Houpání povoleno! DIY zahradní houpačky, které snadno vyrobíte sami

Houpání povoleno! DIY zahradní houpačky, které snadno vyrobíte sami

Neexistuje dítě, které by se nerado houpalo. A tuto formu relaxace milují i mnozí dospělí, jen je běžná houpačka pro děti zkrátka neunese. Vlastnoručně vyrobené ale nabídnou přesně takový relax, jaký si přejete. Tak vezměte starou trampolínu, židli nebo skateboard a proměňte je v originální houpačku přesně pro vaši zahradu!

Tohle je nejjednodušší způsob, jak na zahradě vytvoříte dětem houpačku. Do dostatečně silného dřevěného plátu provrtejte díru, provlečte lano a zavěste na strom. A pokud použijete silný plát i pevné lano, můžete se zhoupnout taky.

Pokračování 2 / 22

Dalším klasickým způsobem je zavěšení prkénka coby sedátka na dvě lana. Někdy bývá složité sedačku vyvážit, aby jedna strana nebyla výš než druhá. Zároveň ale dvě lana umožňují příjemné pohoupání i na zakřivené větvi.

Pokračování 3 / 22

Prostornou houpačku získáte, když na strom zavěsíte paletu. Jde to jednoduše: jedno lano uvažte ke každému rohu, můžete vyvrtat otvor nebo zašroubovat kovové oko. Protože paleta je sama o sobě už dost těžká, volte dobře větev, na níž bude houpačka viset.

Pokračování 4 / 22

Na takové houpačce už si můžete udělat pořádné pohodlí, třeba díky hromadě polštářů nebo přehozu. 

Pokračování 5 / 22

A když už jsme u toho pohupování vleže, můžete si stlouct jednoduchou dřevěnou postel. Stačí spojit několik hladkých prken. Přidejte deku, tenkou matraci nebo hromadu polštářů.

Pokračování 6 / 22

Dospělé na terase potěší závěsná lavice. Návodů na lavice z palet existuje na internetu mnoho. Využijte je a pak z lavice udělejte houpačku. Jistě bude těžká, myslete proto na upevnění i nosnost trámu, na němž bude viset.

Pokračování 7 / 22

V houpačku snadno změníte starou židli, které už neslouží všechny čtyři nohy. Ty totiž nebudou potřeba, nahradí je provazy. 

Pokračování 8 / 22

Deska ze skateboardu zavěšená do vzduchu díky lanům poslouží nejen jako houpačka k sezení. Můžete vyzkoušet i houpání vestoje, pohyb je pak náročnější a zvyšuje fyzickou zdatnost. Pro bezpečné houpání vestoje nalepte protiskluzovou úpravu.

Pokračování 9 / 22

Máte doma starou dětskou trampolínu, která už dětem neslouží? Rozhodně ji nevyhazujte, její konstrukci totiž ještě využijete. A nejpohodlnější pohoupání budete mít, když na ni spíchnete matraci.

Pokračování 10 / 22

Trampolínu nevyhazujte ani v případě, že je skákací plocha potrhaná. Využijete totiž kovovou obruč, která se promění v základ pro houpací křeslo. To ušijete podle návodu pod obrázkem. 

Pokračování 11 / 22

Nové využití najde i mnohem větší trampolína s minimálním průměrem 180 centimetrů. Z ní totiž může vzniknout pohodlné lehátko, které navíc jde zastínit před silným sluncem. A zavěsíte-li ji na silná lana a silnou větev, vejde se několik dospělých naráz.

Pokračování 12 / 22

Ze starého plastového kýble či barelu uděláte bezpečnou houpačku pro úplně malé děti. Těm pak nehrozí, že vypadnou a ublíží si.

Pokračování 13 / 22

Je-li pro vás bezpečnost skutečně důležitá, zavěste na strom starou autosedačku. Mnoho z nich má navíc integrované bezpečnostní pásy, které přidrží dítě, aby nemohlo během zábavy vypadnout.

Pokračování 14 / 22

Pro batole zkuste ušít jednoduchou látkovou houpačku. Stačí pevná látka a několik dřevěných tyček. Návod najdete pod obrázkem.

Pokračování 15 / 22

Starší děti jistě potěší houpačka, jež je zároveň pěknou schovávačkou. Využijete tak starý barel na vodu, který kvůli malé dírce protéká.

Pokračování 16 / 22

A když už jsme u těch vyřazených plastových sudů: malého závodníka potěší houpací autíčko. Připevněte registrační značku, vytvořte reflektory a zaručujeme vám, že budete mít aspoň chvilku času pro své koníčky!

Pokračování 17 / 22

Šikovný rodič snadno vyrobí i dvouplošník.

Pokračování 18 / 22

Chcete něco jednoduššího? Zajděte do garáže, vezměte starou pneumatiku a pár metrů řetězu nebo lana. Návod na jednoduchou houpačku najdete pod obrázkem.

Pokračování 19 / 22

Houpací síť bývá většinou zavěšená mezi dvěma stromy. Pokud je ale na zahradě nemáte, nezoufejte. Zapusťte do země dřevěné kůly a pro větší stabilitu je zabetonujte.

Pokračování 20 / 22

V houpací křeslo zrecyklujete i dřevěnou cívku. Získáte designový kousek nábytku, který vám bude každý závidět.

Pokračování 21 / 22

Z menší cívky pak stvoříte houpacího koně, z něhož bude nadšená vaše malá dcerka. 

Pokračování 22 / 22

A co takhle pohoupání pro celou skupinu přátel? Našli jsme pro vás návod na konstrukci, kde jediným pevně přidělaným bodem je stůl, všechny sedačky kolem něj slouží jako houpačky.

Doporučujeme

Články odjinud