Čirůvka fialová či lakovka ametystová jsou významné podzimní houby, které můžete sbírat až do prvních mrazů. Jak je poznat a nezaměnit s nejedlým pavučincem fialovým?
Fialové houby jsou v podzimním lese dobře vidět, přesto se jim mnoho houbařů vyhýbá. Naprosto zbytečně, protože jde o chutné druhy hub, které není možné zaměnit za nějaký jedovatý druh. Otrava tak nehrozí. Prostudujte si tři nejčastější fialové houby a obohaťte tak svoji kuchyni.
Čirůvka fialová
Čirůvka fialová (Lepista nuda) je podzimní všestranná a chutná houba. Charakteristická je pro ni fialová barva, která se růstem houby mění.
Jak poznat čirůvku fialovou
Mladé houby mají modrofialový či fialový odstín, starší blednou do světle fialově šedé až šedohnědé. Klobouk je masitý, má podehnuté okraje a velikost až 15 centimetrů. Lupeny jsou poměrně husté, v mládí sytě fialové, později vybledající, šedofialové až hnědé. Třeň je v mládí fialový, ale později bledne až do bíla. Houba charakteristicky aromaticky až lehce nasládle voní.
- Kdy roste: Vyrůstá od září do listopadu, někdy však až do Vánoc či do prvních mrazů. Občas se však objevuje i v jarních měsících.
- Kde roste: Má ráda humózní půdy, které mohou být jak v jehličnatém, tak v listnatém lese. Vyrůst může i v parcích, sadech, zahradách, někdy i na loukách.
- Záměna: je možná za čirůvku špinavou, která je také jedlá. Má menší plodnice a barvu růžovofialovou. Roste spíše na loukách. Dalším druhem, za nějž je možno zaměnit čirůvku fialovou, je čirůvka dvoubarevná. Ta je také jedlá, ale roste zejména na loukách a klobouk má špinavě šedobílý, fialově zbarvený je jen třeň.
- Zpracování čirůvky: Za syrova je lehce jedovatá, protože obsahuje látky, které rozkládají červené krvinky. Tyto látky jsou ale termolabilní, tedy se ničí varem. Ideální doba varu je přitom 15 až 20 minut, potom už je konzumace hub zcela bezpečná. Hodí se do každého houbového receptu, tedy polévek, omáček, do směsí. Výborná je naložená nakyselo. Čirůvku lze použít i v kombinaci s cukrem. Navíc má léčivé účinky, doporučuje se lidem, kteří mají cukrovku, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Dále snižuje krevní tlak.
Lakovka ametystová
Lakovka ametystová (Laccaria amethystina) je velmi drobná houba, která je celá fialová, její barva však kolísá mezi světle až tmavofialovou. Záleží na stáří houby a počasí.
Jak poznat lakovku ametystovou
Třeň houby je tuhý a tenký, její klobouček je široký, 2 až 6 centimetrů velký, nejprve sklenutý, později plochý až ve středu prohloubený. Lupeny houby jsou tlusté, řídké, fialové. Roste hojně.
- Záměna: Díky své typické ametystové barvě a drobnému vzrůstu je prakticky nezaměnitelná.
- Kdy roste: Vyrůstá od června do listopadu.
- Kde roste: Objevuje se nejčastěji v listnatých lesích na listovém opadu a v mechu, ale i v jehličnatých lesích, parcích a zahradách s lesními stromy. Roste obvykle ve skupinách.
- Zpracování: I když je drobná, její kuchyňské využití je rozhodně zajímavé. Zejména její skvělá barva dokáže ozvláštnit každý pokrm. Ke zpracování se používají jen kloboučky, třeň je velmi tuhý. Hodí se do směsí, asijských jídel, polévek, omáček.
Pavučinec fialový
Další fialovou houbou je pavučinec fialový (Cortinarius violaceus), který při nepozornosti můžete zaměnit za čirůvku fialovou. Tato houba je ale nejedlá.
Jak rozeznat pavučinec a čirůvku
Pavučinec fialový má modrofialovou barvu a odlišný povrch klobouku, který je posetý tmavými plstnatými šupinkami. Ty se objevují i na třeni. Na okraji klobouku či na třeni jsou zbytky pavučinky, která má bílou či rezavou barvu. Také jinak voní, prý jako cedrové dřevo.
- Kde roste: Převážně v listnatých lesích, vzácně.
- Kdy roste: Najdete ho od srpna do října.