vytisknout velikost písma Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Jaké exotické ovoce u nás můžete koupit nebo si ho dokonce sami vypěstovat? Jak ho správně jíst, do jakých receptů se hodí a jaké má účinky na zdraví? Seznamte se s kaki, durianem, liči a chlebovníkem, kterému se říká také jackfruit.

Ne každý se totiž v exotickém ovoci vyzná. Seznámíme vás s oblíbenými druhy a už je jen na vás vybrat si svoji novou oblíbenou pochoutku.

Kaki: Ovoce z tomelu japonského

Až z Japonska přichází kaki, ovoce, připomínající křížence mezi rajčetem a mandarinkou. Oficiální název tohoto stromu zní tomel japonský. Je velmi přizpůsobivý a dokáže přežít i v našich zeměpisných podmínkách. I tak je ale ideální jej na zimu nechat doma nebo alespoň ve skleníku.

Kaki se jí především čerstvé, ale dá se využít i jako součást teplé i studené kuchyně. Můžete je použít jako doplněk k drůbežímu masu nebo základ salátu či marmelády. Kaki velmi prospívá lidskému zdraví. Je bohaté na vitaminy (především A a C), minerály jako fosfor, železo, vápník, hořčík, a na vlákninu.

Také posiluje imunitní systém a zrychluje metabolizmus. Tradičně je mu připisována řada dalších účinků jako zmírňování svalových potíží či pomoc při srdečních problémech.

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Durian podivně zapáchá, ale má lahodnou chuť

Pokud narazíte na velkou, zelenožlutou, ostnatou hrušku, která podivně zapáchá, pak jste se nejspíše setkali s durianem. Toto exotické ovoce k nám cestuje až z Asie. Jeho chuť je i přes nepříjemné aroma lahodná a připomíná chuť mandlí.

Durian se v Asii používá obvykle jako základ například zmrzliny, ale dá se samozřejmě jíst i samotný. Tvrdí se, že má afrodiziakální účinky. Jeho cena je však poměrně vysoká, stojí totiž kolem dvou set korun za kilogram.

Jak toto exotické ovoce otevřít? Na jeho povrchu najděte s pomocí nože měkké místo, kam zakrojíte. Celý plod následně otevřete. Vevnitř najdete semena obalená dužinou, která je jedlou částí durianu. 

Ovoce je energeticky velmi hodnotné, a to především díky velkému zastoupení cukru. Kromě toho obsahuje durian také velké množství vitaminu C a dalších tělu prospěšných látek, například riboflavinu nebo niacinu.

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Jackfruit neboli chlebovník: Pěstování doma je obtížné

Také původem z Asie pochází jackfruit, u nás známý pod názvem chlebovník. Momentálně se k nám dováží především z Afriky. Jeho plod má oválný tvar a zelenožlutou barvu a může dosáhnout obří velikosti – jsou zdokumentovány až osmdesát kilogramů těžké jackfruity!

Chlebovník roste na až třicet metrů vysokých stromech, což z něj spolu s jeho nároky na venkovní teplotu dělá pro domácí pěstování docela obtížný oříšek. Pokud se do toho i tak pustíte, počítejte s tím, že spíš než ovocem obalený strom získáte krásnou pokojovou rostlinu.

Chlebovník připravíte ke konzumaci tak, že jej do poloviny nakrojíte a potom vyříznete centrální jádro, jehož dužinu sníte buď čerstvou, nebo z ní můžete udělat třeba součást salátu nebo marmelády. Konzumace tohoto ovoce přinese vašemu tělu velkou spoustu vlákniny, vitamínů a minerálů.

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Liči: Jak se jí ovoce s drsnou slupkou?

Další asijskou rostlinou, která si u nás získává stále více fanoušků, je z Číny pocházející liči. Jeho plody jsou oválné a kulaté, dlouhé až pět centimetrů. Samotný strom měří až deset metrů.

Pěstuje se v tropickém a v subtropickém pásu. U nás je možné liči pěstovat, ale opět platí, že na zimu patří do skleníku. Teploty pod nula stupňů totiž špatně snáší.

Ovoce jezte tak, že nejdříve odstraníte jeho drsnou slupku. Potom jej můžete jíst čerstvé, ale i kompotované nebo sušené. Liči nakrájené na kousky tvoří výborné doplnění chuti koktejlů, zmrzlinových a ovocných pohárů nebo dezertů.

Má blahodárné účinky na zdraví člověka především díky bohatému obsahu vitaminu C. Kromě toho je v liči obsažena řada minerálů a vláknina.

Jak přijít na chuť kumquatu?

Jak přijít na chuť kumquatu?

Foto: Profimedia, Shutterstock

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

včera |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika