vytisknout velikost písma Dřevěná zahradní architektura

Žádný jiný materiál není se zahradou spjat tak jako dřevo. Je přírodní, voňavé, teplé, tvárné, krásné a přizpůsobivé. Co od něho chtít více. Snad jen aby se sžilo se zahradou, jako by tam bylo od nepaměti.

Dřevo funkční: Můj dům, můj hrad

Člověk si nejprve dřevem topil, ale později se naučil využívat kůly i k ochraně svého obydlí. Ano, uplynula tisíciletí a dřevěné ploty stavíme dodnes. Nízké či vysoké, s podezdívkou či bez.

Možností je spousta: nejjednodušší plot z loupaného dřeva je ideálním společníkem obydlí, chat i chalup v lesním prostředí. Zdobnější, s tvarovanými plaňkami, může vymezit hranici mezi vesnickým domkem a předzahrádkou.

Klepněte pro větší obrázek
Plot ze dřeva se hodí ke stavbám starším, klasickým i novým, moderním 

Jiných možností provedení dřevěných plotů je nepočítaně, od planěk přes hranoly až po plotové dílce, vyplétané, skládané, v přírodní podobě či lakované. Plot plní kromě vymezení vlastnické hranice také funkci dekorativní, a proto odborníci doporučují, aby jeho výška byla maximálně jeden a půl metru.

Z tohoto hlediska je vždy potřeba vybrat takový design oplocení, aby se nenásilně začlenil do okolí a ladil s brankou, vraty a celkovou architekturou domu. To znamená užít jeden či dva druhy dřeva a pamatovat na střídmou barevnost.  

Nízké plůtky jsou spíše symbolickou hranicí. Dřevěné palisády nemusí jen oddělovat záhon od cesty, ale mohou i nahradit nízký plot nebo zakončit svah proti splavování zeminy. Různě dlouhých dílů lze využít jako přírodní dekorace.  

Dřevo účelné: Vybírejte s rozvahou

Tak široké použití, jako má dřevo, bychom do zahrady hledali jen stěží. Když začneme doslova „od podlahy“, využijeme dřevěné špalíky místo studené kamenné dlažby. Z tlakově ošetřených drážkovaných prken postavíme terasu či dřevěné plato kolem bazénu.  

Potřebujeme-li zpevnit či upravit terén ve svahu nebo vybudovat terasovité záhony, bez klád, hranolů a pražců se neobejdeme. A co pergoly, paravány, mobilní dřevěné květináče, mřížky na květiny?

Klepněte pro větší obrázek
Dřevo dodá terase na útulnosti 

Dokážete si na zahradě tohle všechno představit z plastu či kovu? Některé zahradní prvky snesou kombinaci dvou materiálů, ale dřevo má jednu úžasnou vlastnost – hodí se k moderní či starobylé stavbě, do pravidelného i přírodního zahradního stylu, snese prostředí městské zástavby i venkova.

Svou praktickou funkci plní dřevo bezezbytku, ale jen jsou-li brány v úvahu jeho vlastnosti. Měkké dřevo potřebuje častější údržbu, tvrdé dřevo je zase dražší.  

Dřevo pohodlné: Posaďte se u nás

Bez zahradního nábytku si komfort zahradních zákoutí, pergol a teras ani nelze představit. Sortiment nabízí židle i židličky, klasické lavičky včetně amerických houpacích, lehátka pevná i polohovací, křesla a stoly nejrůznějších tvarů a velikostí.

Na výběr je sedací nábytek polohovací i skládací. Podle vkusu i kapsy si lze vybrat jednotlivé kusy, kompletní sestavy a nebo si sestavit vlastní set zkombinovaný z prvků. Nejlevnější, ale také nejméně odolné, jsou výrobky ze smrkového a borového masivu, trvanlivější, ale dražší jsou pochopitelně tvrdá exotická dřeva, jako je například teak, iroko, bangkirai nebo eukalyptus.

Ta odolávají trvalému působení nepříznivého počasí bez významných změn vlastností, a tomu odpovídá i jejich cena. Pro vyšší kvalitu se však investice vyplatí, nábytek z exotických dřev vydrží dlouhá léta.

Pro posezení na terase, v altánku či kryté pergole, chráněné před nepřízní počasí, je dobře použitelný lehký nábytek z bambusu nebo neloupaného přírodního ratanu, kterému nebude vadit občasný déšť.

Klepněte pro větší obrázek
Teak patří ke stále oblíbenějším přírodním materiálům 

Dřevo zdravé i nemocné: Nepřátel se nelekejme

Nejméně odolný zahradní nábytek ze smrkového a borového masivu dlouho nevydrží, není-li náležitě ošetřen a dobře uskladněn přes zimu. Samozřejmě, každý zahradní nábytek potřebuje čas od času údržbu a někdy i generálku.

Zvýšená vlhkost je příčinou kroucení či praskání dřeva, ale především vytváří ideální prostředí pro hnilobu, plíseň a dřevokazné houby. Tyto organismy zpočátku způsobují zamodrání dřeva, postupně však jeho částečnou nebo úplnou destrukci.

Dokonce i sluneční záření způsobuje barevnou nežádoucí změnu dřevěných částí nábytku – šednutí. Abychom všem těmto nežádoucím vlivům předešli, je nutné dřevo dostatečně chránit ochrannými nátěry. Mezi takové řadíme takzvané lazurovací laky, které ve spojení s ochrannými napouštědly tvoří dlouhodobou a dokonalou ochranu. 

Dřevěný nábytek je lepší udržovat než opravovat

Odborníci doporučují zahradní dřevěný nábytek ošetřit ochranným nátěrem přibližně po dvou až pěti letech. Před natíráním se očistí vlhkým hadříkem a jemně přebrousí smirkovým papírem o zrnitosti číslo sto padesát (a vyšší).

Pak se nasucho zbaví prachu a provede se jedna vrstva nátěru silnovrstvým lazurovacím lakem příslušného odstínu. Po nalakování necháme nábytek dozrát alespoň dva dny ve stínu, aby nátěr nepopraskal.

To samé platí ale i o dešti, který čerstvému nátěru také neprospěje. Jinak mějme na paměti, že každá další vrstva lazury nejen lépe chrání nábytek, ale také ho činí tmavším. V případě, kdy není ztmavení žádoucí, použijeme světlejší odstín lazury.  

Dřevo dekorativní: Architektonické variace

Drobné dřevěné doplňky zahradu zútulní, prostředí tak získá určitý charakter a neopakovatelnou atmosféru. Treláže jsou laťkové stěny původně užívané ve francouzských zahradách.

Klepněte pro větší obrázek
Treláž nemusí mít jen tvar obdelníku či čtverce 

Konstrukce se kotvila na zeď a sloužila jako opora popínavým rostlinám, které se vinuly po mřížoví šikmo kladených latěk. I v dnešní době mají treláže v zahradě své místo. Jejich výhodou je umístění i v té nejmenší zahradě, kde s pomocí treláže, popínavé růže, vistárie či loubince rychle a levně vytvoříme příjemné zákoutí.  

Studny v módě

Praktickým doplňkem zahrady a zároveň dekorací je oblíbená dřevěná studna. Bývá často v nabídce hypermarketů či na zahradnických výstavách. Výrobek je dodáván v rozloženém stavu s návodem a veškerým spojovacím materiálem bez povrchové úpravy, takže máme možnost si sami vybrat a upravit finální vzhled dřeva. Studnu si lze i objednat (s montáží nebo bez montáže) u některého z prodejců přes internet.  

Klepněte pro větší obrázek
Povrchovou úpravu dřeva si můžeme dodělat sami, aby ladila se zbytkem zahrady 

Zahradní oblouk ke vstupní brance je dekorativní prvek, který poskytuje řadu možností. Může být umístěn přímo u vchodu, druhou možností je řadit oblouky za sebou do celku romantického loubí, které může navazovat na pergolu u domu.

Loubí je rovněž jedním z dekorativním prvků, sloužící k orientaci v prostoru (vede-li nad přístupovou cestou) a také jako nenásilný přechod z obytné do užitkové části zahrady.  

Zákon je tvrdší než dřevo

Ať se rozhodneme pro stavbu kůlny, zahradního domku, pergoly či nového dřevěného plotu, byť na svém vlastním pozemku, stáváme se účastníky stavebního řízení. Není to žádná věda, stavební povolení k tomu potřeba není, ale ohlašovací povinnost musíme splnit.

Do dokumentů, které předložíme stavebnímu úřadu, se uvádí druh, rozsah, účel a místo stavby, druh a parcelní číslo pozemku a doklad o prokázání vlastnických nebo i jiných nabyvatelských práv, kdo bude stavbu provádět a situační náčrt ve dvou vyhotoveních s vyznačením umístění stavby, hranic pozemků a sousedních objektů.

K podkladům se dodává jednoduchý technický popis stavby, případně další podklady, jež si od vás může stavební úřad vyžádat. Ohlášení se provádí písemně před zahájením prací. Se stavbou můžeme začít až po písemném udělení souhlasu stavebního úřadu.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je …

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

9.  3.  2019 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |
I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu: Kde a za kolik koupit truhlíky?

I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu…

Také každé jaro a léto litujete, že nebydlíte v rodinném domku, ale máte k dispozici jen malý balkon? Nevadí, i tak si můžete vytvořit krásnou zahrádku. Inspirujte se nabídkou truhlíků a květináčů z obchodů. Samozřejmě je můžete umístit i na terasu nebo do zahrady.

15.  3.  2019 |