Za pár dní získáte domácí léčivou limonádu, která má říz. Už po třech dnech si pochutnáte. Zralý nápoj obsahuje malé množství alkoholu, a tak se nehodí pro děti, těhotné a řidiče.
V dobách, kdy nebylo běžné zajít do obchodu pro limonádu, vyráběly naše babičky nápoj, který měl bublinky přirozeně. Vznikaly totiž kvašením. Nápoji se říkalo šum a dělal se ze všech možných květů, které babičky mohly natrhat na zahradách a loukách. Jeden z prvních šumů byl z pampelišek, pak následoval bez, tužebník, růže, pivoňka, lípa, máta nebo například zlatobýl. Na limonády lze použít všechny jedlé květy a některé listy, které na zahradě i v přírodě najdete, je ale třeba počítat s jejich účinky na lidský organismus. Krátký kvasný proces, který v nápoji probíhá, nejenže neničí léčivé látky obsažené v květech, on naopak napomáhá zdravější střevní mikroflóře.
Každá růže je dobrá
Je mnoho druhů růží a k výrobě kosmetických i léčivých přípravků můžete použít každou z nich. Léčivé jsou totiž všechny. Obecně lze říct, že růže s bílými květy mají více hojivých slizových látek, zatímco růže rudé obsahují více flavonoidů, vonných silic a tříslovin. Oblíbené jsou růže stolistá či damašská, které voní sladčeji než jiné.
Růže hojí tělo i duši
Růže působí protizánětlivě, tiší bolesti, harmonizuje činnost jater a žlučníku, odstraňuje nevolnost, přináší úlevu při žaludečních vředech a onemocnění ledvin. Tiší bolesti hlavy. Harmonizuje činnost srdce a zlepšuje krevní oběh. Vůně růží má blahodárné účinky na psychiku, ulevuje od vyčerpanosti, sklíčenosti, stresu, úzkosti a depresí.
Petra Nachtmanová, Lucie Kořistová
Recept na domácí šumivou limonádu
Díky procesu kvašení obsahuje výsledný nápoj malé množství alkoholu.
Budete potřebovat:
- sklenici o objemu minimálně 3,3 litru
- 3 litry vlažné vody
- 7 gramů droždí
- 150–250 gramů cukru
- 1 chemicky neošetřený citron
- 2 plné hrsti květů růží (případně jiných jedlých květů)
Ve vodě nejprve v malém množství rozpusťte cukr a droždí. Citron omyjte, vymačkejte šťávu a nakrájejte na kostičky i kůru. Přidejte květy. Dolijte do sklenice vodu tak, aby uvnitř byly tři litry, a lehce přiklopte víkem tak, aby vzduch mohl unikat. Postavte sklenici na teplé místo, kde ji nechte dva dny pracovat. Několikrát zamíchejte, protože květy plavou na povrchu a mohly by začít plesnivět.
Po dvou dnech slijte přes husté sítko, vymačkejte zbytky květů a přelijte do lahve. Pod hrdlem nechte asi 4 centimetry, nápoj stále pracuje. Uložte do chladničky.
Nápoj je možné pít již druhý den, to ale nadýmá. Zhruba třetí den má ideální složení pro děti i řidiče. Zhruba po týdnu se začíná objevovat alkohol, tehdy má ten správný říz.