Díky štípačkám je dřina minulostí

Štípání dřeva sekerou ve slunečném dni může být pár chvil i svéráznou relaxací, zvlášť když se potřebujete vybít nebo oprostit od běžných starostí. Existuje však mnohem elegantnější způsob, jak se zbavit hromady špalků.

Stačí málo: pořídit si výkonnou štípačku, s níž bez zbytečné dřiny dokážete zpracovat i větší množství palivového dřeva. Navíc naprosto bezpečně, protože ovládání stroje je řešeno tak, aby vaše ruce nemohly přijít k úhoně. 

Jak skvělým pomocníkem štípačky jsou, dokázal nedávný test v Mnichovicích. Zatímco muž se štípačkou bez problémů zpracoval deset metrových polen za necelých třináct minut, jeho protivník se sekerou, kalačem a klíny udolal za stejnou dobu ani ne tři. 

Jednoduchý stroj i práce

Štípačky přitom nejsou konstrukčně nijak složité. Tvoří je celokovový rám a elektromotor, který pohání píst a následně i štípací klín. Práce s nimi se proto nemusíte obávat – stačí položit špalek na pracovní plochu, pak už všechno zvládnete pomocí ovládacích prvků.

Powersplit6t_2.jpg
Foto: Mountfield 

Při výběru správného stroje ovšem musíte zohlednit, na jak velké kusy dřeva a jak často ho budete používat. Pokud chcete zpracovávat jen menší množství polen, jejichž délka se pohybuje kolem půl metru a průměr od 10 do 25 cm, stačí vám horizontální štípačka. 

Pomůže také čtyřhranný klín

Na větší kusy je určena štípačka vertikální. S ní si můžete troufnout i na polena dlouhá více než metr s průměrem do 40 cm, s nimiž byste jinak museli zápolit s kalačem a klíny. U některých modelů je přitom dosaženo tlaku až 20 tun.

Powersplit6t_3.jpg
Foto: Mountfield 

Tyto štípačky jsou navíc vybaveny kleštěmi, které zajišťují ještě větší bezpečnost. Práci vám usnadní také čtyřhranný klín, jímž „naporcujete“ polena hned na čtvrtky. 

Při nákupu byste neměli zapomenout ani na ochranné pomůcky. Samozřejmostí by měly být ochranné rukavice a brýle, případně štít.  

Autor: Michal Remeš

Doporučujeme

Články odjinud