vytisknout velikost písma Eustoma neboli jícnovka: Jak ji pěstovat v květináči i na zahradě

Stále oblíbenější je okrasná květina zvaná eustoma (Lisianthus). Má něžné, zvonkovité květy, které se používají hlavně do kytic. Ačkoliv vypadá exoticky, můžete ji sami pěstovat. Dařit se jí bude na zahradě i doma: zakrslé odrůdy jsou vhodné pokojové rostliny. Jak se o ni postarat, aby vydržela dlouho krásná a kvetla vám co nejdéle? Máme pro vás pár tipů.

Eustoma, pocházející z oblasti Ameriky a Karibiku a kterou možná znáte pod názvem jícnovka, bohužel neodolá mrazu. Pěstujeme ji proto především jako letničku. Typický je pro ni stonek zahalený spoustou květů: může jich být až několik desítek. Právě pro své květy je eustoma určená hlavně k řezu. Ve váze vám totiž vydrží nejméně týden, často dokonce až dva i tři. Používá se do nejrůznějších vazeb a kytic včetně těch svatebních. Vyšlechtěné zakrslé odrůdy je ideální pěstovat jako pokojové rostliny.

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Kaktusy v bytě: Jak je naaranžovat, aby byly ozdobou místnosti

Eustoma pěstovaná v bytě: Co potřebuje?

Sehnat jícnovku v květináči není, možná překvapivě, vůbec složité. Mají ji v každém větším květinářství, často ji koupíte i v různých hypermarketech za cenu kolem šedesáti korun. Díky svým masivním šedo-zeleným listům, které silně voní po hrachových luscích, a nádherným zvonkovitým květům je velmi dekorativní. A pokud se o ni budete správně starat, bude zdobit váš byt celé měsíce.

Důležité je najít jí světlé chladnější místo, dbejte ale na to, aby rostlina nebyla v dosahu přímých slunečních paprsků. Dobře snáší suchý vzduch, je tak vhodná například do paneláku. Velkou pozornost musíte věnovat zalévání. Jícnovka je háklivá jak na přemokření, tak na přeschnutí. Kořenový bal je ale třeba udržovat stále vlhký. Pravidelně je také nutné ji jednou za dva týdny přihnojit hnojivem pro kvetoucí rostliny. Jinak vám květy začnou žloutnout a předčasně opadají. Nedostatek živin se také projeví vyblednutím listů a růstem táhlých stonků. I při správné péči ale počítejte s tím, že po odkvětu už vám doma znovu nevykvete.

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Eustoma: Jak ji pěstovat na zahradě

Pěstování na záhonku coby letničku je snadnější. Jícnovka není příliš náročná. Potřebuje jen dobře propustnou kyselejší až neutrální půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Pokud je hodnota nižší, rostlina žloutne a kořenový systém se příliš nevyvíjí. Podobně jako v bytě i na zahradě eustoma vyžaduje světlé stanoviště, na které však přímo nesvítí slunce. Přihnojujte ji hnojivy na bázi dusíku a vápníku. Pozor na déšť, který může poničit květy.

Eustoma jako trvalka? Jde to!

Pokud chcete eustomu pěstovat jako trvalku, musíte ji pěstovat v květináči nebo nějaké jiné nádobě a po fázi letnění ji na podzim přenést dovnitř do domu či bytu, kde zimu přečká jen o minimální zálivce. Potřebuje světlou, chladnou místnost s teplotou vyšší než 10 stupňů Celsia. Množit se dá semeny, která se vysévají na jaře, je to ale poměrně složité. Lepší je proto koupit si už předpěstované sazeničky.

Nechte se omámit vůněmi: v zahradě by neměly chybět

Nechte se omámit vůněmi: v zahradě by neměly chybět

Jícnovka může mít spoustu barev

Ať už se rozhodnete pro pěstování uvnitř nebo venku, vybrat si můžete z mnoha různých barev. I když původně měly květy jen modrofialovou až nachovou barvu, dnes se můžeme kochat desítkami barev a odstínů, které šlechtěním vznikly. Eustoma může být bílá, smetanová, zelenkavá, růžová, apricot, lososová, modrá i sytě fialová. Sehnat se dají ale dokonce i rostliny s žíhanými nebo dvoubarevnými květy. Ty navíc mohou být jednoduché nebo plné, malé nebo velké.

VIDEO: Jak se starat o svoji zahrádku v červnu? Tipy a rady se dozvíte ve videu!

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada