílou lepkavou tekutinu, která může citlivějším jedincům způsobit alergickou reakci. Vhodné proto je pracovat v gumových rukavicích.

Alternativní metodu množení představuje u keříčkových fíkusů hřížení: Dřevitou větvičku, kterou chcete hřížit, nejprve potřete stimulátorem, pak zafixujte a zahrabte do substrátu. Kořeny se na tomto místě utvoří během několika týdnů.

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Fíkus malolistý je nejoblíbenější. Jaké kultivary se prodávají?

Fíkus malolistý (Ficus benjamina) patří k nejoblíbenějším. Možná ho znáte spíše pod rozšířeným názvem benjamín. Typické jsou pro něj drobné kožovité listy tmavě zelené barvy, pěstuje se jako stromek nebo kompaktní keřík.

V prodejnách nejčastěji narazíte na malolisté fíkusy v kultivaru 'Kinky'. Jedná se o středně vzrostlý keřík s bíle lemovanými sytě zelenými listy. Druhou známou malolistou odrůdou je 'Natasja', také keřík ve světle zelené barvě. Pro novější kultivar 'Barok' jsou charakteristické zkroucené listy, 'Curly' kombinuje tmavě zelené listy s bílými skvrnami. 

Fíkus droboučký: drobné listy, pořádná délka

Fíkus droboučký: drobné listy, pořádná délka

Fíkus plazivý a další druhy

Mezi další známé druhy a kultivary fíkusu patří tyto:

  • fíkus plazivý (Ficus pumila) – plazivá pokojovka s drobnými světlezelenými lístky. Kultivar plazivého fíkusu 'White Sunny' zaujme bíle panašovanými listy;
  • fíkus pryžodárný (Ficus elastica) – známý také jako gumovník, dříve ceněný pro kaučuk, má velké tmavě zelené listy s různě barevnými skvrnami; 
  • fíkus lyrový (Ficus lyrata) – jeho světle zelené listy specifického tvaru jsou velmi dekorativní; 
  • Ficus retusa – jedná se o druh vyšlechtěný přímo pro tvarování ve formě bonsaje.
Fíkus pryžodárný: fešák s listy jako dlaně

Fíkus pryžodárný: fešák s listy jako dlaně

Tyhle rostliny vyčistí vzduch stejně dobře jako čistička

Tyhle rostliny vyčistí vzduch stejně dobře jako čistička

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje