Elektrický vyžínač: pomocník pro malé zahrady

Strunové vyžínače s elektrickým pohonem se hodí především pro malé zahrady a pro fyzicky slabší osoby, které se nechtějí trápit se startováním. Než se rozhodnete, jaký model vybrat, přečtěte si náš článek.

Základem každého takového přístroje je elektromotor, který přes hřídel či bovden roztáčí vyžínací hlavu. Nejdůležitějším prvkem je žací struna, jež se při vysokých otáčkách napne odstředivou silou tak, že se chová jako ocelový nůž. 

Jen pro dočišťování 

Strunové sekačky se vůbec nehodí pro sečení ploch: struna při sečení trhá a třepí stébla trav. Výsledkem je, že několik dní po posečení jsou konce stébel zažloutlé a nevypadají pěkně. Elektrický pohon je vhodný pro občasné použití, nikoliv pro každodenní práci v tvrdých podmínkách. 

strunovky1.jpg
Správnou technikou sečení dosáhnete požadovaného výsledku; foto: Kryštof Šabacký, Stihl 

S tímto pomocníkem se dostanete všude, kam se běžná rotační sekačka ani nepodívá. Jsou to různá zákoutí, škarpy podél cest, prostory pod obrubníky a plotem zahrady. 

Podle čeho vybírat? 

  • Výkon volte podle velikosti obhospodařované plochy – pro malé zahrádky stačí výkon tři sta wattů, pozemky s výměrou sedm set metrů čtverečních vyžadují minimálně pět set wattů, zvláště vyskytuje-li se na ploše pro klasickou sekačku množství různých překážek.
  • Pohon žací hlavy je nejvhodnější ,,odspodu“, kdy hřídel elektromotoru bezprostředně přechází ve vyžínací hlavu.
  • Pohon bovdenem je náchylný k závadám.
strunovky_2.jpg
Pro pěstěné trávníky stačí vyžínač s menším výkonem; foto: A priori 

Doporučujeme

Články odjinud