Potřebujete-li co nejrychleji, třeba i jen vyzkoušet, zda vám takovéto řešení bude vyhovovat, stačí pořídit starou židli, záchodové prkénko a vhodnou nádobu na odpad.
Toto už je výsledek pro dlouhodobé využití, je vidět, že si s ním autor dal práci, a dokonce myslel na umístění toaletního papíru.
Proč se tento typ záchodu jmenuje kompostovací? Funguje totiž stejně jako kompost, jenom místo běžného zahradního odpadu do něj patří výkaly a moč. Aby kompostování probíhalo, jak má, musíte k této dusíkaté složce přidat složku uhlíkatou, tedy suchý a sypký materiál. Zde je nádoba na ni součástí toalety.
Většinou se používají hobliny.
Odpad, který jimi zasypete, dokážou dobře absorbovat.
Záchod může vypadat téměř stejně jako komfortní suchý záchod.
Na výběr máte dva různé typy toalet: separační a průsakovou. Jak název napovídá, u separační dochází k oddělení pevné a tekuté části odpadu, u průsakové je odpad neoddělený.
Zásobníky na obě složky odpadu uděláte snadno z různých nádob. U tohoto typu záchodu je při každém použití nutné sedět. Ano! Sedět musíte i vy, muži.
Podstatné je funkční separační prkýnko.
Dá se koupit, pořídíte je za cenu kolem dvou tisíc. Jste-li ale šikovní, uděláte je sami.
Možné je i takovéto provedení.
A co s odpadním materiálem? Zpracujte ho! Moč nechte cca šest týdnů odstát a do hnojivé zálivky ji zřeďte s vodou v poměru 1 : 1. K výkalům v hoblinách můžete přidat slámu či štěpku a nechat pár týdnů dozrát v části kompostu, kterou aktuálně nepoužíváte. Vznikne kompost, který dodá potřebné látky dřevinám i okrasným rostlinám.