Dnes je Světový den včel! Inspirujte se, jak podpořit včely medonosné i samotářky!

Dnes je Světový den včel! Inspirujte se, jak podpořit včely medonosné i samotářky!

Za Světový den včel vyhlásilo Valné shromáždění OSN 20. květen v roce 2018, letos si jej tedy připomínáme pošesté. A proč? Bez včel bychom na tom byli bídně: opylováním se zásadně podílejí nejen na produkci ovoce a zeleniny, ale i dalších potravin, jako jsou například ořechy, oleje, káva, kakao či vanilka. Bez nich by nebylo pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy a stovky dalších produktů. Aby tato situace nenastala, je třeba chránit je a pomáhat jim. Jde to i na vaší zahradě nebo balkónu. Inspirujte se, jak na to!

O hmyzích domečcích jste určitě už dávno slyšeli. Hodně lidí se do jejich výroby ale nikdy nepustí, protože si řeknou, že nejsou dostatečně zruční. Takovýto jednoduchý typ domku pro včely samotářky ale zvládne udělat i samotné dítě.

Pokračování 2 / 10

Pokud chcete výrobě domku věnovat více času a úsilí, můžete mu dopřát i zelenou střechu...

Pokračování 3 / 10

... Nebo ho udělat keramický.

Pokračování 4 / 10

Víte, jaké rostliny jsou pro včely nejlepší? Právě tyto druhy by na vaší zahradě neměly chybět!

Pokračování 5 / 10

Přestaňte používat chemické postřiky a pesticidy, vsaďte na přírodní prostředky, které neublíží ani vaší zahradě, ani včelám a dalšímu užitečnému hmyzu.

Pokračování 6 / 10

Ať už včely chováte, nebo se s tím teprve chystáte začít, nezapomeňte i na okolí úlu.

Pokračování 7 / 10

Nezapomínejte, že včely potřebují, stejně jako my, pít. Udělejte jim pítko z velké skleněné láhve a sledujte, jak rády je navštěvují.

Pokračování 8 / 10

Pohrát si můžete se spodní částí pítka: dá se vytvořit z různých materiálů.

Je-li to pro vás příliš složité, zkuste něco jednoduššího: do menší nádobky, misky či talířku (nebo třeba i vysloužilé naběračky) s vodou umístěte dostatek kamínků či korkových zátek, které poslouží jako bezpečné ostrůvky, zajišťující, že včely se neutopí. Na plovoucí ostrůvky nezapomínejte ani v bečkách, kýblech a barelech na vodu! Ideální je přikrývat je víkem, ale pokud je nemáte, do vody dejte kus dřeva.

Pokračování 9 / 10

Pítko můžete pojmout i jako zajímavou zahradní dekoraci.

Pokračování 10 / 10

Znáte Den otevřených zahrad? Stejně tak existuje Den otevřených úlů, který u nás letos proběhne teprve podruhé. O tomto víkendu jej pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., přičemž funguje stejně jako již zmíněný Den otevřených zahrad. Chovatelé včel otevřou 34 včelnic napříč Českou republikou (plus jednu v Žilinském kraji), které můžete navštívit. Vezměte své děti, aby se mohly dozvědět něco o chovu včel a jejich životě.

Doporučujeme

Články odjinud