vytisknout velikost písma Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Zaseté letničky nevzešly a „straší“ vám na zahradě prázdné místo? Snadná pomoc – vysejte některou z dvouletek a máte po starosti. Právě teď v červnu je pro jejich výsev ten správný čas.

Na rozdíl od letniček jsou dvouletky stále opomíjené, i když mají téměř stejné nároky na půdu i stanoviště. Nejlépe se jim daří na slunném a teplém místě (některé druhy snesou i polostín), se středně těžkou, humózní půdou.

Dvouletky: Ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady

Dvouletky jsou cenné především proto, že rozkvetou v pozdním jaru, kdy je jiných kvetoucích rostlin na zahradě ještě nedostatek. Škála využití dvouletek je oproti letničkám mnohem širší: Hodí se na rabátka, lemy cestiček, jako solitéry i do skupin spolu s letničkami, trvalkami i okrasnými trávami. Mnoho dvouletých rostlin se však dokáže vysemenit samovolně a v blízkosti mateřské rostliny se objeví množství mladých rostlinek, které stačí jen přesadit. Už proto jsou dvouletky ideální pro bezúdržbové a přírodní zahrady, ale i tam, kde zůstane holé místo po cibulovinách či jarních rostlinách, které brzy zatahují, jako jsou například primule, srdcovka či pryskyřníky.

Čas myslet na dvouletky

Čas myslet na dvouletky

Jak vysévat dvouletky

Před výsevem smíchejte semena s jemným pískem a důkladně promněte (tím narušíte jejich ochrannou vrstvu) a pak je vysejte do květináče nebo na záhon umístěný v polostínu. Aby se výsevům dařilo, potřebují pravidelnou zálivku. Je dobré je stínit, aby půda příliš nevyschla a nevytvořil se přísušek, který by mohl bránit pravidelnému a rychlému vzcházení. Po zasetí začnou rostlinky klíčit a růst v průběhu asi deseti dní.

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Maceška: rostlina na balkony, terasy i záhony

Od výsevu k sazenicím

V květnu až červnu vyséváme zimní fialy – Cheiranthus cheiri, náprstník – Digitalis, hvozdík bradatý – Dianthus barbatus, zvonek – Campanula medium, topolovku – Althaea rosea.

V červenci přijdou na řadu oblíbené macešky – Viola tricolor, sedmikrásky – Bellis perennis a pomněnky – Myosotis alpestris.

V srpnu, kdy by měly mít rostlinky alespoň 2 lístky, je přesaďte buď do květináčů, nebo na záhon, kde vytvoří do zimy většinou jen růžici přízemních listů.

V září se pak semenáčky dvouletek sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15–20 cm a na zimu se před vymrznutím chrání pokrývkou z chvojí, která zároveň chrání některé druhy i před spasením zajíci (Cheiranthus, Dianthus). 

Většina dvouletek potřebuje pravidelnou zálivku  i v zimě, kdy se zalévají v bezmrazých dnech. Příští rok na jaře podpoří růst a bohatou násadu květů hnojivo s nižším obsahem dusíku, například cererit.

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Hvozdíky: dvouletky k pěstování

Jak kombinovat dvouletky a letničky?

Nakonec přidáváme několik typů, které dvouletky doplní jarní či letní výsadbu.

Příklad výsadby dvouletek s popínavými letničkami

Ipomoea coccinea, Balsamina, Phasaeolus multiflorus, Thunbergia, Tropaeolum. Než vyroste popínavka do výšky, okolí kořenů zastíní například nízké zvonky či macešky.

Jarní záhon  s dvouletkami: Raně kvetoucí dvouletky (např. pomněnky –  Myosotis sylvatica) můžeme vysazovat  ještě před letničkami a kombinovat s jarními trvalkami: Allysum, Cheiranthus, Delphinium, Iberis, Myosotis, Silene pendula.

Letní kombinace letniček a dvouletek, která kvete od června až do zimy: Druhy později kvetoucí, jako Cheiranthus cheiri, Bellis perennis, Dianthus barbatus atd., lze vysazovat v kombinaci s letničkami či brzo odkvétajícími trvalkami, kde i po odkvětu mohou záhony dekorovat svým olistěním:

Amaranthus speciosus, Callistephus sinensis (astry), Campanula medium, Celosia cristata, Centaurea moschata, Clarkia pulchella, Dianthus caryophyllus, Dianthus chinensis, Escholtzia californica, Gaillardia picta, Godetia grandiflora, Mimulus cardinalis, Mirabilis jalapa, Papaver,  Phlox drummondi, Salpiglossis sinuata, Salvia, Scabiosa atropurpurea, Tagetes erecta, Tagetes patula, Verbena hybrida, Zinnia elegans.

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Pomněnky už nejsou jen modré, těšit vás mohou i růžové a bílé. Jak je pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale výsledky jsou nevalné? Přestaňte při pěstování dělat chyby a radujte se už letos z velké úrody. Praktické rady k pěstování rajčat najdete také ve videu v úvodu článku.

24.  5.  2022 |
Lucie Kořistová
Pěstování
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování