vytisknout velikost písma Dopřejte svým játrům regeneraci, naordinujte si ostropestřec

Do úhledných řádků v záhonech bylinek se ostropestřec mariánský (Silybum marianum) svou velikostí opravdu nehodí. Zabere hodně místa a dává najevo, že se nemíní spokojit jen tak s nějakým koutkem mezi ostatními léčivkami.

Tuto rostlinu přivedly do širšího podvědomí klášterní zahrady. Ostropestřec mariánský se u nás prvně objevil v šestnáctém století a po krátké době upadl v zapomnění. Po dvou stech letech se dočkal znovuobjevení a od té doby je užíván jako ceněná léčivá rostlina.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud nevidíte celou rostlinu, květenství zaměníte s jiným bodlákem. Zplanělý se objevuje i ve volné přírodě

Okrasný bodlák

Ostropestřec v sobě bodlák nezapře: nejenže jsou listy na obvodu opatřeny ostrými, asi centimetr dlouhými trny, ale květenstvím je jako u ostatních bodláků úbor. Neliší se ani barvou, jen květenství je mohutnější a jeho průměr může být až sedm centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
Trnité dřevité hroty jsou na listech jak v přízemní růžici, tak i na lodyhách

Rostlina je opravdu dekorativní: sytě zelené, po okrajích zvlněné listy jsou bíle žíhané. Z přízemní růžice vyrůstají vysoké lodyhy olistěné po obvodu stejně pestrými, velkými listy.

Ostropestřec dorůstá více jak dvou metrů výšky, k tomu potřebuje dostatek místa a živin, jinak sice vykvete i v nepříznivých podmínkách, ale zůstává nízký a slabý.

Vzhled ostropestřce předurčuje k použití jako okrasnou solitérní rostlinu, kdy nejlépe vynikne jeho mohutnost a barevnost. Pěstovat se dá i na záhonech nebo na poli, pokud byste chtěli sklízet léčivou drogu ve větším množství třeba pro výkup.

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny kvetou od konce července prakticky do zámrazu. Ani ve váze nevypadají květy špatně a vydrží dost dlouho

Od semen k rostlině

Semena ostropestřce koupíte za pár korun. Od dubna do poloviny května je vysévejte přímo na stanoviště. Klíčení trvá asi dvacet dnů, skoro o polovinu se zkrátí namočením semen do teplé vody, pak by měla vyklíčit zhruba po deseti dnech.

Půdu potřebuje ostropestřec hlinitou, mírně vápenitou a propustnou. V místech chráněných před studeným průvanem a větrem a s dostatkem slunce se bude rostlinám dařit. Na svůj růst potřebují dost živin a přiměřenou zálivku.

Klepněte pro větší obrázek
Jednou pěstovaný ostropestřec se další roky určitě někde v zahradě objeví i bez vašeho přičinění

Předpěstování není vhodné, rostlina špatně snáší přesazení. Jedině semenáčky z rašelinových květináčů, s nimiž se vysazují rostliny do půdy, by přesazení snesly.

Dejte mu prostor k žití!

Přízemní růžice rostliny má průměr okolo osmdesáti centimetrů. Menší plochu zabere v přistíněných místech či při husté výsadbě. Květenství nakvétá postupně a sklízí se celé úbory ještě před dozráním. Spodní květenství na lodyhách je menší než vrcholové, ale kvalitativně stejné.

Klepněte pro větší obrázek
Nedozrálé úbory ostříhejte dřív, než se začnou rozpadat. Po dosušení semena očistěte a uložte v papírovém sáčku bez přístupu světla

Léčitelské schopnosti ostropestřce

Hlavním léčebným účinkem ostropestřce je schopnost regenerace poškozených jater po těžkých nemocech nebo ozařování. Léčivou látku obsahují hlavně plody (semena) – ochmýřené nažky. Z dozrálých úborů se nažky vyberou, zbaví chmýří a jsou připraveny k použití.

Klepněte pro větší obrázek
Ostropestřec je jednoletá nebo dvouletá rostlina z čeledi hvězdicovitých

Výborné výsledky vykazuje léčba žloutenky, infekční mononukleózy, bakteriálních onemocnění jater a jejich tvrdnutí (cirhóza), při stavech po otravách (průmyslových i houbových – droga dokonce dává naději i při otravě muchomůrkami).

Léčivé látky regenerují i játra těžkých alkoholiků a narkomanů, příznivě ovlivňují tvorbu žluči. Ostropestřec mariánský je léčivka působící bez vedlejších účinků. Nedoporučuje se pouze pro těhotné a kojící ženy, léčba je vhodná i pro pacienty po chemoterapii.

Foto: Profimedia

TIP NA VIDEO: Co je to vlastně cirhóza jater a jak se léčí?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

včera |
Lucie Kořistová
LemyZáhon
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada