vytisknout velikost písma Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Něžné, fialové kvítky, které nádherně voní, patří k poslům jara. Vykvétají už v březnu a nabízí tělům unaveným po zimě velkou léčivou sílu.

Prastará léčivka

Violku vonnou lidově zvanou fialka najdete na horských svazích, v lese pod stromy, kolem řek, na loukách, ale i u plotů a zdí. Rostlinka je to nenáročná, dokáže růst i uprostřed panelového sídliště. Na její sběr si ale vybírejte čistá místa a vyrazte na něj ráno, abyste mohli naplno využít jejich sílu.

Fialka patří mezi nejstarší léčivé rostliny, již ve starověkém Řecku se její vůně užívalo jako léku proti bolesti hlavy. Dnes je její použití mnohem širší, ukázalo se totiž, že obsahuje saponiny, odoratin, vápník, železo a vitaminy A a C.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Díky těmto látkám dokáže tahle jemná bylinka léčit problémy dýchacích cest, jako je kašel, který dokáže utišit, chrapot, a rozpouští hleny. Ulevuje i při chřipce či astmatu. Síla fialek čistí krev a detoxikuje organismus a pomáhá při kožních potížích, zevně působí i na dnu, revmatismus a záněty svalstva. Dokáže příznivě působit na krevní tlak a uklidňuje.

Fialky kvetou v březnu a dubnu, v tuto dobu můžete vyrazit na louky a do řídkých lesů a léčivou sílu fialek uschovat na pozdější použití. Květy lze nasušit a připravit z nich čaj, který nejlépe funguje, když se květy nezalévají vroucí, ale jen horkou vodou.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Zavařte fialky do sklenic

Fialovou barvu a vůni můžete zkrotit i do sirupu. Ten můžete připravit dvěma způsoby – horkou a studenou cestou.

Sirup z fialek vařený

V prvním případě budete potřebovat zhruba 30 gramů fialek natrhaných na čistém místě. Množství odpovídá zhruba dvěma hrstem. Fialky opláchněte pod tekoucí vodou a zalijte litrem převařené horké vody. Nechte louhovat do druhého dne. Druhý den květy přeceďte přes pláténko a pořádně vymačkejte, ať ani kapka léčivé vody nepřijde nazmar. Pak přisypejte kilo a půl cukru. Můžete zvolit bílý nebo třtinový. Druh cukru se podepíše na barvě výsledného sirupu. S bílým cukrem bude jasně fialový, s třtinovým bude tmavší, karamelovější.

Směs přiveďte k varu, přidejte polévkovou lžíci kyseliny citronové, která poslouží jako konzervant, a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte 45 minut, dokud směs nezhoustne do konzistence sirupu. Sirup nalijte do čistých, nejlépe sterilizovaných skleniček. Jako u marmelád otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Fialkový sirup zastudena

Druhý způsob přípravy sirupu je úplně jednoduchý, i když fialkových květů budete potřebovat víc. Pak už stačí jen cukr, zhruba kilo na jednu sklenici. Do sklenice nasypte centimetr fialkových květů a zasypte centimetrem cukru. Vrstvy stále střídejte, dokud sklenice nebude plná. Přidejte šťávu z jednoho citronu v bio kvalitě a sklenici uzavřete nebo zavíčkujte.

Sklenice by měla být na slunném místě a občas je třeba obsah protřepat. Fialky postupně pouští šťávu, ta rozpouští cukr a vzniká sirup. Proces trvá asi dva měsíce. Nakonec je třeba květy přecedit přes plátýnko, květy ještě důkladně vymačkáme, abychom nepřišli ani o kapku vzácné šťávy. Nakonec nalijeme do lahví a skladujeme v lednici.

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Fialkový olej uleví od popálenin

Z fialek si můžete připravit olej, který vám uleví zejména od popálenin od slunce. Lze ho použít i na další kožní obtíže, jako jsou různá poranění, ekzémy, odřeniny, akné a vyrážky. Postup je jednoduchý – hrst čerstvě natrhaných fialek přelijte čtvrt litrem kvalitního slunečnicového oleje. Květy nechte alespoň týden naložené, teprve pak přeceďte a olej uložte do spíže.

Jak vyrobit domácí jitrocelový sirup

Jak vyrobit domácí jitrocelový sirup

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory