vytisknout velikost písma Exotické dřeviny v interiéru

Toužíte oživit váš interiér či exteriér něčím vskutku originálním, ale zároveň i odolným a snadno udržovatelným? Sáhněte po exotickém dřevu.
Exotické dřeviny v interiéru

Má jinou kresbu a strukturu než dřevo našich stromů, zároveň je ale i pružné, odolné a vyžaduje minimální údržbu.

Nábytek, podlaha, stěny i strop

Exotické dřeviny nabízejí vskutku všestranné použití. Vyrábí se z nich interiérový i exteriérový nábytek, slouží jako obklady stěn, oken, dveří a parapetů, uplatnění naleznou i na podlaze, dokonce i na terase a venkovních plochách. Dřevo je však velmi různorodý materiál s odlišnými vlastnostmi, a tak možnosti použití se druh od druhu liší.

Bambus dnes zná každý

Mezi nejznámější exotická dřeva používaná v našich interiérech patří bambus. Svými vlastnostmi v mnohém předčí masivní dřevo. Mimo to se vyznačuje i atraktivním vzhledem.K jeho vlastnostem patří pevnost, rozměrová stálost a současně dostatečná pružnost a elasticita. Svoje uplatnění tak může nalézt ve vysoce namáhaných prostorách tělocvičen, sportovních hal a veřejných prostorách. 

Atraktivní teak

Ani teak nepatří k neznámým materiálům. Zákazník se s ním ve specializovaných obchodech setká především jako s materiálem používaným k výrobě venkovního nábytku. Teak je pevnou a stabilní dřevinou, pro kterou je zároveň charakteristická příjemná vůně, podobná vůni staré kůže. Barva dřeva je zlatohnědá, případně szelenohnědými, načernalými nebo našedlými proužky.

Dřevo podobné zebře

Méně známým, ale neméně atraktivním exotickým dřevem, se kterým se můžete setkat na našem trhu, je zebrano. Toto dřevo, kterému jak název napovídá dala jméno charakteristická kresba připomínající zebru, pochází ze západu Afriky. Vyznačuje se odolností proti oděru a jiným, nejen mechanickým opotřebením. Svoje uplatnění proto nachází jako materiál k výrobě nábytku. Často se z něj díky typické kresbě vyrábí i dýhovina.

Čokoládové wenge

Ze střední a východní Afriky pochází další z atraktivních exotických dřev, a sice wenge. Je to materiál výjimečně pevný, tvrdý a stálý, ale také velice krásný. Jeho barva je čokoládově hnědá, až kávově černá s fialovým nádechem. Strukturu má světlohnědě žilkovanou. Pro svůj vzhled se často uplatňuje k výrobě drobného nábytku a kuchyňských dvířek.

Exotika z USA

Světle hnědým dřevem s červenavým nádechem a tmavším žíháním se vyznačuje kanadská třešeň, jejímž domovem je nejen Kanada, ale i USA. Podobá se evropské třešni, ale má o něco tmavší profil. Používá se k výrobě masivního nábytku, palubkových a lamelových podlah, obkladů a dýh.

Slámově žlutá

Podobné uplatnění má i dřevo marupa, které je charakteristické jemnou texturou, žlutavě bílou až slámově žlutou barvou, někdy jemně nazelenalou. Palubky vyrobené z tohoto dřeva naleznete i na našem trhu.

Tisícileté stromy

Pod obchodním názvem redwood se pro změnu skrývá dřevo ze severoamerických sekvojí, stromů pověstných svou dlouhověkostí. Dřevo sekvoje se vyznačuje výrazně fládrovanou strukturou světle hnědé až načervenalé barvy. Vyrábí se z něj nábytek, překližky, obklady stěn i dýhy.

Překrásné cocobolo

Za jedno z nejkrásnějších dřev vůbec je považováno cocobolo, tmavě oranžové až temně červené dřevo s černými žilkami a atraktivní kresbou, které je druhem palisandru. Používá se k výrobě dekorativních dýh, k řezbářským pracím a intarziím.

Palisandry

Mezi palisandry patří i velmi těžká, tvrdá a trvanlivá dřeva označovaná jako jacaranda či kingwood. Uplatňují se jako materiál k výrobě luxusního dýhovaného nábytku a parketových podlah. Na trhu se můžete setkat i s celou řadou dalších exotických dřev, stačí si jen vybrat.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Květiny na hrob: Čím ho osázet a co vypadá hezky po celý rok?

Květiny na hrob: Čím ho osázet a co vypadá he…

Už zítra jsou tu Dušičky. Svátek, kdy vzpomínáme na naše zemřelé blízké a zdobíme místo jejich posledního odpočinku. Jaké květiny ale vybrat, aby vydržely nejhezčí co nejdéle? Poradíme vám.

1.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |