vytisknout velikost písma Deset zlatých pravidel pro výběr zahradního traktoru

Většina zahradních traktorů je konstruována pro mnohostranné a celoroční využití. Teď přicházejí opět na řadu: je čas k provzdušnění a vyčištění trávníků. Nevíte, jak traktor vybrat? Držte se našich pravidel!

Pravidlo číslo 1: Ridery, front mowery, traktory – zorientujte se v základní nabídce  

Zahradní traktory jsou čtyřkolové žací stroje s jedno- nebo vícenožovou sekačkou, umístěnou mezi nápravami. Podle konstrukce se rozdělují do tří hlavních kategorií: na ridery, front mowery a traktory.

Rider je jednonožový žací stroj s jednoválcovým motorem, nacházejícím se pod sedačkou obsluhy. Sečení se nachází mezi nápravami a zajišťují ho – stejně jako pohon pojezdu – klínové řemeny. Dražší provedení riderů je vybaveno hydrostatickým pojezdem.  

Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní zahradní traktor je vítaným pomocníkem v rozlehlých zahradách; foto: Husqvarna

Front mower představuje typ rideru, který má sečení umístěno před přední nápravou. Většina těchto strojů je mulčovacích a disponuje hydrostatickým pojezdem, přičemž motor bývá ve většině případů dvouválcový a nachází se až úplně vzadu, za sedačkou obsluhy pod plastovým krytem. U profesionálních aplikací s náročnou konstrukcí se používá dokonce dvou pojezdových hydromotorů.  

Klepněte pro větší obrázek
Některé stroje dokážou odvést velice tvrdou a náročnou práci; foto: Ags  

Běžný zahradní traktor si umí představit každý. Motor se nachází vpředu nad přední nápravou a je jedno- nebo dvouválcový, v některých profi strojích i naftový. Sekačka bývá jednonožová až třínožová (podle záběru).

Má zadní nebo boční výhoz přímo do sběracího koše či na plochu. Pojezd je mechanický nebo hydrostatický. Pohon sečení obstarává ozubený řemen. 

Zahradní technika: jak ji připravit na sezonu

Zahradní technika: jak ji připravit na sezonu

Pravidlo číslo 2: Pamatujte, pořádný motor je základ  

Pro pohon zahradního traktoru je nejlepší volbou motor s minimálním výkonem dvanácti koní a litinovou vložkou válce. Existují také modifikace s antivibračním systémem, který využívá přídavných vyvažovacích závaží na klikové hřídeli motoru a výrazně zklidňuje chod i prodlužuje životnost. Výhodou je, pokud má motor i tlakové mazání a olejový filtr. Takový motor snáší podstatně tvrdší zacházení.  

U většiny dvouválcových motorů se tlakové mazání považuje za samozřejmost. Oproti jednoválcovým motorům mají klidnější a vyrovnanější chod, ale jejich nevýhodou je relativně vyšší spotřeba pohonných hmot. Zahradní traktory s dvouválcovými motory se hodí pro profesionální nasazení a každodenní práci.  

Klepněte pro větší obrázek
Front mowery se používají spíše k mulčování nebo sečení s výhozem na plochu; foto: Stiga

Pravidlo číslo 3: Mechanická versus hydrostatická převodovka – rozhodněte, která je pro vás ta pravá

Levnější provedení riderů a traktůrků jsou vybavována klasickou mechanickou převodovkou. Její pohon od motoru je zajištěn klínovým řemenem, který musíte pravidelně kontrolovat. Při jeho kontrole se zaměřte na dostatečné napnutí a případné poškození, jako jsou praskliny nebo roztřepení okrajů.

Poškozený řemen je nutné ihned vyměnit za nový. Mechanická převodovka využívá řazení pákou a její údržba je nenáročná, podle návodu k obsluze doplňte nebo vyměňte mazací olej a zkontrolujte těsnost. Traktory s mechanickou převodovkou jsou vhodné na méně náročné použití.  

Druhým typem používaných převodovek je stále oblíbenější hydrostatická. Svojí bytelnou konstrukcí a naprosto jednoduchou údržbou se hodí i do nejnáročnějších podmínek a pro každodenní používání.

Podstatou její konstrukce je čerpadlo, které čerpá kapalinu do hydromotoru, jenž pohání pojezdová kola. Díky tomu odpadá řadicí páka a pojezd se ovládá dvěma pedály. Menší nevýhodou je vyšší pořizovací cena techniky vybavené právě hydrostatem, naopak obrovským plusem prakticky její nezničitelnost. 

Údržba zahradní techniky: spolehlivé rady, jak na to

Údržba zahradní techniky: spolehlivé rady, jak na to

Pravidlo číslo 4: Nezapomeňte! Pro každou zahradu se hodí jiný stroj  

Pro snazší výběr a následnou koupi stroje je důležité dodržet následující postup. Pro plochy do jednoho tisíce metrů čtverečních upřednostněte zahradní rider nebo jednonožový zahradní traktor. Rider je přeci jen o nějaké ty centimetry užší a zajedete s ním do každého rohu. Pro plochy do dvou tisíců metrů čtverečních vybírejte z riderů nebo traktůrků se záběrem do pětasedmdesáti centimetrů.

 Klepněte pro větší obrázek
Pořádný a kvalitní rider vás bude stát šedesát tisíc, ale výhodu má v hydrostatické převodovce, takže už nemusíte řadit; foto: Mountfield

Pro zahrady do tří tisíců metrů čtverečních to už chce dvounožový zahradní traktor se záběrem okolo devadesáti centimetrů, vybavený třeba i hydrostatickým pojezdem. Pro plochy ještě větší je nejvhodnější zahradní traktor s dvounožovým sečením o záběru alespoň sto dva centimetry, vybavený hydrostatem a některým z dvouválcových motorů.  

Pro upřesnění bych ještě rád uvedl, že nikdy neplatí, že dvounožový traktor musí mít dvouválcový motor. Dnešní jednoválcové motory podávají výkon až sedmnáct koní, což je výkon srovnatelný s dvouválci.

Některé ridery dokonce seženete i s hydrostatickým pojezdem, potěšující je, že oproti traktorům s klasickou koncepcí není jejich cena vysoká – většinou se pohybuje okolo šedesáti tisíc korun.  

Pravidlo číslo 5: Jde-li to, ulehčete si práci 

Z vlastních zkušeností mohu jen dodat, že čím vyšší je cena traktoru, tím větší by měla být jeho použitelnost a kvalita. Při koupi dbejte také na to, aby sběrací koš měl co největší objem. Pro rider stačí sto padesát litrů, traktor nebo front mower musí mít koš s objemem aspoň dvě stě litrů. 

Dražší provedení mají elektrické nebo hydraulické vysypávání koše, což je vítaným a pohodlným doplňkem. Vynikající a komfortní je také elektromagnetický spouštěč sečení, které díky tomuto zařízení spustíte pouhým tlačítkem.  

Klepněte pro větší obrázek
Nejvýkonnější zahradní traktory využívají k pohonu naftový motor; foto: Wisconsineng

Pravidlo číslo 6: Prozkoušejte ho ještě před zakoupením

Správný prodejce by měl traktor předvést v akci a poradit, jak s ním správně pracovat, abyste se vyhnuli pozdějším obtížím při práci. Pokud se traktor porouchá a závada nebude v rámci záruky, budete ji muset řádně zaplatit. Proto si před vyjetím na zahradu poctivě přečtěte návod k obsluze.  

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Jak správně zazimovat zahradní techniku

Pravidlo číslo sedm: Dejte šanci mulčování  

Do základní výbavy téměř každého zahradního traktoru patří mulčovací záslepka a speciální nože. Zajisté se vám budou dobře hodit. Myslete ale na to, že mulčování je třeba pravidelně střídat s klasickým sekáním, při němž je využito i sbírání do koše.

Pokud byste sečenou plochu stále mulčovali, vlivem ukládání odřezků ze sečení dojde k prudkému nárůstu vlhkosti, zakyselení a zmechovatění plochy. Na jaře pak takové trávníky napadá plíseň sněžná.  

Pravidlo číslo 8: Když si můžete ulehčit práci, udělejte to

Právě v jarním období vám nejvíce pomůže provzdušňovač, vyhrabávač trávníku nebo tažené rozmetadlo. Provzdušňovač využívá ostré ocelové hvězdice, jež se zařezávají do trávníku, a zlepšují tak přístup vláhy a vzduchu ke kořenům.

Tuto práci je velice vhodné kombinovat s vyhrabáním trávníku, při kterém je odstraněn mech a zbytky posekané trávy. Nakonec ještě můžete připojit rozmetadlo, díky němuž trávník přihnojíte nebo povápníte. A můžete se těšit na krásný zelený koberec ve vaší zahradě.

 Klepněte pro větší obrázek
Právě teď je čas na využití vyhrabávače staré trávy; foto: Husqvarna

Pravidlo číslo 9: Zvolte příslušenství, jež se vám budou hodit

Vynikajícím příslušenstvím je tažený vozík s výklopnou korbou, který má nosnost až půl tuny (podle provedení). Můžete na něm převážet sypké hmoty jako písek nebo třeba dřevo z lesa. Při zakládání nebo opravě trávníků se hodí travní válec, s nímž zpevníte plochu.  

Zcela záměrně zde nezmiňuji shrnovací radlici a frézu na sníh, tyto nástavce teď patří uklidit. Zajímavým přípojným zařízením je drtič zahradního odpadu, určený jen pro některé z nejvýkonnějších traktorů. Lehce s ním rozdrtíte větve o průměru až osm centimetrů.  

Pravidlo číslo 10:  Seznamte se s jednotlivými typy  

Zahradní traktory vyrábí mnoho známých i neznámých firem. Jsou nabízeny v mnoha provedeních a věnujte proto dostatek času přípravě a výběru.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování