Den Země 2024: Proč má planeta svůj svátek a jak jej oslavíte právě vy?

Den Země 2024: Proč má planeta svůj svátek a jak jej oslavíte právě vy?

22. duben je celosvětově označován jako Den Země (Earth Day). Jedná se o svátek naší planety, jehož poselstvím je boj za lepší životní prostředí a větší zájem o ekologii. Oslavte tento den stylově a přesně tak, jak si přáli jeho zakladatelé před více než 50 lety, a zkuste pro svou planetu udělat něco užitečného sami.

Kdo vymyslel Den Země a proč?

Historie Dne Země se začala psát už v roce 1969, kdy se jedné z konferencí UNESCO zúčastnil John McConnell. Přišel s prosbou o vytvoření speciálního dne, který se ponese v duchu ekologické osvěty a péče o naši planetu. O měsíc později se díky iniciativě amerického senátora Gaylorda Nelsona stanovil Den Země na 22. dubna, a takto se už v Americe slavil pravidelně každý rok. Součástí vždy byly velké demonstrace za zdravější životní prostředí, kterých se pravidelně účastnilo na 20 milionů lidí (především studenti).

V souvislosti se Dnem Země se hovoří o zahradničení. Podívejte se na video níže a zopakujte si, jak se na jaře postarat o zahradu a co všechno zasadit.

Několik let šlo pouze o americkou záležitost. Až v roce 1990 se přidaly k oslavám i další země, a nyní se tento svátek slaví ve více než 194 zemích celého světa. Den Země je od počátku koordinován organizací Earth Day Network, cílem je poukázat na nejrůznější ekologické hrozby, naučit zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí a vysvětlit, jak správně recyklovat.

Co se dělá na Den Země?

Aktivit, kterými můžete naší planetě pomoct přímo vy sami, je hned několik. Samozřejmě bude nejlepší, pokud je budete dodržovat po celý rok, ne jen jediný den. Pokud ale nemáte to správné odhodlání a přesvědčení, zkuste se jimi zabývat alespoň na Den Země.

Co dělat na Den Země

  • Nechte auto zaparkované v garáži a zkuste jít do práce pěšky nebo na kole.
  • Nezapomínejte zodpovědně třídit odpad – plast, sklo, papír, případně i další komodity.
  • Šetřete elektrickou energií, zbytečně nesviťte.
  • Šetřete vodou.
  • Nakupujte lokální potraviny od místních výrobců. Farmářské trhy jsou k tomu jako stvořené.
  • Biologický odpad umísťujte do speciálních popelnic a kompostujte jej.
  • Využívejte dešťovou vodu.
  • Zasaďte na vhodném místě nový strom.
  • Nakupujte v bezobalovém obchodě.
  • Vyrazte do přírody a posbírejte odpadky, které tam nepatří.

Jak oslavit Den Země?

Po celé České republice se na oslavu Dne Země koná hned několik akcí. Zúčastnit se můžete nejrůznějších workshopů, koncertů, festivalů, úklidových pochodů nebo dokonce i demonstrací.

Den Země pro děti

Pokud se vám v tento den nikam nechce nebo jenom nevíte, jak udělat tu správnou osvětu vlastním dětem, navštivte web České televize ČT edu. Najdete zde soubor videí a pracovních listů pod názvem Den Země: Planeta, která volá o pomoc. Nespočet videí vám umožní nahlédnout do nejrůznějších oblastí ekologie a vysvětlí mnoho pojmů, které se týkají životního prostředí. A možná právě díky nim pochopíte snáze důvody oslav Dne Země. 

Doporučujeme

Články odjinud