Cestujete rádi? Pak si možná z dalekých cest přivážíte předměty exotické, typické pro jiné kulturní prostředí. A pokud zůstáváte ve své domovině, třeba rádi navštěvujete obchůdky specializované na takovéto pro nás netradiční výrobky. Ti, kdo se jimi obklopují, patří k vyznavačům populárního stylu zvaného etno.
Etno styl představuje kontakt s přírodou a uměním předků
Etno je životní styl, můžeme se s ním setkat v módě i v zařízení interiérů. Nejsou pro něj důležité novinky nebo aktuální trendy, ale naopak každý předmět je chápán jako jedinečný a má svou historii. Protože je etno styl založen na prvcích starodávného umění a řemesel, je velice přirozený a využívá přírodních materiálů používaných odnepaměti.
Když vejdeme do takto zařízeného interiéru, budeme se cítit příjemně a uvolněně. V módě existuje etno styl také, je pro něj typické vrstvení materiálů, kombinují se lesklé materiály s matnými, velmi důležité jsou doplňky a zejména různé ozdoby.
Na tomto stylu je, ať se jedná o módu či design interiéru, přitažlivé, že každý kousek, který si domů přineseme, má v sobě neopakovatelnost, úžasnou atmosféru a stojí za ním vlastní příběh. Pokud si chceme navodit atmosféru v etno stylu, bude se nám hodit hliněné, dřevěné nebo kovové nádobí, dále látky z přírodních materiálů, tkané koberečky, kůže či masivní dřevěný nábytek s viditelnou strukturou dřeva. Všechny předměty v etno stylu mají jedno společné — je v nich vidět odraz přírody.
Etno styl mezi rostlinami
Holandská květinová kancelář doporučuje kombinaci etno stylu interiérů s exotickými rostlinami. Ve stylu, který nazvala Exploze barev, dominují živé barvy rostlin, jako jsou růžová, červená, oranžová, fialová či limetkově zelená.
Ty přinášejí do našeho života exotiku a umožňují nám přenést se alespoň v myšlenkách do vzdálených oblastí. Právě při cestování třeba po Malajsii nebo Brazílii se můžeme setkat s planými rostlinami, jež jsou u nás oblíbenými rostlinami pokojovými.
Orchideje v hávu exotiky
K tomuto stylu se velmi dobře hodí třeba orchideje Phaleanopsis, Miltonia, Cattleya či Dendrobium. Skvěle se vyjímají vedle suvenýrů, jež si přivážíme na památku z cest. Evokují naše zážitky a vzpomínky. Důležitá je i volba květináče, hodí se takové, které mají exotický vzhled.
Calathea crocata: roztančí celý dům
Oranžové kalichy této rostliny se ladně kývají jako chrámové tanečnice nad velkými zvlněnými listy. Ty jsou na rubu nachově červené a velmi tmavě zelené na líci. Název rostliny Calathea je odvozený od řeckého slova Kalathos, tedy košík.

Pohled na květy této rostliny hned odhalí proč. Calathea vyžaduje světlé stanoviště, ale chráněné před přímým sluncem a dobře provlhčenou zeminu, nikoli však přemokřenou.
Medinilla magnifica: opravdová Primadona
Největší překvapení mezi pokojovými rostlinami má nejen čtyřhranné stonky, ale také květy, které postupně mění tvar. Nejprve růžové listeny květ zahalují, postupně se doširoka rozevírají a odhalují laty květů s pohárkovitými kalichy, které se následně mění na bobule.
Tato rostlina pochází z Filipín a je poměrně náročná na pěstování. Vyžaduje světlé stanoviště, ale bez přímého slunce, vyšší vzdušnou vlhkost a vlhkou, nikoli však mokrou zeminu.

Miltonia: nosí tajemnou masku, zpoza níž na nás vesele mrká
Její sametové květy se skvrnami a vzory připomínají masku. Miltonia je luxusní orchidej se sytě zelenými listy a pozoruhodnými květy, které vyvolávají představu strhujícího karnevalu. Ve své domovině, Jižní Americe, roste na březích řek a dorůstá do značné výšky. U nás se jí bude dařit nejlépe na okenním parapetu za záclonou, kde je poněkud tlumené světlo.

I když se jedná o tropickou rostlinu, v podmínkách našich bytů se jí daří dobře. Vyžaduje přiměřené množství čerstvého vzduchu, speciální hnojivo pro orchideje a každý týden květináč na chvíli ponořit do vody a poté nechat důkladně okapat.
Cattleya: vnadná milovnice
Květy orchideje Cattleya mohou být značně velké a některé její odrůdy také nádherně voní. Právě krásně tvarovaný květ zajímá milovníky květin a rostlin především — se zakroucenými okvětními plátky, jejich svůdně zvlněným okrajem a smyslnými pysky vyzařuje živelnou radost.

Cattleya vyžaduje dostatek světla a přiměřenou vlhkost. Velké kořeny, které přerůstají z květináče, je vhodné občas ponořit do vody. Než květináč vrátíte do vnějšího obalu, nechte z něj dobře okapat vodu.
Brassia: květy, které pro vás udělají mexickou vlnu
Květy téhle veselé rostliny jako by na vás mávaly. V Latinské Americe si vznešená Brassia díky svým květům vysloužila přezdívku „pavoučí orchidej“. Jako pokojová rostlina je příjemně nenáročná na péči.

Postačí ji jednou týdně ponořit do vlažné vody, spokojí se s pokojovou teplotou a přiměřeným přísunem čerstvého vzduchu. Ideální je tedy její umístění na okenním parapetu, kde dostatek světla zvyšuje šance na bohaté kvetení.
Dendrobium 'Anna Green': limetkově zelená barva osvěží celou místnost
Na této orchideji jsou nejzajímavější jasně zelené květy, jejichž pysky jsou našpulené, jako když si dáma maluje rty rtěnkou. Dendrobium ve společnosti několika exotických rostlin Brassia navodí spolehlivě atmosféru deštného pralesa.

Orchidej Dendrobium preferuje světlé stanoviště, ale bez přímého slunečního světla. Postačí květináč jednou týdně ponořit do vody a pak nechat řádně okapat.
Hibiscus: ibišek je smyslná, skutečně dívčí květina
Malíř Paul Gauguin maloval všechny své exotické modely s květem ibišku za uchem. Úspěchy jeho děl přispěly ke zvýšení obliby ibišku v bohatých evropských kruzích, kde se stal ozdobou mnoha salónů a oranžérií.

Poté se teprve začalo s jeho pěstováním jako pokojové rostliny. Na slunci, s neustále vlhkou zeminou, teplotou okolo dvaceti stupňů Celsia a pravidelným měsíčním hnojením pokvete ibišek nepřetržitě krásnými sametovými květy o průměru až dvanáct centimetrů.
Phalaenopsis: noční motýl
Navzdory křehkému vzhledu je tato orchidej poměrně odolná. Kvete dlouho a bohatě i v interiéru. Phalaenopsis pochází z Asie. Jeho název je odvozený z řeckého Phalaina, což znamená můra, i když pestré barvy a výrazná kresba spíše připomíná denní motýly.

Phalaenopsis vyžaduje světlé stanoviště, nesnáší chlad a jako zálivka postačí kořenový bal ponořit jednou za dva týdny do vody. Přebytečnou vodu je nutné nechat okapat, protože rostlina nesnese přemokření.
Strelitzia reginae: punková princezna
Její ohnivá chocholka je trochu rebelská, ale jinak je Strelitzia skutečnou královnou s modrými okvětními plátky, šedozeleným hávem a robustními stonky. Je efektní jako solitéra, ale ještě lépe vynikne ve společnosti dalších strelitzií, kdy společně vytvoří dojem džungle.
Rostlině se nejlépe daří na nepřímém slunci a ve vlhkém prostředí, například v koupelně. Vzhledem k tomu, že bohaté kvetení vyžaduje mnoho energie, do zálivky je možné jednou týdně přidávat hnojivo.
Citrofortunella microcarpa: s malým pomerančovníkem doma září slunce každý den
Tento malý citrus lze nejlépe popsat jako ovocný stromek, který je tvarován jako bonsaj. Jeho větší sourozenci dorůstají několikametrové výšky, ale i plně vzrostlá Citrofortunella microcarpasi zachovává rozměry pokojové rostliny.

Je velmi ozdobná zeleným olistěním, ale ještě více zazáří v květu, po němž dlouho plodí maličké pomeranče. Vyžaduje světlé stanoviště a dostatečnou zálivku, aby substrát nikdy zcela nevyschl.
Vriesea: výbuch barev aneb Oslnivě žlutá, bonbónově růžová, zářivě fialová a ohnivě červená
Květy s překrývajícími se okvětními plátky výrazných, živých barev vyrůstají z růžice tuhých listů. Vriesea do všech stran vyzařuje karibskou žoviálnost a její krása ještě více zazáří ve skupině.

Tato exotická kráska vyžaduje světlé stanoviště, avšak ne přímé slunce. Zálivka postačí jednou týdně, přičemž kořenový bal by neměl zůstávat trvale mokrý.
Zdroj: Holandská květinová kancelář