Krmítka pro ptáky jsou na mnoha zahradách, protože lidé jsou zvyklí obyvatele své zahrady dokrmovat. Už si ale neuvědomují, že ptáci a další živí tvorové potřebují i vodu. V těchto vedrech, kdy nikde nejsou kaluže, mohou zahynout žízní nebo se naopak utopit v kašně.
Živí tvorové obecně vydrží déle bez jídla než bez pití. Platí to pro člověka, domácí mazlíčky i pro malé ptáčky, kteří si navykli létat k vám na zahradu. Pokud nemáte v blízkosti zahrady nějaký zdroj vody, jako je rybník či potok, můžete zvířecím návštěvníkům pomoci pítkem, do něhož budete pravidelně doplňovat vodu. Ptáci nádobu využijí nejen k pití, od jara do podzimu se v ní mohou i koupat. Aby však pítko přineslo více užitku než neštěstí, je třeba dodržovat pár základních pravidel. Jeho umístění je třeba dobře zvážit. Zapovězené jsou kouty plné keřů a vysokých rostlin. Tam by se mohli schovat predátoři a na koupající se ptáky zaútočit. Naopak – ptáci potřebují mít rozhled, a proto pítko patří na přehledné místo.
Nádoba by měla být dostatečně prostorná, ale ne příliš hluboká, aby se ptáci neutopili, 15 centimetrů stačí. Její okraje by neměly být ostré, aby se opeřenci a další zvířátka neporanili.
Jaká pítka se prodávají
Pítko by mělo zapadnou do rázu zahrady. I když toužíte po pěkném dekorativním prvku, nemělo by být příliš výrazné. Možností je opravdu hodně. Na trhu jsou různé druhy pítek z přírodních materiálů, keramiky i různých slitin. Prodávají se pítka, která fungují jako zápich – kovovou misku na dlouhé tyči tak mžete píchnout, kam zrovna potřebujete. Do zahrady však můžete pořídit i sochu, jejíž součástí právě pítko pro ptáky je. Na starší venkovské stavení se zase bude hodit litinové pítko na zeď.
Příležitost pro kutily – vyrobte si pítko
Nechcete-li utrácet, můžete nějaké vyrobit, je to snadné. Ti nejméně šikovní mohou využít velkou podmisku pod květináč, kterou umístí někam do výšky. Třeba na vyskládané cihly, nebo na kulatinu zatlučenou do země.
Použít můžete starý porcelánový talíř, na jehož dno přilepíte do kříže provázek, pomocí kterého talíř zavěsíte na strom. Podobně využijete i proutěný věnec, do jehož středu vložíte misku vhodného průměru, pomocí provázků opět přivážete na větev.
DIY: Pítko z betonu
A nakonec návod pro zručné kutily.
Budete potřebovat:
velký list, třeba lopuchový
kus igelitu
písek
cement
Na stinné místo na zahradě položte kus igelitu, na něj nasypte písek a položte list rubovou stranou nahoru. To, jak velká kupka písku bude, ovlivní hloubku pítka. Na list naneste trochu betonu, který si umícháte důkladným smícháním tří dílů písku, jednoho dílu cementu a přiměřeným množstvím vody. Vše nechte pár dní schnout a občas dílo pokropte vodou, aby při schnutí nepopraskalo. Až bude beton suchý, list sloupněte a pítko umístěte na vhodné místo na zahradě. Nezapomeňte jej pravidelně čistit a měnit vodu.
Můžete využít, co už máte
Jako pítko mohou posloužit i nádoby, do nichž zachytáváte dešťovou vodu. Tyto sudy, bečky či vany však mohou být pro ptáky nebezpečné – jejich hladké kovové stěny neumožňují snadný přístup a ptákům, zejména mladým, hrozí utonutí. Ornitologové doporučují do takové nádoby vložit obyčejné nelakované prkno či silnější větev, které ptákům přístup usnadní.
Na větší vodní plochy umístěte prám vytvořený z latí nebo slabší kulatiny. Takový prám má uprostřed mělkou prohlubeň, která ptákům slouží ke koupání, a po stranách plošky, na nichž mohou přistát a napít se. Prám můžete položit i na zahradní jezírko.
Pítko ptáci využijí od jara do podzimu. V zimě ptákům vodu nenabízejte, protože miska plná studené vody je spíše nebezpečná. Pítko na zimu vypusťte, ptákům stačí sníh a krmítko s ptačím zobem a lojem.