Domácí mazlíčci na zahradě

Domácí mazlíčci na zahradě

Chcete psovi i kočce dopřát letní pobyt na zahradě, aby se cítili dobře? Naše tipy vám poradí, jak přizpůsobit prostředí, aby neničili úrodu, nehrabali na záhonech a neměli kožíšky plné klíšťat.

Kočka na stromě

Tento domácí mazlíček je sice přirozenou součástí zahrad, avšak může způsobovat i problémy. Například, aby si kočky nabrousili své drápky, obvykle škrábou předními tlapkami o kmeny stromů. Proto je dobré vyhradit jim pro tento účel jeden strom. Pokud poškrábou i jiné stromy, trhliny zatřete okamžitě štěpařským voskem. Kočičí tlapky silně přitahuje i vůně čerstvě namulčovaných záhonů. Hrabání lze zamezit pokrytím záhonu sítí nebo textilií.

Pokračování 2 / 9

(Ne)bezpečná pastva pro kočky

Kočky mají přirozenou potřebu okusovat rostliny, především ty s trávovitými listy - dracény, pokojové bambusy, šáchor, zelenec a některé pokojové okrasné trávy. Žádná ze zmíněných jim neublíží, ideální je vysít jí do květináče speciální kočičí trávu a podle potřeby ji obnovovat nebo nechat na zahradě kousek nepokoseného trávníku. O to větší bude šance, že o pokojové rostliny, které se na zahradě letní, neprojeví zájem.

Kočce může ublížit okusování pokojového břečťanu (Hedera). Vážně problémy nastanou, když rozžvýkaný list spolkne. V domácnosti, v níž žije kočka, by se určitě neměly objevit africké fialky, bramboříky, oleandry, chřest, pryšce, aloe, agáve, azalky, dokonce ani chryzantémy, šeflery, alokázie či  hortenzie.

Pokračování 3 / 9

Kočičí zahrádka

Kočky, kromě trávy, milují vůni některých aromatických rostlin. Dopřejte jim potěšení a pěstujte pro ně rostliny, které je přitahují a mohou se v nich válet, očichávat a bez nebezpečí otravy konzumovat. Vysaďte záhonek šanty (Nepeta)  s kozlíkem (Valeriana), ale počítejte s obnovením rostlin, neboť kočka květiny zničí.

Pokračování 4 / 9

Jak vyhnat kočku z květináče

Substrát v květináči prohřátý sluníčkem je pro kočky lákadlem. Rády se v něm vyhřívají a hrozí, že rostliny polámou. Jako obrana proti tomu pomáhá do nádoby zapíchnout špejle, posypat povrch keramzitem nebo rozsypat sáček hřebíčku. Kočky odpudí i kousek položené citrónové nebo pomerančové kůry.

V případě psů i koček dejte také pozor na konvičky s vodou, zejména tehdy, když připravujete hnojivovou zálivku. Pokud by se zvíře napilo, nemuselo ty to dopadnout dobře.

Pokračování 5 / 9

Pes na zahradě

Jak vašeho psa odnaučit, aby v ní všechno nezničil, nepošlapal a neznačkoval? Choďte s ním častěji na procházky mimo zahradu, všímejte si ho vychovávejte. Pokud nemáte dostatek času či trpělivosti, je vhodné vyhledat profesionální pomoc cvičitele, který ho naučí zvládat základní povely jak neodbíhat mimo cesty do záhonů. K výcviku pomáhají elektronické obojky, neviditelný plot a hlavně dostatek trpělivosti.

Pokračování 6 / 9

Kakost odradí psy od hrabání v záhonech

Pes v zahradě je na jedné straně miláček majitele, na druhé jeho nepřítel, pokud se pouští do záhonů, které ničí. V tomto případě si vysaďte kakost  oddenkatý (Geranium macrorrhizum), který vylučuje nepříjemný pach - ten bezpečně odradí nezvané psí návštěvy. Je nenáročný na péči, roste na slunci i v polostínu a kvete od května do července.

Pokračování 7 / 9

Jen si psíku hrabej

Zahrada samý dolík, poničený trávník a zpustošené záhony jsou psím rájem, protože hrabání je pro psa přirozeným pudem. Povely "tam nechoď, nesmíš a nehrabej", jsou pro psa nepochopitelným omezováním. Jednou z možností, jak mu v tom zabránit je vytvořit mu vyhrazené místo, vystlaté nastýlací kůrou, zeminou či pískem. Naučte ho, že to je místo jen pro jeho aktivity.

Dalším řešením je vybudování psí voliéry s výběhem. Měla by být zčásti zastřešená. Nezapomeňte na dřevěnou psí boudu se závětřím.


Pokračování 8 / 9

Nebezpečné rostliny pro psa

Nejen pro lidi, ale i psy a kočky nemusí být jedovatá celá rostlina, ale jen její část. Pro zvířata jsou nebezpečné druhy s trny a ostny (kaktusy, pandanus, pryšce), o kterě by se mohla poranit, případně by se u nich mohla projevit nepříjemná kožní reakce. Mimořádně nebezpečná je například difenbachie (Diefenbachie picta), která způsobuje vážné komplikace - popálení jazyka a hrdla, otoky až smrt. Podobně účinkuje i kaládium (Caladium), nebezpečný je také filodendron (Philodendron), oleandr (Nerium oleander), monstera (Monstera deliciosa) a celá řada dalších.

Nebezpečí otravy číhá i na zahradě. Například jedovatý je nestařec (Ageratum), begonie voskovka (Begonia sempreflorens), kosatce (Irisy), durman, petunie, bobule asparágusu a konvalinek a z keřů například čilimník (Cytisus). V případě požití rostliny zvířetem okamžitě navštivte veterináře a přineste sebou i kousek rostliny. Lékaři to usnadní identifikaci otravy a následnou léčbu.

Pokračování 9 / 9

 Pozor na parazity

Nejčastější onemocnění přenášených klíšťaty je Lymská borelióza, která se u psů nejčastěji projevuje horečkou, zánětem kloubů, bolestivostí svalů, zduření lymfatických uzlin, nechutenstvím a letargií. U boreliózy je možné onemocnění předejít každoroční vakcinací psa před sezónou výskytu klíšťat. To, zda pes není infikován, lze prokázat "rychlým" testem u veterináře.

Nejen klíšťata, ale také komáři a další bodavý hmyz mohou být původcem infekčních onemocnění psů i koček, a některá z nich mohou být i smrtelná. Proto se vyplatí navštívit s vaším mazlíčkem veterináře, který poradí s odstraňování klíšťat a výběrem účinných prípravků a poskytne i další  informace o možné prevenci.

Doporučujeme

Články odjinud