vytisknout velikost písma Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Něžné, fialové kvítky, které nádherně voní, patří k poslům jara. Vykvétají už v březnu a nabízí tělům unaveným po zimě velkou léčivou sílu.

Prastará léčivka

Violku vonnou lidově zvanou fialka najdete na horských svazích, v lese pod stromy, kolem řek, na loukách, ale i u plotů a zdí. Rostlinka je to nenáročná, dokáže růst i uprostřed panelového sídliště. Na její sběr si ale vybírejte čistá místa a vyrazte na něj ráno, abyste mohli naplno využít jejich sílu.

Fialka patří mezi nejstarší léčivé rostliny, již ve starověkém Řecku se její vůně užívalo jako léku proti bolesti hlavy. Dnes je její použití mnohem širší, ukázalo se totiž, že obsahuje saponiny, odoratin, vápník, železo a vitaminy A a C.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Díky těmto látkám dokáže tahle jemná bylinka léčit problémy dýchacích cest, jako je kašel, který dokáže utišit, chrapot, a rozpouští hleny. Ulevuje i při chřipce či astmatu. Síla fialek čistí krev a detoxikuje organismus a pomáhá při kožních potížích, zevně působí i na dnu, revmatismus a záněty svalstva. Dokáže příznivě působit na krevní tlak a uklidňuje.

Fialky kvetou v březnu a dubnu, v tuto dobu můžete vyrazit na louky a do řídkých lesů a léčivou sílu fialek uschovat na pozdější použití. Květy lze nasušit a připravit z nich čaj, který nejlépe funguje, když se květy nezalévají vroucí, ale jen horkou vodou.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Zavařte fialky do sklenic

Fialovou barvu a vůni můžete zkrotit i do sirupu. Ten můžete připravit dvěma způsoby – horkou a studenou cestou.

Sirup z fialek vařený

V prvním případě budete potřebovat zhruba 30 gramů fialek natrhaných na čistém místě. Množství odpovídá zhruba dvěma hrstem. Fialky opláchněte pod tekoucí vodou a zalijte litrem převařené horké vody. Nechte louhovat do druhého dne. Druhý den květy přeceďte přes pláténko a pořádně vymačkejte, ať ani kapka léčivé vody nepřijde nazmar. Pak přisypejte kilo a půl cukru. Můžete zvolit bílý nebo třtinový. Druh cukru se podepíše na barvě výsledného sirupu. S bílým cukrem bude jasně fialový, s třtinovým bude tmavší, karamelovější.

Směs přiveďte k varu, přidejte polévkovou lžíci kyseliny citronové, která poslouží jako konzervant, a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte 45 minut, dokud směs nezhoustne do konzistence sirupu. Sirup nalijte do čistých, nejlépe sterilizovaných skleniček. Jako u marmelád otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Fialkový sirup zastudena

Druhý způsob přípravy sirupu je úplně jednoduchý, i když fialkových květů budete potřebovat víc. Pak už stačí jen cukr, zhruba kilo na jednu sklenici. Do sklenice nasypte centimetr fialkových květů a zasypte centimetrem cukru. Vrstvy stále střídejte, dokud sklenice nebude plná. Přidejte šťávu z jednoho citronu v bio kvalitě a sklenici uzavřete nebo zavíčkujte.

Sklenice by měla být na slunném místě a občas je třeba obsah protřepat. Fialky postupně pouští šťávu, ta rozpouští cukr a vzniká sirup. Proces trvá asi dva měsíce. Nakonec je třeba květy přecedit přes plátýnko, květy ještě důkladně vymačkáme, abychom nepřišli ani o kapku vzácné šťávy. Nakonec nalijeme do lahví a skladujeme v lednici.

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Fialkový olej uleví od popálenin

Z fialek si můžete připravit olej, který vám uleví zejména od popálenin od slunce. Lze ho použít i na další kožní obtíže, jako jsou různá poranění, ekzémy, odřeniny, akné a vyrážky. Postup je jednoduchý – hrst čerstvě natrhaných fialek přelijte čtvrt litrem kvalitního slunečnicového oleje. Květy nechte alespoň týden naložené, teprve pak přeceďte a olej uložte do spíže.

Jak vyrobit domácí jitrocelový sirup

Jak vyrobit domácí jitrocelový sirup

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny