vytisknout velikost písma Designéři vytvořili zahradu, ze které se nechce majitelům odcházet. Inspirujte se v galerii.

Zahrada o výměře 2 tisíce metrů čtverečních byla už několik let založená a používaná, když se majitelé obrátili na zahradní designéry Dominiku Schneiderovou a Ondřeje Ebenstreita, kteří spolupracují při tvorbě zahrad. Ti vytvořili oázu pro děti i dospělé.

„Protože zahrada už byla vytvořená, zvědavě jsme čekali, co se na první schůzce dozvíme. Přijali nás sympatičtí majitelé, rodiče s malými dětmi, kteří svůj problém popsali v několika větách. Zahrada nám nedává to, co od ní chceme, nechodíme do ní rádi, neláká nás,“ popsala Dominika Schneiderová z Ateliéru 83.

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Designéři vyznávají při své práci jedno základní pravidlo – zahrada je prostor, kde se klientům mají plnit sny, třeba i ty z dětství. Proto si majitele důkladně vyzpovídali a rozhodli se jejich sny proměnit ve skutečnost. Majitelé chtěli, aby jim zahrada dělala radost, rádi do ní chodili. Chtěli si v zahradě nejen hrát, ale i relaxovat a také něco vypěstovat. Nechtěli naopak, aby je zahrada omezovala a bylo s ní víc práce než užitku.

Ze snů do skutečnosti

Protože v rodině jsou dva malí chlapci, vznikal celý návrh tak, aby i jim v zahradě bylo dobře. Aby měli možnost se pořádně proběhnout nebo projet na odrážedle záhonem.

Ale v zahradě se ukrývají další prvky, které slouží nejen jako dekorace, ale hlavně budou dětem dělat radost dlouhé roky. Z vrbového proutí designéři vytvořili iglú, které poslouží jako skrýš. Po kamenech mohou děti skákat. Zahradě pro děti také sluší trámová konstrukce na houpačky a lana či fotbalová branka, která poslouží i jako lezecká síť. A rozhodně vypadá lépe než ty vyrobené z kovu či plastu. Dospělí zase mohou spočinout v houpací síti.

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Pevný povrch tvoří mlat. „Je to úžasný přírodní materiál, který nahradí trávník či dlažbu. Rádi s ním pracujeme, je příjemný pro bosé nohy, přesto propouští vodu,“ popisuje designérka Dominika.

Byla by škoda si na zahradě nic nevypěstovat. Vyvýšené záhony ze dřeva jsou skvělým řešením, hodí se na bylinky, zeleninu i drobné keře. O rostliny se v nich lépe pečuje, při zalévání není potřeba tolik vody. Jde o funkční designový prvek.

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Pozemku dominuje vícekmenný Amelanchier – muchovník, který má jemný habitus, krásně kvete a jeho plody jsou plné vitaminů. V místech, kde není třeba krátký trávník, se hodí trávník luční. „Z ekologického hlediska je potravou pro motýly a včely a zároveň úkrytem pro malé živočichy. Navíc je přece krásné zajít si do zahrady a natrhat si pugét lučního kvítí,“ usmívá se designérka zahrad.

Projděte si fotky zahrady v galerii pod titulkem článku a třeba vás inspirují k proměně té vaší.

TIP NA VIDEO: Grébovka - Podívejte se, když se staré spojí s novým a vytvoří se tak oáza klidu 

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Zahradu realizovali designéři Dominika Schneiderová z Ateliéru 83 a Ondřej Ebenstreit z ateliéru Ebi zahrady. Oba profesionálové navrhují a realizují zahrady podle přání zákazníků, zároveň se ale snaží poradit to nejvhodnější řešení pro každou zahradu. Rádi do zeleně zakomponují herní prvky, které mohou sloužit nejen dětem, ale i dospělým. Pracují převážně s přírodními materiály, snaží se do zahrad dostat život. Dominika Schneiderová své návrhy maluje ručně, pomocí akvarelových fixů realbrush. Zákazníkům tak zůstane originální zpracování návrhu.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky