vytisknout velikost písma Dopřejte vašemu trávníku nádech

Nejen vy, ale i váš trávník potřebuje dýchat. Aby mu to šlo zlehka, musí se zbavit nežádoucích utiskovatelů z řad mechů a staré trávy. Na ty je třeba nasadit speciální zahradní techniku.

Kyslík znamená život

Vše živé na naší Zemi potřebuje k životu kyslík. Nejinak je tomu i s trávníkem. Jeho nejhorším nepřítelem je mech, který se rychle rozrůstá a nad trávovým porostem vytváří souvislou nepropustnou vrstvu, pod níž se tráva dusí vlivem nedostatku kyslíku, a schne, protože se ke kořínkům nedostává neméně životodárná vláha.

Podobně brání přístupu vzduchu uschlá loňská tráva nebo příliš vysoká vrstva posečené trávy, jež zůstala na trávníku. Tyto zbytky vytvoří v trávníku zplstnatělou vrstvu, která si s mechem v dušení nijak nezadá, jen se naštěstí sama nerozrůstá.

Abyste se jich zbavili, musíte trávník „vyčesat“ a půdu okolo kořínků narušit, aby se k nim dostal kyslík i vláha a s ní potřebné živiny. Aby se dostavil kýžený výsledek, budete potřebovat vhodné pomocníky z řady ručního zahradního nářadí nebo speciální zahradní stroje.

Co je co?

Vybrat si správný stroj a správnou metodu není nijak jednoduché, a to z prostého důvodu – ani výrobci a prodejci, ani zahradníci se mezi sebou neshodnou na jednotném označení. Nejčastěji se setkáte s pojmy vertikulace, aerofikace a provzdušnění.

Stroje a nářadí se nazývají vertikulační hrábě, vertikulátory, provzdušňovače, odmechovače, travní frézy, aerofikátory. Jako vyhrabávací mechanismus slouží válec opatřený noži nebo pružinami (pery), jež najdete i pod poetičtějšími názvy jako drápky nebo vlčí zuby.

Klepněte pro větší obrázek
Benzinový vertikutátor DOLMAR PV 3936; foto: www.zahradnitechnika.cz

Pozor na ošálení, někdy se nabízejí pod názvem vertikulátor i klasické trávní sekačky. Ono to totiž tak nějak pěkněji zní. A zase naopak, kde vsadí na srozumitelnost, nabízí jako provzdušňovač také cokoliv, co se trávníku jen dotkne.

Provzdušnění, vertikulace, aerofikace

Tři názvy pro údržbu trávníku, zaměřenou na zlepšení přístupu vzduchu, vláhy a živin, jejichž výsledkem je kvalitní růst a hustota trávníku. Provzdušňovat můžete povrchově nebo hloubkově.

Provzdušnění aneb Pryč s odpadem 

Při povrchovém ošetření pouze vyhrabete – ať už obyčejnými nebo speciálními vertikulačními hráběmi nebo provzdušňovačem (alias vertikulátorem) – takzvanou stařinu, tedy starou uschlou nebo rozkládající se trávu. Dále posekanou trávu, jež v tenčí vrstvě plní funkci mulče a udržuje u kořínků vláhu, ale která vytvoří v případě častého ponechání na trávníku příliš vysokou vrstvu, jež pak má přesně opačný účinek.

Potřebujete zlikvidovat mech? Ruční i motorové provzdušňovače mají válec opatřen ocelovými pružinami. Ty při rotaci válce zlehka prokypřují vrchní vrstvu půdy a vyhrabávají starou trávu a mech mezi jednotlivými travními stébly.

Klepněte pro větší obrázek
Provzdušňovač Bosch AMR 32 F s 400wattovým motorem má jednoduše vyměnitelné drápky, centrální 7stupňové nastavení výšky pro provzdušňování nebo sběr listů, velký přední sběrný koš a sklopnou rukojeť pro úsporu místa při skladování; foto: www.bosch.cz

Tento způsob ošetřování trávníku je třeba praktikovat dvakrát ročně, nejlépe na jaře a na podzim, případně i tehdy, když se příliš nahromadí posekaná tráva. Při boji s mechem je třeba četnost vyhrabávání o něco zvýšit, dokud se vám ho nepodaří zlikvidovat nebo nerezignujete a nepřistoupíte k chemické likvidaci.

Ta je ovšem neekologická a může ohrozit domácí i divoká zvířata, jež se na takto ošetřený trávník dostanou. Je-li to možné, použijte pro opakované vyhrabávání mechu raději hrábě, které nemají takový záběr do hloubky a jsou tudíž k trávníku šetrnější.

Vertikulace aneb Kostičky jsou v módě

Další, komplexnější metodou, nahrazující předchozí ošetření trávníku, je způsob označovaný nejčastěji jako vertikulace. Trávník je společně s půdou, z níž vyrůstá, vertikálně prořezán ostrými ocelovými noži takzvaného vertikulátoru do hloubky pouze kolem tří milimetrů, aby nedošlo k poškození kořínků.

Aby bylo prořezání stejnoměrné a obsáhlo celou plochu trávníku, prořezává se podélně i příčně, až se na trávníku vytvoří kostičkovaný vzor. Zároveň je z povrchu trávníku prostřednictvím nožů vyhrabávána stará tráva a mech. Vertikulátory mají většinou nastavitelnou výšku nožů, nastavte je tak, aby se pouze dotýkaly půdy.

Při hlubším nastavení se nejen poškozuje kořenový systém trávníku , ale motor i nože jsou vystaveny nadměrnému zatížení a rychleji se opotřebovávají. Nastavení provádějte při vypnutém motoru na rovné ploše trávníku.

Ošetření trávníku provádějte dvakrát do roka. Poprvé koncem března až začátkem dubna a podruhé od začátku srpna do konce září. Nelekněte se, když bude po tomto zásahu trávník vypadat hůře než před ním. Velmi brzy se zase zazelená a navíc bude hustší.

Aerofikace aneb Až ke kořínkům

Aerofikace je ekvivalentním označením provzdušnění. Pokud je však způsob uváděn jako aerofikace ke kořínkům, znamená nejhlubší způsob provzdušnění pomocí vpichů, který se provádí speciálními stroji (aerofikátory) a může jít do hloubky až několik desítek centimetrů.

Protože se jedná o radikálnější zásah, jenž má napomoci provzdušnění velmi namáhané půdy či likvidaci urputných plevelů, provádí se jen v nezbytném případě a jen jednou za několik let. Není nutné pořizovat si speciální stroj, který je navíc velmi drahou záležitostí, ten si buď půjčíte v půjčovně, nebo si takové ošetření trávníku necháte provést odbornou firmou.

Můžete si také namasírovat svaly, ze své zahradnické zbrojnice vyndat staré dobré vidle a těmi pak kolmým zapichováním tvořit v trávníku hluboké vpichy, podobné těm, které dělá stroj. Aby se půda dostatečně provzdušnila, musíte takto postupovat po nějakých dvaceti centimetrech, což je práce vskutku otrocká a vydrží ji jen skutečně nadšený zahradník amatér.

Klepněte pro větší obrázek
Na zahrádkářských výstavách můžete narazit na ruční rotační provzdušňovač, který lze použít i jako hrábě k odstranění mechu

Zpátky ke stojům

Jednoduchým pomocníkem, jenž pracuje na bezplatnou a zároveň nejdražší energii, je ruční nářadí. Trávník ošetřený pomocí zmiňovaných vidlí nebo hrábí bude provzdušněn přesně podle toho, kolik jste do práce vložili vlastní energie a trpělivosti.

Obyčejnými hráběmi nebo hráběmi s vějířovitě uspořádanými zahnutými dráty, které se často také označují jako vertikulační, odstraníte mech a starou trávu dobře jen tehdy, bude-li trávník nízký, bez kamenů a pokud možno rovný.

Hrabání přerostlého trávníku bude s vertikulačními hráběmi tohoto typu nejen málo efektivní, ale maximálně namáhavé a k tomu si říkající o menší úraz.V trsu příliš vysoké, zacuchané trávy se totiž hrábě snadno zaseknou a při dalším pohybu vám vylétnou z rukou, přičemž se pravděpodobně buď uhodíte sami vlastními pažemi, nebo se na váš obličej snese jejich vymrštěná násada.

Pokud si pořídíte vertikulační hrábě opatřené zahnutými noži nebo takzvaný ruční vertikulátor, což je válec pohybující se na kolečkách a opatřený ostny nebo noži, který před sebou ženete vlastní silou, pak bude-li povrch rovný a tráva příliš nepřerostlá, bude práce snazší a efektnější.

Kyvné vertikutační hrábě

Nejlepší z řady ručního nářadí jsou kyvné vertikulační hrábě. Kyvné uložení nožů napomáhá snadnějšímu vyhrabávání na nerovném či kamenitém povrchu trávníku, a práce s nimi je tak méně fyzicky namáhavá.

Ruční vertikulátor aneb Máte fyzičku?

Oproti motorovým a elektrickým vertikulátorům (chcete-li provzdušňovačům) má ten ruční jedno minus navíc v nutnosti dodávat mu pohyb vlastní energií. Je také příliš lehký – nikdy ho vlastní silou nepřitlačíte k zemi tolik, jak to umí elektrický nebo motorový.

Zároveň mu ani nedokážete dát takovou rychlost, aby se válec s noži díky dané rychlosti lehce prořezával houštinou trávníku a jeho nánosů. Zahradníci-kutilové proto připevňují k násadám ručních vertikulátorů zátěž nebo si je vyrábí podomácku z plechových válců, které pro zajištění dostatečné váhy vylijí betonem.

Elektrické a benzinové vertikulátory

Podle zkušeností uživatelů mezi nimi příliš velký rozdíl není, spíše závisí na konstrukčním řešení samotného válce. Jednoduše lze říct, že na těžší půdy a nerovný povrch se lépe hodí motorový vertikulátor. Jednoznačně ho budete potřebovat, máte-li trávník o velké rozloze, kde byste jinak potřebovali nekonečný kabel.

Perka, pružinky či drápky

Pokud vám jde především o vyčesávání staré trávy a mechu, volte stroje s válci opatřenými pružinami neboli pery. Ideální jsou u tohoto typu elastické pružiny – takzvané drápky, které dobře vyčesávají plsť z trávníku, aniž by narušily jeho kořenový systém. Kromě toho i reagují na nerovnosti terénu a při přejetí po vydlážděných cestičkách pruží, takže dlažbu nebo kámen nepoškrábou. Mohou být doplněny zadním okrajovým válcem, jenž se postará o provzdušnění trávníkových hran s výškovým rozdílem.

Vlčí zuby i bez vlka

K prořezávání půdy trávníku slouží vertikulátory s válcem osazeným noži, které jsou na konci zúžené a zahnuté, aby mohly zároveň zachytit a vyhrábnout plstnatou trávu nebo mech. Jejich tvar připomíná vlčí zub, jenž se díky tomuto zahnutí pevněji zasekává do kořisti. Často se než o nože samotné jedná o kotouč vytvarovaný do několika nožů (podobně jako jsou zuby pilového kotouče, jen ne s takovou hustotou).

Klepněte pro větší obrázek
Provzdušňovač trávy AL-KO Comfort 32 VE; speciálně tvarované nože, tzv. "vlčí zuby", odstraní vrstvu plsti i mechu a zároveň provzdušňují půdu; foto: www.elektrododomu.cz

Dva v jednom

Vyrábí se i kombinované typy strojů, vybavené vertikulačním válcem osazeným vertikulačními noži i pružinkami. Nože vyhrabou trávní plsť, přeříznou trávní výhonky a pružiny vše následně z trávníku vyčešou.

Podélný i příčný řez

Někteří výrobci (například Brill) nabízejí vertikulátor a sekačku v jednom. Výhoda spočívá jednak v ceně, jednak v úspoře místa při skladování. Pokud zápasíte s místem na uložení nářadí a zahradní techniky a nemáte dostatek peněz na koupi „dvou v jednom“, představují další možnost menší stroje se sklápěcí rukojetí.

Bez koše je práce marná

Nezapomeňte na sběrný koš, jinak to, co na jedné straně vertikulátor vyhrabe, se bude za ním zase hromadit. Na výběr máte buď rovnou vertikulátory s košem, nebo možnost přikoupení koše samostatně.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové ob…

Když nemůžete do lesa, může les přijít k vám. Pořiďte si domů, kde trávíme většinu života, kus přírody, její krásy a harmonie.

12.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i na videu v úvodu článku.

18.  9.  2019 |