vytisknout velikost písma Co udělat pro zvíře v bytě

Než si pořídíme domácí zvíře, je třeba vědět, na co je třeba před tímto krokem myslet, abychom nelitovali. I když už zvíře máme, lze pro něj najít různá zlepšení.
Co udělat pro zvíře v bytě

Pes je nejlepší přítel

Důležité je rozmyslet si, jaký prostor psovi v bytě poskytnete. Některé místnosti mohou být tabu, ale je na vás, aby jste to také dodržovali. Důslednost je nutná zvlášť ve štěněcím věku, kdy má pes tendence z nudy nebo smutku vybavení bytu likvidovat. Potom je potřeba všechny rizikové předměty dočasně odstranit. Boty schovávat do botníku, kabely spotřebičů do lišt a zvyknout si dávat na výše položená místa dálkové ovládání, mobil nebo knihy. Je to dočasné, s přibývajícím věkem se pes zklidní, zvlášť když ho naučíte zabavit se vlastními hračkami.

Pes by měl mít vlastní místo, pelíšek nebo deku, kde o vás bude mít přehled a přitom nebude rušen. U pití i krmení může nadělat nepořádek, proto je vhodné umístit misky na dostupném a dobře omyvatelném místě. Pokud po vašem odchodu z bytu štěně skáče a škrábe na dveře, je lepší na čas je polepit fólií, která škrábancům zabrání. Se psími chlupy se dá bojovat jen pravidelným pročesáváním psa a častým vysáváním, ale nezvítězíte nad nimi úplně. Pro lepší údržbu a hygienu je pak lépe koberce nahradit podlahami nebo dlažbou. Psa, který s vámi bydlí v bytě,je nutné několikrát do roka ošetřit proti blechám a klíšťatům a odčervit u veterináře.Také je dobré zřídit si v předsíni malou čistící zónu, kde budete mít starý ručník nebo i lavórek a můžete tak pejskovi důkladně očistit tlapky a srst, aby se nečistoty nezanášely do bytu.

Kočku nemusíte venčit

O kočkách většinou platí, že jsou čistotné a snadno si zvyknout i na život v uzavřeném bytě. Pro spokojné soužití s bytovou kočkou je nutné obstarat jí kočičí záchod a počítat s tím, že ho budete muset pravidelně čistit. Kočka se na záchodek naučí velmi rychle a ve většině případů ji jinam chodit nenapadne. Místo pro misky s vodou a žrádlem by nemělo přímo sousedit se záchodkem.I kočka se někdy může nudit, proto je třeba zabavit ji nějakými hračkami.

Ideální je pořídit škrabadlo, kde si současně vyhraje a obrousí drápky a vaši sedačku pak nechá bez povšimnutí. Kočka si srst udržuje od přírody sama, ale nejen dlouhosrstá plemena je nutné občas prokartáčovat. Kočky si při čištění kožichu chlupy polykají a ty jim pak tvoří v žaludku smotky, které někdy vyzvrací a mohou jim způsobit i trávicí potíže, na to existuje speciální pasta, která se přidává do žrádla. Pokud kočka nechodí ven, není odblešování nutné, ale preventivní odčervení lze jen doporučit.

Ptáček krásně zpívá, ale…

Klec plná malých cvrlikajících ptáčků může být ozdobou bytu, ale při nevhodném výběru ptactva nebo klece, také noční můrou. Pro soužití s opeřenými mazlíčky je dobré informovat se především o náročnosti a také hlučnosti pořizovaného druhu. Někteří ptáci vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, kterou jim třeba v panelákovém bytě těžko zajistíte, jiní jsou zase velice hlasití a to by časem mohlo obtěžovat nejen vás, ale i sousedy. Klec by měla být vybavena zvýšeným spodním krytem, protože ptáci často podestýlku nebo zrní z klece roztrušují a to by znamenalo neustálé uklízení.

Hlodavci

I s hlodavcem se dá soužití v bytě zvládnout, ale je nutné pravidelné čištění jejich ubikace. Ideální je, když je její spodní část z plastu, který se dá hygienicky udržovat. I tady je nutné myslet na to, že hlodavci hrabou a pokud pořídíte klec s nízkým spodním dílem, bude podestýlka přepadávat ven. Zabezpečení proti jejich úniku je nutností, protože mohou překousat třeba kabely k počítači nebo zničit nábytek. Bohužel všichni hlodavci mají určitý pach, který může být při vstupu do bytu nebo pokoje patrný. Pokud jste přece jen vášnivým chovateli malých chlupatých zvířátek nebo jen obětí svých dětí, nezbude vám, než se věnovat čištění klece nebo bedýnky co nejčastěji.

Akvárium a terarijní zvířata

U domácích mazlíčků, které je nutné chovat v uzavřených nádobách, odpadá nebezpečí znečišťování okolí, ale jejich péče je náročná na energetickou spotřebu. Je nutné svícení, přitápění, voda a její filtrování nebo ventilace. To vše může při dnešních cenách energií poměrně finančně náročné. Výpadky elektřiny pak mohou váš chov dokonce přímo ohrozit, některé druhy zvířat špatně snášení poklesy teploty a jiné si zase nárokují nepřetržitou filtraci vody. Také je nutné chovaná zvířata dobře zabezpečit, aby pokud se jedná například o jedovaté hady nebo hmyz, neohrožovala okolí.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i …

Bojíte se, že se vám zahrada promění v poušť, na níž nevydrží nic živého? V tropických letních dnech by se to snadno mohlo stát. Anebo na vedro vyzrajte a vsaďte na rostliny, které u nás nejsou doma, ale horké a suché léto doslova milují.

7.  7.  2019 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se na galerii úlovků ze sezóny 2019.

28.  5.  2019 |
Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k…

Petrželka, pažitka, bazalka, majoránka, kopr, tymián, máta, levandule… Není nad to mít čerstvé bylinky stále po ruce. A to i pokud žijete v bytovce nebo panelákovém bytě. Příliš místa vám nezaberou. Do truhlíku na balkon totiž spolu můžete umístit hned několik druhů. Stačí jen vědět, kterým to vedle sebe svědčí a které se navzájem nesnesou.

6.  7.  2019 |
Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila zápl…

Ozdobí a provoní zahrádku, balkon, ale třeba i váš byt. Kromě toho je ale tato okrasná trvalka také léčivou aromatickou rostlinou a využití pro ni najdete i v kuchyni. Navíc odpuzuje hmyz. Poradíme vám, jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů.

24.  5.  2019 |
V troubě, mikrovlnce i v myčce na nádobí. Zavařujte jako profíci

V troubě, mikrovlnce i v myčce na nádobí. Zav…

Schovejte si kousek léta na chladnější období roku, zavařte si plody, které nyní natrháte na zahrádce. Máme pro vás pár rad, jak na to.

12.  7.  2019 |