Hvozdík bradatý, Dianthus barbatus je ideální pro výsadbu na slunná stanoviště Foto: iStock

Hvozdík bradatý, Dianthus barbatus je ideální pro výsadbu na slunná stanoviště | Foto: iStock

Měsíčnice - Lunaria biennis, je dekorativní i po odkvětu. Foto: iStock

Měsíčnice - Lunaria biennis, je dekorativní i po odkvětu. | Foto: iStock

Večernice, Hesperis matronalis, snáší slunce i polostín a kvete od května do června Foto: iStock

Večernice, Hesperis matronalis, snáší slunce i polostín a kvete od května do června | Foto: iStock

Kombinace macešek se sedmikráskami umožní nespočet barevných variant Foto: iStock

Kombinace macešek se sedmikráskami umožní nespočet barevných variant | Foto: iStock

Pomněnka jako baletka, celá v růžovém Foto: iStock

Pomněnka jako baletka, celá v růžovém | Foto: iStock

Modrá klasika - pomněnka (Myosotis), kultivar Indigo Foto: iStock

Modrá klasika - pomněnka (Myosotis), kultivar Indigo | Foto: iStock

Měsíčnice - Lunaria biennis, je dekorativní i po odkvětu. Foto: iStock
Večernice, Hesperis matronalis, snáší slunce i polostín a kvete od května do června Foto: iStock
Kombinace macešek se sedmikráskami umožní nespočet barevných variant Foto: iStock
Pomněnka jako baletka, celá v růžovém Foto: iStock
6
Fotogalerie

Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Zaseté letničky nevzešly a „straší“ vám na zahradě prázdné místo? Snadná pomoc – vysejte některou z dvouletek a máte po starosti. Právě teď v červnu je pro jejich výsev ten správný čas.

Na rozdíl od letniček jsou dvouletky stále opomíjené, i když mají téměř stejné nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe se jim daří na slunném a teplém místě (některé druhy snesou i polostín), se středně těžkou, humózní půdou.

Dvouletky: Ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady

Dvouletky jsou cenné především proto, že rozkvetou v pozdním jaru, kdy je jiných kvetoucích rostlin na zahradě ještě nedostatek. Škála využití dvouletek je oproti letničkám mnohem širší: Hodí se na rabátka, lemy cestiček, jako solitéry i do skupin spolu s letničkami, trvalkami i okrasnými trávami. Mnoho dvouletých rostlin se však dokáže vysemenit samovolně a v blízkosti mateřské rostliny se objeví množství mladých rostlinek, které stačí jen přesadit. Už proto jsou dvouletky ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady, ale i tam, kde zůstane holé místo po cibulovinách či jarních rostlinách, které brzy zatahují, jako jsou například primule, srdcovka či pryskyřníky.

Jak vysévat dvouletky

Před výsevem smíchejte semena s jemným pískem a důkladně promněte (tím narušíte jejich ochrannou vrstvu) a pak je vysejte do květináče nebo na záhon umístěný v polostínu. Aby se výsevům dařilo, potřebují pravidelnou zálivku. Je dobré je stínit, aby půda příliš nevyschla a nevytvořil se přísušek, který by mohl bránit pravidelnému a rychlému vzcházení. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu asi deseti dní.

Od výsevu k sazenicím

V květnu až červnu vyséváme zimní fialy – Cheiranthus cheiri, náprstník – Digitalis, hvozdík bradatý – Dianthus barbatus, zvonek – Campanula medium, topolovku – Althaea rosea.

V červenci přijdou na řadu oblíbené macešky – Viola tricolor, sedmikrásky – Bellis perennis a pomněnky – Myosotis alpestris.

V srpnu, kdy by měly mít rostlinky alespoň 2 lístky, je přesaďte buď do květináčů, nebo na záhon, kde vytvoří do zimy většinou jen růžici přízemních listů.

V září se pak semenáčky dvouletek sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15–20 cm a na zimu se před vymrznutím chrání pokrývkou z chvojí, která zároveň chrání některé druhy i před spasením zajíci (Cheiranthus, Dianthus). 

Většina dvouletek potřebuje pravidelnou zálivku  i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech. Příští rok na jaře podpoří růst a bohatou násadu květů hnojivo s nižším obsahem dusíku, například cererit.

Jak kombinovat dvouletky a letničky?

Nakonec přidáváme několik typů, které dvouletky doplní jarní či letní výsadbu.

Příklad výsadby dvouletek s popínavými letničkami

Ipomoea coccinea, Balsamina, Phasaeolus multiflorus, Thunbergia, Tropaeolum. Než vyroste popínavka do výšky, okolí kořenů zastíní například nízké zvonky či macešky.

Jarní záhon  s dvouletkami: Raně kvetoucí dvouletky (např. pomněnky –  Myosotis sylvatica) můžeme vysazovat  ještě před letničkami a kombinovat s jarními trvalkami: Allysum, Cheiranthus, Delphinium, Iberis, Myosotis, Silene pendula.

Letní kombinace letniček a dvouletek, která kvete od června až do zimy: Druhy později kvetoucí, jako Cheiranthus cheiri, Bellis perennis, Dianthus barbatus atd., lze vysazovat v kombinaci s letničkami či brzo odkvétajícími trvalkami, kde i po odkvětu mohou záhony dekorovat svým olistěním:

Amaranthus speciosus, Callistephus sinensis (astry), Campanula medium, Celosia cristata, Centaurea moschata, Clarkia pulchella, Dianthus caryophyllus, Dianthus chinensis, Escholtzia californica, Gaillardia picta, Godetia grandiflora, Mimulus cardinalis, Mirabilis jalapa, Papaver,  Phlox drummondi, Salpiglossis sinuata, Salvia, Scabiosa atropurpurea, Tagetes erecta, Tagetes patula, Verbena hybrida, Zinnia elegans.

Doporučujeme

Články odjinud