Elektrická zahradní technika: co promyslet, než nakoupíte

Dobře fungující elektrická zahradní technika usnadní práci. Při jejím výběru uvažujte: Co mi napoví, že je výrobek kvalitní a bezpečný? Zvládnu jej obsluhovat? Vydrží jistič jeho výkon? Poradíme vám, nač nezapomenout.

Zaměřili jsme se na elektrickou zahradní techniku, s níž zahrádkáři pracují zvláště během letních dnů. Aby vás nákup nezklamal, je nutné vědět, co od daného výrobku i samotného prodejce očekáváte.

Na základě rad odborníka – elektrikáře Václava Vávry – jsme sestavili seznam nejdůležitějších bodů, na které byste měli při vybírání nového elektrického pomocníka do zahrady pamatovat.      

Zkušenosti napoví

Najděte si na internetu recenze na výrobek, který se chystáte koupit, nebo se na něj zeptejte známých a sousedů, abyste získali údaje o jejich (ne)spokojenosti.

Kupujete-li výrobek s velkým příkonem, počítejte s tím, že nápor wattů musí zvládnout i jistič. Pokud se v této problematice neorientujete, nechte si při nákupu poradit. Problémy se slabšími jističi se často týkají obyvatel chatových osad.

Jak je důležité míti informace

Výrobek by měl být označen zkratkou Evropské Unie CE (Communautés Européennes, v překladu Evropská společenství). Označení není přímo garancí kvality, ale ručí za to, že výrobek splňuje všechny požadavky na bezpečnost, zdravotní nezávadnost a ochranu životního prostředí.

ele_1.jpg
Označení CE bývá buď přímo vyraženo v plastu, nebo na kovové cedulce

Při nákupu zboží dobře prohlédněte, zda není mechanicky poškozené. Ptejte se na věci, které vám mohou v budoucnu ulehčit manipulaci s výrobkem a případnou reklamaci. Nakupujte jen u autorizovaných prodejců: poskytnou odbornou radu, doklad o koupi i servis.

Prostudujte si pravidla reklamace i návod

Záruka výrobku trvá ze zákona dva roky, ale některé firmy ji prodlužují. Abyste tento bonus mohli v případě potřeby uplatnit, musíte dodržet pravidla, která si daná firma stanoví.  

Před spuštěním každého elektrického zařízení si pečlivě přečtěte návod. Dozvíte se nejen zásady reklamace, ale i bezpečnostní pokyny. Najdete v něm také informace, zda si údržbu zajišťuje majitel, nebo je nutné svěřit ji odborníkovi.

ele_4.jpg
Zamotaný kabel v sekačce je častým problémem; důležité je před manipulací vypojit elektrický přívod

Nadstandardní služby? Proč ne!

Některé firmy nabízejí sestavení výrobku přímo u vás doma. Pokud chcete, naučí vás také se strojem správně zacházet. Tuto službu můžete mít zdarma, ale i za poplatek – záleží na konkrétním prodejci.

Servis přenechejte odborníkům

Každý stroj potřebuje pravidelnou údržbu a kontrolu. Nepodceňujte tuto péči! Výrobku tím prodloužíte životnost, zajistíte spolehlivost a sobě bezpečnost. Podniky mívají akce, kdy po nějaký čas provádějí údržbu zdarma – informujte se o nich.

Vybrané menší opravy nebo základní údržbu zvládnete sami, například čištění sekačky, výměnu svíčky, výměnu oleje, doplnění sekací struny a podobně. Náročnější závady, jako je zadřený motor či přeseknutý přívod k sekačce, jsou záležitostí pro odborníka.

Nesnažte se o neodborné zásahy, mohli byste nadělat více škody než užitku. Při každé práci s elektřinou a elektrickou technikou dbejte bezpečnostních pokynů a dávejte pozor na děti, pokud se pohybují kolem. 

ele_3.jpg
Veškerá technika by měla být zabezpečena

Čistíte sekačku? Odpojte ji! 

Při jakékoliv manipulaci s technikou, která je zapojena do sítě, vytáhněte hlavní přívod elektrického zdroje. Toto zásadní pravidlo platí i při zdánlivých maličkostech, jako je například čištění spodní části sekačky. Lehkomyslná úvaha, že nože sekačky zrovna nerotují, se nevyplácí. Může mít za následek těžké zranění.

Doporučujeme

Články odjinud