vytisknout velikost písma Domácí šumivá limonáda z růží nebo jiných léčivek. RECEPT

Za pár dní získáte domácí léčivou limonádu, která má říz. Už po třech dnech si pochutnáte. Zralý nápoj obsahuje malé množství alkoholu, a tak se nehodí pro děti, těhotné a řidiče.

V dobách, kdy nebylo běžné zajít do obchodu pro limonádu, vyráběly naše babičky nápoj, který měl bublinky přirozeně. Vznikaly totiž kvašením. Nápoji se říkalo šum a dělal se ze všech možných květů, které babičky mohly natrhat na zahradách a loukách. Jeden z prvních šumů byl z pampelišek, pak následoval bez, tužebník, růže, pivoňka, lípa, máta nebo například zlatobýl. Na limonády lze použít všechny jedlé květy a některé listy, které na zahradě i v přírodě najdete, je ale třeba počítat s jejich účinky na lidský organismus. Krátký kvasný proces, který v nápoji probíhá, nejenže neničí léčivé látky obsažené v květech, on naopak napomáhá zdravější střevní mikroflóře.

Lípa právě kvete. Přinášíme recept na lipový sirup a léčivý likér

Lípa právě kvete. Přinášíme recept na lipový sirup a léčivý likér

Každá růže je dobrá

Je mnoho druhů růží a k výrobě kosmetických i léčivých přípravků můžete použít každou z nich. Léčivé jsou totiž všechny. Obecně lze říct, že růže s bílými květy mají více hojivých slizových látek, zatímco růže rudé obsahují více flavonoidů, vonných silic a tříslovin. Oblíbené jsou růže stolistá či damašská, které voní sladčeji než jiné.

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Růže hojí tělo i duši

Růže působí protizánětlivě, tiší bolesti, harmonizuje činnost jater a žlučníku, odstraňuje nevolnost, přináší úlevu při žaludečních vředech a onemocnění ledvin. Tiší bolesti hlavy. Harmonizuje činnost srdce a zlepšuje krevní oběh. Vůně růží má blahodárné účinky na psychiku, ulevuje od vyčerpanosti, sklíčenosti, stresu, úzkosti a depresí.

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Recept na domácí šumivou limonádu

Díky procesu kvašení obsahuje výsledný nápoj malé množství alkoholu.

Budete potřebovat:

  • sklenici o objemu minimálně 3,3 litru
  • 3 litry vlažné vody
  • 7 gramů droždí
  • 150–250 gramů cukru
  • 1 chemicky neošetřený citron
  • 2 plné hrsti květů růží (případně jiných jedlých květů)

Ve vodě nejprve v malém množství rozpusťte cukr a droždí. Citron omyjte, vymačkejte šťávu a nakrájejte na kostičky i kůru. Přidejte květy. Dolijte do sklenice vodu tak, aby uvnitř byly tři litry, a lehce přiklopte víkem tak, aby vzduch mohl unikat. Postavte sklenici na teplé místo, kde ji nechte dva dny pracovat. Několikrát zamíchejte, protože květy plavou na povrchu a mohly by začít plesnivět.

Po dvou dnech slijte přes husté sítko, vymačkejte zbytky květů a přelijte do lahve. Pod hrdlem nechte asi 4 centimetry, nápoj stále pracuje. Uložte do chladničky.

Nápoj je možné pít již druhý den, to ale nadýmá. Zhruba třetí den má ideální složení pro děti i řidiče. Zhruba po týdnu se začíná objevovat alkohol, tehdy má ten správný říz.

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky