vytisknout velikost písma Designéři vytvořili zahradu, ze které se nechce majitelům odcházet. Inspirujte se v galerii.

Zahrada o výměře 2 tisíce metrů čtverečních byla už několik let založená a používaná, když se majitelé obrátili na zahradní designéry Dominiku Schneiderovou a Ondřeje Ebenstreita, kteří spolupracují při tvorbě zahrad. Ti vytvořili oázu pro děti i dospělé.

„Protože zahrada už byla vytvořená, zvědavě jsme čekali, co se na první schůzce dozvíme. Přijali nás sympatičtí majitelé, rodiče s malými dětmi, kteří svůj problém popsali v několika větách. Zahrada nám nedává to, co od ní chceme, nechodíme do ní rádi, neláká nás,“ popsala Dominika Schneiderová z Ateliéru 83.

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Designéři vyznávají při své práci jedno základní pravidlo – zahrada je prostor, kde se klientům mají plnit sny, třeba i ty z dětství. Proto si majitele důkladně vyzpovídali a rozhodli se jejich sny proměnit ve skutečnost. Majitelé chtěli, aby jim zahrada dělala radost, rádi do ní chodili. Chtěli si v zahradě nejen hrát, ale i relaxovat a také něco vypěstovat. Nechtěli naopak, aby je zahrada omezovala a bylo s ní víc práce než užitku.

Ze snů do skutečnosti

Protože v rodině jsou dva malí chlapci, vznikal celý návrh tak, aby i jim v zahradě bylo dobře. Aby měli možnost se pořádně proběhnout nebo projet na odrážedle záhonem.

Ale v zahradě se ukrývají další prvky, které slouží nejen jako dekorace, ale hlavně budou dětem dělat radost dlouhé roky. Z vrbového proutí designéři vytvořili iglú, které poslouží jako skrýš. Po kamenech mohou děti skákat. Zahradě pro děti také sluší trámová konstrukce na houpačky a lana či fotbalová branka, která poslouží i jako lezecká síť. A rozhodně vypadá lépe než ty vyrobené z kovu či plastu. Dospělí zase mohou spočinout v houpací síti.

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Pevný povrch tvoří mlat. „Je to úžasný přírodní materiál, který nahradí trávník či dlažbu. Rádi s ním pracujeme, je příjemný pro bosé nohy, přesto propouští vodu,“ popisuje designérka Dominika.

Byla by škoda si na zahradě nic nevypěstovat. Vyvýšené záhony ze dřeva jsou skvělým řešením, hodí se na bylinky, zeleninu i drobné keře. O rostliny se v nich lépe pečuje, při zalévání není potřeba tolik vody. Jde o funkční designový prvek.


Nejoblíbenější květináče a truhlíky

KETER 249296 vyvýšený záhon KETER 249296 vyvýšený záhon
nabízí 2 obchody za ceny od 1 227 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené květináče a truhlíky


Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Pozemku dominuje vícekmenný Amelanchier – muchovník, který má jemný habitus, krásně kvete a jeho plody jsou plné vitaminů. V místech, kde není třeba krátký trávník, se hodí trávník luční. „Z ekologického hlediska je potravou pro motýly a včely a zároveň úkrytem pro malé živočichy. Navíc je přece krásné zajít si do zahrady a natrhat si pugét lučního kvítí,“ usmívá se designérka zahrad.

Projděte si fotky zahrady v galerii pod titulkem článku a třeba vás inspirují k proměně té vaší.

TIP NA VIDEO: Grébovka - Podívejte se, když se staré spojí s novým a vytvoří se tak oáza klidu 

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Zahradu realizovali designéři Dominika Schneiderová z Ateliéru 83 a Ondřej Ebenstreit z ateliéru Ebi zahrady. Oba profesionálové navrhují a realizují zahrady podle přání zákazníků, zároveň se ale snaží poradit to nejvhodnější řešení pro každou zahradu. Rádi do zeleně zakomponují herní prvky, které mohou sloužit nejen dětem, ale i dospělým. Pracují převážně s přírodními materiály, snaží se do zahrad dostat život. Dominika Schneiderová své návrhy maluje ručně, pomocí akvarelových fixů realbrush. Zákazníkům tak zůstane originální zpracování návrhu.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari