vytisknout velikost písma Dřevomorka, houba horší než oheň

Rodinný dům, chata nebo chalupa se bez konstrukčního dřeva prakticky neobejdou. Snad ještě víc než oheň ho ohrožují dřevokazné houby.
Dřevomorka, houba horší než oheň

Nejobávanější z nich je dřevomorka, jejíž jméno se někteří majitelé téměř bojí vyslovit nahlas. A přece posvátná hrůza není příliš na místě – při dodržení některých zásad je ochrana poměrně jednoduchá. Houby patří mezi tzv. saprofágy, jejichž úkolem v přírodě je rozkládat složité organické látky na jednodušší, tak aby se odumřelé organismy mohly vrátit do přírodního koloběhu. Hloupá dřevokazná houba ovšem nerozezná, že váš dům není padlý strom, a že tedy k recyklaci určen není. Po dobrém jí to vysvětlit dost dobře nejde.

Nebezpečí není jen jedno

Dřevokazné houby především narušují konstrukční pevnost materiálu a tím i statiku objektu. To může v krajním případě vést až k celkové destrukci. Mají však i jiné nepříjemné vlastnosti. Jejich spory mohou u obyvatel napadeného objektu vyvolávat alergie nebo dokonce produkují nebezpečné mykotoxiny. Některé druhy také dřevo zbarvují, čímž docilují nežádoucích estetických efektů, zejména na nábytku a dřevěném obložení stěn.

Poznej svého nepřítele

Zdaleka nejnebezpečnější tuzemskou dřevokaznou houbou je dřevomorka domácí (Serpula lacrymans). Na povrchu dřeva se nejdříve objevují bělavá vatovitá vlákna povrchového mycelia, později plodnice tvarem a tuhostí poněkud připomínající choroše. Mají však sytě oranžovou až hnědočervenou barvu a často bílé okraje. Dřevo se začne rozpadat do charakteristických kostkovitých tvarů - nejdříve u povrchu, rozklad však rychle postupuje v celém profilu napadeného prvku a končí úplnou destrukcí.

Požadavky dřevomorky na prostředí

 • teplota: 3–26 stupňů Celsia
 • vlhkost dřeva: 18 až 20 procent
 • substrát: vedle dřeva může prorůstat i zdivem na velkou vzdálenost
 • rychlost šíření: až 10 mm za den

Konstrukční prevence

Základní podmínkou prevence je udržení vlhkosti pod 18 procent. To předpokládá nedovolit vodě, aby do stavby zatékala, především řádnou údržbou střech, okapů a vodovodní či kanalizační instalace. Důležitá je také dokonalá izolace zdiva a vůbec boj proti vlhkosti, který začíná už ve stádiu projektové přípravy zabezpečením přístupu vzduchu do všech prostor. Je také nutné předejít nebezpečí kondenzace vzdušné vlhkosti. To platí zejména pro obvykle nepřístupné prostory mezi podlahou a stropem nižšího patra, prostory nad půdními vestavbami a podobně. Těmto opatřením se říká konstrukční ochrana dřeva. Důležité je také časté větrání - není náhodou, že trvale obývané prostory bývají napadány dřevokaznými houbami podstatně méně, než sezónní rekreační objekty či dokonce neobývané domy.

Kupujeme-li starší nemovitost, měli bychom dřevomorku hledat důkladněji než jiné skryté vady. Její výskyt skoro vždy znamená nemalé dodatečné náklady - někdy i několikanásobně převyšující prodejní cenu objektu. Obecně platí, že prvků konstrukční ochrany má být co nejvíc, protože nevyžadují dodatečné náklady, mají výraznější účinek a nejsou zde možnosti vedlejších ekologických či zdravotních dopadů.

Chemické ošetření dřeva

Poněkud náročnější a ekologicky problematičtější metodou prevence je chemické ošetření. Na trhu je obrovské množství přípravků, mezi osvědčené výrobky patří například řada produktů Lignofix, Dřevosan a další. Prostředky mají mít typové označení podle ČSN 490600, být schváleny hlavním hygienikem ČR a Státní zkušebnou č. 227. V laických podmínkách obvykle přichází v úvahu jen povrchová aplikace, která však je nejméně účinná. Účinnější je máčení nebo tlaková imperegnace. V některých státech (včetně sousedního Německa) je preventivní ošetření konstrukčně namáhaných prvků, které nebudou po dokončení stavby přístupné, dokonce povinné.

Není jen dřevomorka

Kromě dřevomorky u nás žijí i další dřevokazné houby ohrožující stavby. Většinou mají vyšší nároky na životní prostředí, tj. potřebují ke svému zdárnému růstu vyšší teplotu nebo vlhkost, případně obojí. Přesto je nelze podceňovat. Některé části objektů (teplé sklepy atd.) totiž jejich nároky snadno splní - a pak mohou být ještě nebezpečnější než zlopověstná dřevomorka.

Koniofora sklepní (Coniophora puteana)

Její záliba v podzemních prostorách, ale také v podlahách, nebo dřevěných konstrukcích neizolovaných od zemní vlhkosti atd. vyplývá z požadavku na vysokou vlhkost prostředí (45 až 90 procent). Poznáte ji podle žlutavého či hnědého povrchového mycelia a nepatrných plodniček téže barvy. Také ona způsobuje rychlý kostkovitý rozpad dřevní hmoty.

Pórnatka zprohýbaná (Poria vaporaria)

Požaduje vlhkost 30 až 50 procent, teplotu 3 až 37 stupňů Celsia. Pokud tyto podmínky dostane, rychlostí šíření předčí i dřevomorku (až 12 mm za den). Má také podobné projevy, včetně kostkovitého rozpadu povrchu dřeva. Její plodnice však nejsou oranžové, ale bílé. Způsobuje totální rozpad dřeva ve vlhkých prostorách.

Trámovky (rod Gloephyllum)

Na rozdíl od dřevomorky se šíří výrazně pomaleji a potřebují k tomu nejen teploty v rozmezí od 5 do 40 stupňů Celsia, ale především poměrně dost vysokou vlhkost materiálu - 30 až 50 procent. Jejich největší nebezpečí spočívá v naprosté skrytosti: žádné povrchové mycelium není vidět a přesto se dřevo rozpadne už při nevelkém tlaku zvenčí. Když se objeví malé plodnice o průměru 3 až 6 centimetrů, je už pozdě. Jak vyplývá ze jména, tato houba napadá především konstrukční dřevěné prvky, zejména v místech zatékání vody.

Když už je skoro pozdě

Jakkoliv je prevence proti dřevokazným houbám poměrně snadná, o to horší je situace, když nebezpečí podceníme. Pokud už stojíme tváří v tvář dřevu napadenému houbou, většinou nezbývá než učinit následující:

  • co nejrychleji snížit vlhkost
  • povolat statika, který posoudí stav konstrukce
  • odborně vyměnit nejvíc poškozené části
  • chemicky ošetřit
  • odstraněné části spálit
  • nářadí omýt ve vodě s rozpuštěnými ochrannými přípravky

Je však třeba si uvědomit, že neexistuje metoda, která by houbu opravdu zlikvidovala. Spory jsou ve vzduchu stále přítomné a začnou růst všude, kde se jim naskytnou příhodné podmínky.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte s…

Když máte hodně prostoru, je snadné zařídit kuchyň, kam se vejde vše potřebné. V malé kuchyni to ale může být pěkný oříšek. Našli jsme pro vás ty nejlepší malé kuchyně z Pinterestu, abyste se mohli inspirovat a vytvořit si malý ráj i u vás doma.

17.  1.  2021 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |