vytisknout velikost písma Deset zlatých pravidel pro výběr zahradního traktoru

Většina zahradních traktorů je konstruována pro mnohostranné a celoroční využití. Teď přicházejí opět na řadu: je čas k provzdušnění a vyčištění trávníků. Nevíte, jak traktor vybrat? Držte se našich pravidel!

Pravidlo číslo 1: Ridery, front mowery, traktory – zorientujte se v základní nabídce  

Zahradní traktory jsou čtyřkolové žací stroje s jedno- nebo vícenožovou sekačkou, umístěnou mezi nápravami. Podle konstrukce se rozdělují do tří hlavních kategorií: na ridery, front mowery a traktory.

Rider je jednonožový žací stroj s jednoválcovým motorem, nacházejícím se pod sedačkou obsluhy. Sečení se nachází mezi nápravami a zajišťují ho – stejně jako pohon pojezdu – klínové řemeny. Dražší provedení riderů je vybaveno hydrostatickým pojezdem.  

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní zahradní traktor je vítaným pomocníkem v rozlehlých zahradách; foto: Husqvarna

Front mower představuje typ rideru, který má sečení umístěno před přední nápravou. Většina těchto strojů je mulčovacích a disponuje hydrostatickým pojezdem, přičemž motor bývá ve většině případů dvouválcový a nachází se až úplně vzadu, za sedačkou obsluhy pod plastovým krytem. U profesionálních aplikací s náročnou konstrukcí se používá dokonce dvou pojezdových hydromotorů.  

Klepněte pro větší obrázek
Některé stroje dokážou odvést velice tvrdou a náročnou práci; foto: Ags  

Běžný zahradní traktor si umí představit každý. Motor se nachází vpředu nad přední nápravou a je jedno- nebo dvouválcový, v některých profi strojích i naftový. Sekačka bývá jednonožová až třínožová (podle záběru).

Má zadní nebo boční výhoz přímo do sběracího koše či na plochu. Pojezd je mechanický nebo hydrostatický. Pohon sečení obstarává ozubený řemen. 

Nářadí a stroje | Dílna | Zahrádkářův diář

Zahradní technika: jak ji připravit na sezonu

Pravidlo číslo 2: Pamatujte, pořádný motor je základ  

Pro pohon zahradního traktoru je nejlepší volbou motor s minimálním výkonem dvanácti koní a litinovou vložkou válce. Existují také modifikace s antivibračním systémem, který využívá přídavných vyvažovacích závaží na klikové hřídeli motoru a výrazně zklidňuje chod i prodlužuje životnost. Výhodou je, pokud má motor i tlakové mazání a olejový filtr. Takový motor snáší podstatně tvrdší zacházení.  

U většiny dvouválcových motorů se tlakové mazání považuje za samozřejmost. Oproti jednoválcovým motorům mají klidnější a vyrovnanější chod, ale jejich nevýhodou je relativně vyšší spotřeba pohonných hmot. Zahradní traktory s dvouválcovými motory se hodí pro profesionální nasazení a každodenní práci.  

Klepněte pro větší obrázek
Front mowery se používají spíše k mulčování nebo sečení s výhozem na plochu; foto: Stiga

Pravidlo číslo 3: Mechanická versus hydrostatická převodovka – rozhodněte, která je pro vás ta pravá

Levnější provedení riderů a traktůrků jsou vybavována klasickou mechanickou převodovkou. Její pohon od motoru je zajištěn klínovým řemenem, který musíte pravidelně kontrolovat. Při jeho kontrole se zaměřte na dostatečné napnutí a případné poškození, jako jsou praskliny nebo roztřepení okrajů.

Poškozený řemen je nutné ihned vyměnit za nový. Mechanická převodovka využívá řazení pákou a její údržba je nenáročná, podle návodu k obsluze doplňte nebo vyměňte mazací olej a zkontrolujte těsnost. Traktory s mechanickou převodovkou jsou vhodné na méně náročné použití.  

Druhým typem používaných převodovek je stále oblíbenější hydrostatická. Svojí bytelnou konstrukcí a naprosto jednoduchou údržbou se hodí i do nejnáročnějších podmínek a pro každodenní používání.

Podstatou její konstrukce je čerpadlo, které čerpá kapalinu do hydromotoru, jenž pohání pojezdová kola. Díky tomu odpadá řadicí páka a pojezd se ovládá dvěma pedály. Menší nevýhodou je vyšší pořizovací cena techniky vybavené právě hydrostatem, naopak obrovským plusem prakticky její nezničitelnost. 

Nářadí a stroje | Dílna

Údržba zahradní techniky: spolehlivé rady, jak na to

Pravidlo číslo 4: Nezapomeňte! Pro každou zahradu se hodí jiný stroj  

Pro snazší výběr a následnou koupi stroje je důležité dodržet následující postup. Pro plochy do jednoho tisíce metrů čtverečních upřednostněte zahradní rider nebo jednonožový zahradní traktor. Rider je přeci jen o nějaké ty centimetry užší a zajedete s ním do každého rohu. Pro plochy do dvou tisíců metrů čtverečních vybírejte z riderů nebo traktůrků se záběrem do pětasedmdesáti centimetrů.

 Klepněte pro větší obrázek
Pořádný a kvalitní rider vás bude stát šedesát tisíc, ale výhodu má v hydrostatické převodovce, takže už nemusíte řadit; foto: Mountfield

Pro zahrady do tří tisíců metrů čtverečních to už chce dvounožový zahradní traktor se záběrem okolo devadesáti centimetrů, vybavený třeba i hydrostatickým pojezdem. Pro plochy ještě větší je nejvhodnější zahradní traktor s dvounožovým sečením o záběru alespoň sto dva centimetry, vybavený hydrostatem a některým z dvouválcových motorů.  

Pro upřesnění bych ještě rád uvedl, že nikdy neplatí, že dvounožový traktor musí mít dvouválcový motor. Dnešní jednoválcové motory podávají výkon až sedmnáct koní, což je výkon srovnatelný s dvouválci.

Některé ridery dokonce seženete i s hydrostatickým pojezdem, potěšující je, že oproti traktorům s klasickou koncepcí není jejich cena vysoká – většinou se pohybuje okolo šedesáti tisíc korun.  

Pravidlo číslo 5: Jde-li to, ulehčete si práci 

Z vlastních zkušeností mohu jen dodat, že čím vyšší je cena traktoru, tím větší by měla být jeho použitelnost a kvalita. Při koupi dbejte také na to, aby sběrací koš měl co největší objem. Pro rider stačí sto padesát litrů, traktor nebo front mower musí mít koš s objemem aspoň dvě stě litrů. 

Dražší provedení mají elektrické nebo hydraulické vysypávání koše, což je vítaným a pohodlným doplňkem. Vynikající a komfortní je také elektromagnetický spouštěč sečení, které díky tomuto zařízení spustíte pouhým tlačítkem.  

Klepněte pro větší obrázek
Nejvýkonnější zahradní traktory využívají k pohonu naftový motor; foto: Wisconsineng

Pravidlo číslo 6: Prozkoušejte ho ještě před zakoupením

Správný prodejce by měl traktor předvést v akci a poradit, jak s ním správně pracovat, abyste se vyhnuli pozdějším obtížím při práci. Pokud se traktor porouchá a závada nebude v rámci záruky, budete ji muset řádně zaplatit. Proto si před vyjetím na zahradu poctivě přečtěte návod k obsluze.  

Nářadí a stroje | Dílna

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Pravidlo číslo sedm: Dejte šanci mulčování  

Do základní výbavy téměř každého zahradního traktoru patří mulčovací záslepka a speciální nože. Zajisté se vám budou dobře hodit. Myslete ale na to, že mulčování je třeba pravidelně střídat s klasickým sekáním, při němž je využito i sbírání do koše.

Pokud byste sečenou plochu stále mulčovali, vlivem ukládání odřezků ze sečení dojde k prudkému nárůstu vlhkosti, zakyselení a zmechovatění plochy. Na jaře pak takové trávníky napadá plíseň sněžná.  

Pravidlo číslo 8: Když si můžete ulehčit práci, udělejte to

Právě v jarním období vám nejvíce pomůže provzdušňovač, vyhrabávač trávníku nebo tažené rozmetadlo. Provzdušňovač využívá ostré ocelové hvězdice, jež se zařezávají do trávníku, a zlepšují tak přístup vláhy a vzduchu ke kořenům.

Tuto práci je velice vhodné kombinovat s vyhrabáním trávníku, při kterém je odstraněn mech a zbytky posekané trávy. Nakonec ještě můžete připojit rozmetadlo, díky němuž trávník přihnojíte nebo povápníte. A můžete se těšit na krásný zelený koberec ve vaší zahradě.

 Klepněte pro větší obrázek
Právě teď je čas na využití vyhrabávače staré trávy; foto: Husqvarna

Pravidlo číslo 9: Zvolte příslušenství, jež se vám budou hodit

Vynikajícím příslušenstvím je tažený vozík s výklopnou korbou, který má nosnost až půl tuny (podle provedení). Můžete na něm převážet sypké hmoty jako písek nebo třeba dřevo z lesa. Při zakládání nebo opravě trávníků se hodí travní válec, s nímž zpevníte plochu.  

Zcela záměrně zde nezmiňuji shrnovací radlici a frézu na sníh, tyto nástavce teď patří uklidit. Zajímavým přípojným zařízením je drtič zahradního odpadu, určený jen pro některé z nejvýkonnějších traktorů. Lehce s ním rozdrtíte větve o průměru až osm centimetrů.  

Pravidlo číslo 10:  Seznamte se s jednotlivými typy  

Zahradní traktory vyrábí mnoho známých i neznámých firem. Jsou nabízeny v mnoha provedeních a věnujte proto dostatek času přípravě a výběru.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody.

17.  6.  2017 |
Jak připravit vynikající med z květů černého bezu

Jak připravit vynikající med z květů černého …

Na nachlazení, kašel, horečku i bolest v krku. Med z květů černého bezu je nejen chutný a voňavý, ale i zdravý. A jeho výroba nevyjde vůbec draze.

16.  6.  2017 |
Co dokáže na zahradě flox alias plamenka?

Co dokáže na zahradě flox alias plamenka?

Plamenka patří právem k nejoblíbenějším trvalkám, protože vytvoří květinovou bariéru přesně tam, kde ji potřebujete – u cesty, na záhoně či v nádobě. Květy hýří barvami, nádherně voní a lákají motýly. Co chtít víc?

20.  6.  2017 |
Jak pěstovat jahody? Podle desatera

Jak pěstovat jahody? Podle desatera

Péče o jahody nespočívá jen ve výsadbě a sklizni. Je toho mnohem víc, aby jahody dávaly bohatou úrodu. Nabízíme vám přehled toho nejdůležitějšího, co jahodám vyhovuje a co potřebují.

30.  5.  2017 |
Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdobí zahradu dva roky po sobě

Dvouletky jsou nenáročné rostliny, které ozdo…

Zaseté letničky nevzešly a „straší“ vám na zahradě prázdné místo? Snadná pomoc – vysejte některou z dvouletek a máte po starosti. Právě teď je pro jejich výsev ten správný čas.

13.  6.  2017 |