vytisknout velikost písma Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Zaseté letničky nevzešly a „straší“ vám na zahradě prázdné místo? Snadná pomoc – vysejte některou z dvouletek a máte po starosti. Právě teď v červnu je pro jejich výsev ten správný čas.

Na rozdíl od letniček jsou dvouletky stále opomíjené, i když mají téměř stejné nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe se jim daří na slunném a teplém místě (některé druhy snesou i polostín), se středně těžkou, humózní půdou.

Dvouletky: Ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady

Dvouletky jsou cenné především proto, že rozkvetou v pozdním jaru, kdy je jiných kvetoucích rostlin na zahradě ještě nedostatek. Škála využití dvouletek je oproti letničkám mnohem širší: Hodí se na rabátka, lemy cestiček, jako solitéry i do skupin spolu s letničkami, trvalkami i okrasnými trávami. Mnoho dvouletých rostlin se však dokáže vysemenit samovolně a v blízkosti mateřské rostliny se objeví množství mladých rostlinek, které stačí jen přesadit. Už proto jsou dvouletky ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady, ale i tam, kde zůstane holé místo po cibulovinách či jarních rostlinách, které brzy zatahují, jako jsou například primule, srdcovka či pryskyřníky.

Čas myslet na dvouletky

Čas myslet na dvouletky

Jak vysévat dvouletky

Před výsevem smíchejte semena s jemným pískem a důkladně promněte (tím narušíte jejich ochrannou vrstvu) a pak je vysejte do květináče nebo na záhon umístěný v polostínu. Aby se výsevům dařilo, potřebují pravidelnou zálivku. Je dobré je stínit, aby půda příliš nevyschla a nevytvořil se přísušek, který by mohl bránit pravidelnému a rychlému vzcházení. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu asi deseti dní.

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Od výsevu k sazenicím

V květnu až červnu vyséváme zimní fialy – Cheiranthus cheiri, náprstník – Digitalis, hvozdík bradatý – Dianthus barbatus, zvonek – Campanula medium, topolovku – Althaea rosea.

V červenci přijdou na řadu oblíbené macešky – Viola tricolor, sedmikrásky – Bellis perennis a pomněnky – Myosotis alpestris.

V srpnu, kdy by měly mít rostlinky alespoň 2 lístky, je přesaďte buď do květináčů, nebo na záhon, kde vytvoří do zimy většinou jen růžici přízemních listů.

V září se pak semenáčky dvouletek sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15–20 cm a na zimu se před vymrznutím chrání pokrývkou z chvojí, která zároveň chrání některé druhy i před spasením zajíci (Cheiranthus, Dianthus). 

Většina dvouletek potřebuje pravidelnou zálivku  i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech. Příští rok na jaře podpoří růst a bohatou násadu květů hnojivo s nižším obsahem dusíku, například cererit.

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Jak kombinovat dvouletky a letničky?

Nakonec přidáváme několik typů, které dvouletky doplní jarní či letní výsadbu.

Příklad výsadby dvouletek s popínavými letničkami

Ipomoea coccinea, Balsamina, Phasaeolus multiflorus, Thunbergia, Tropaeolum. Než vyroste popínavka do výšky, okolí kořenů zastíní například nízké zvonky či macešky.

Jarní záhon  s dvouletkami: Raně kvetoucí dvouletky (např. pomněnky –  Myosotis sylvatica) můžeme vysazovat  ještě před letničkami a kombinovat s jarními trvalkami: Allysum, Cheiranthus, Delphinium, Iberis, Myosotis, Silene pendula.

Letní kombinace letniček a dvouletek, která kvete od června až do zimy: Druhy později kvetoucí, jako Cheiranthus cheiri, Bellis perennis, Dianthus barbatus atd., lze vysazovat v kombinaci s letničkami či brzo odkvétajícími trvalkami, kde i po odkvětu mohou záhony dekorovat svým olistěním:

Amaranthus speciosus, Callistephus sinensis (astry), Campanula medium, Celosia cristata, Centaurea moschata, Clarkia pulchella, Dianthus caryophyllus, Dianthus chinensis, Escholtzia californica, Gaillardia picta, Godetia grandiflora, Mimulus cardinalis, Mirabilis jalapa, Papaver,  Phlox drummondi, Salpiglossis sinuata, Salvia, Scabiosa atropurpurea, Tagetes erecta, Tagetes patula, Verbena hybrida, Zinnia elegans.

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek