vytisknout velikost písma Denivka: pěstování lilie jednoho dne

Popelka proměnivší se v princeznu, tak by se dal nazvat vývoj denivky do dnešní podoby. Oranžová či žlutá denivka, pěstovaná našimi babičkami, se však ještě dnes najde snad na každé venkovské zahradě. Poznejte zásady pěstování této rostliny.

Na denivce si dali šlechtitelé záležet, takže v současné době existuje ve více jak deseti tisících kultivarech. Z původních květů oranžové a žluté barvy byly vyšlechtěny květy od bílé přes zářivě červenou až k tmavě vínové barvě. Mají odlišnou kresbu na hrdle i květních plátcích. Navíc je zdobí třepenitý, případně zvlněný, nebo barevně lemovaný okraj.

Klepněte pro větší obrázek
Denivka dříve bývala jednou z nejrozšířenějších rostlin v zahrádkách

Krása jednoho dne

Denivka (Hemerocallis) má jméno opravdu příhodné nejen v češtině. Jejím domovem jsou Čína a Japonsko, země střední Asie a oblasti Kavkazu. V Evropě ji první pěstovali Řekové, kteří ji pojmenovali „krása na jeden den“ (heméra = den, kállos = krása).

Odtud byl odvozen i latinský botanický název, vystihující dobu trvání jednoho květu. Dobrou zprávou ale je, že denivka nasazuje na stvolech velké množství květů, jež postupně odkvétají několik týdnů.

Jaká je denivka?

Především je snadno pěstovatelná trvalka. Vydrží opravdu hodně, jak je vidět na leckde zplaněných porostech ve starých zahradách, o které se nikdo nestará. Moderní denivky nejsou o nic víc náročné, přesto byste jim péči upírat neměli.

Než si vysadíte tuto rostlinu do zahrady, zvažte, kolik místa jí budete moci věnovat. Ale ani menší či malá zahrádka nemusí o denivky přijít, pokud si vyberete typ vhodný do vašich podmínek.

Klepněte pro větší obrázek
Květy denivek bývají nejkrásnější po dešti, ale ani kroupy jim příliš neublíží

Zjednodušeně lze denivky rozdělit na tři typy:

  • miniaturní – nízké denivky do padesáti centimetrů s květy o průměru kolem sedmi centimetrů;
  • malokvěté – denivky do devadesáti centimetrů, průměr květů bývá okolo jedenácti centimetrů;
  • velkokvěté – denivky vysoké přes metr, s velkými květy, jež u některých odrůd dosahují až osmnácti centimetrů v průměru.

Zvolit správné místo není obtížné

Vybrat pro denivku místo je jednoduché: mělo by být slunné a nepřemokřené, nezaplevelené vytrvalým plevelem. Rostliny z kontejnerů můžete sázet po celý rok, volně dobývané pak na jaře kolem půlky dubna, nebo na podzim, alespoň šest týdnů před očekávanými mrazy.

Záhon může být vyhnojený nejen kompostem, denivka snese i do hloubky zarytý čerstvý hnůj. Přihnojovat v dalších letech stačí průmyslovými hnojivy, a to dvakrát do roka: na jaře v době tvorby květů a v srpnu, kdy denivka tvoří nové odnože.

Klepněte pro větší obrázek
Stinné místo není pro denivku to nejlepší

Opatrná výsadba

Dužnaté kořeny denivky jsou křehké, proto na ně buďte opatrní. Volně rostoucím denivkám zkraťte kořeny asi o třetinu až polovinu, pak rostlinu vysaďte tak, aby měla krček nejvýše dva a půl centimetru pod úrovní země.

Hluboká výsadba denivkám neprospívá. Rostlina špatně roste, málo kvete a nezřídka se stává, že uhyne. Po výsadbě můžete tyto trvalky namulčovat kompostem nebo přihnojit Cereritem.

Klepněte pro větší obrázek
Na silné květy si musíte počkat alespoň do třetího roku

Z počátku nic moc

Nedávejte si vinu za to, jak bude denivka vypadat v prvním roce po výsadbě. Většinou roste slabě, listy bývají pokroucené, celkově nepůsobí zdravým dojmem. První vegetační období tvoří hlavně kořenový systém, pěknější bude až druhým rokem.

Pokud by rostlina vytvořila náhodou už v prvním roce květní stvoly, odstraňte je, aby se zbytečně nevysilovala. Teprve druhý rok po výsadbě je trs dost silný, aby uživil kvalitní květy. Plné krásy denivky se dočkáte od třetího do pátého roku po výsadbě.

Omlazená kráska

Zahuštěný trs nejpozději po pěti letech rozdělte, vytváří totiž menší květy a řidší květní stvoly. Nejlepší období k dělení trsů se shoduje s obdobím výsadby (nejlépe zjara před vyrašením), ve vegetačním období můžete denivku takto rozmnožit kdykoli.

Klepněte pro větší obrázek
S vyrytými trsy trvalky pracujte opatrně, abyste nepoškodili křehké kořeny

Rýčem rozdělte trs na potřebné díly, každý nový by měl mít alespoň tři puky (vegetační vrcholy). Máte-li vzácnější odrůdy, vyryjte trs celý a opatrně ho rozdělujte na kusy opět s třemi čtyřmi puky.

Na zimu se denivka oblékne sama

Koncem podzimu denivky zatahují, listy z nich ale neodstraňujte, nechte je do jara. Rostlině slouží jako kryt před mrazem, a nezdají-li se vám ovadlé listy právě pěkné, přikryjte denivku ještě chvojím.

Klepněte pro větší obrázek
Květy sice mají jen krátkou životnost, ale na jednom stvolu je jich plno a rozkvétají postupně

Většina odrůd je plně mrazuvzdorná, pouze některé velkokvěté odrůdy vyžadují zimní přikrývku. Pokud nemáte jistotu, nic nepokazíte, zakryjete-li denivky před zimou všechny – zvláště mladým rostlinám po podzimní výsadbě prospějete.

V tabulce uvedené denivky představují jen nepatrný zlomek z nepřeberného množství pěstovaných odrůd. Je to spíš orientační přehled barev a tvarů, jakých mají denivky nespočet. Každá vás okouzlí a třeba jim propadnete natolik, že se vaše zahrada stane sbírkou těch nejkrásnějších odrůd.

Denivka (Hemerocallis)
Odrůda Barva a typ květu Výška rostliny Průměr květu
'Apricot beauty' oranžový, poloplný 30 cm 9 cm
'Arctic Lace' bílý s krepovým okrajem 60 cm 14 cm
'Ava' lila s bílým okem 74 cm 13 cm
poznámka: odolná, málo známá velkokvětá odrůda
'Baby Jane Hudson' tmavě purpurový se zvlněným okrajem 65 cm 13 cm
'Big blue' levandulový s třepenitým okrajem 60 cm 16,5 cm
'Bill Noris' zlatavý okrouhlý 75 cm 13 cm
'El Desperado' žlutě hořčicový s fialovým okem 80 cm 11,5 cm
'Flamenco Queen' tmavě červený, třpytivý 65 cm 15 cm
'Gladys Campell' růžový se žlutým středem, plnokvětý 50 cm 14 cm
'Green Illusion' žlutozelený se zeleným lemem 70 cm 14 cm
'China Clipper' fialově purpurový s bílým lemem 65 cm 16 cm
poznámka: bohatě kvetoucí odrůda
'In Excess' krémový, plnokvětý 70 cm 13 cm
poznámka: jedna z mála vonících odrůd
'Jovial' vínově červený 50 cm 14 cm
poznámka: dlouho kvetoucí odrůda s bohatou násadou květů
'Mal' krémový se zvlněným okrajem 75 cm 19 cm
'Orange City' oranžový s karmínovým okem 74 cm 12 cm
'Purple Umbrella' purpurový s bílým lemem 85 cm 14,5 cm
'Real Wind' světle oranžový se žlutým hrdlem 70 cm 18 cm
'Superlativ' tmavě červený s okem 60 cm 15 cm
'Tricolor' krémový s trojúhelníkovým tmavým prstencem 65 cm 14 cm
'Victoria Lace' perlově růžový s nařaseným okrajem 75 cm 17 cm
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné. Jak na to?

6.  10.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak na toKysané zelíDIY
Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je 5 úžasných receptů od foodblogerů

Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je …

Také milujete chuť dýně Hokkaido? Zkuste ji tentokrát použít k přípravě bruschetty, burgerů, bulguru nebo výborného latté a dezertu s medem a ořechy. Pokrmy a nápoj, které jste pravděpodobně ještě nezkoušeli, vás dostanou nejen svou chutí, ale také vzhledem.

9.  10.  2021 |
Kateřina Hradová
Vaření
Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte se, jak mohou mobilní domy vypadat

Cena kolem milionu a můžete bydlet. Podívejte…

V době, kdy ceny bydlení závratně letí vzhůru, stává se pro mnoho rodin přijatelnou variantou mobilní dům. Přitom nemusí jít o nějaké špatné bydlení – dobře udělaný interiér je nerozeznatelný od klasického bydlení. A některé mobilní domy jsou dokonce větší než byty.

včera |
Lucie Kořistová
Mobilní dům
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

28.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Věnec na dveřeDekoraceInteriér