vytisknout velikost písma Co udělat pro zvíře v bytě

Než si pořídíme domácí zvíře, je třeba vědět, na co je třeba před tímto krokem myslet, abychom nelitovali. I když už zvíře máme, lze pro něj najít různá zlepšení.
Co udělat pro zvíře v bytě

Pes je nejlepší přítel

Důležité je rozmyslet si, jaký prostor psovi v bytě poskytnete. Některé místnosti mohou být tabu, ale je na vás, aby jste to také dodržovali. Důslednost je nutná zvlášť ve štěněcím věku, kdy má pes tendence z nudy nebo smutku vybavení bytu likvidovat. Potom je potřeba všechny rizikové předměty dočasně odstranit. Boty schovávat do botníku, kabely spotřebičů do lišt a zvyknout si dávat na výše položená místa dálkové ovládání, mobil nebo knihy. Je to dočasné, s přibývajícím věkem se pes zklidní, zvlášť když ho naučíte zabavit se vlastními hračkami.

Pes by měl mít vlastní místo, pelíšek nebo deku, kde o vás bude mít přehled a přitom nebude rušen. U pití i krmení může nadělat nepořádek, proto je vhodné umístit misky na dostupném a dobře omyvatelném místě. Pokud po vašem odchodu z bytu štěně skáče a škrábe na dveře, je lepší na čas je polepit fólií, která škrábancům zabrání. Se psími chlupy se dá bojovat jen pravidelným pročesáváním psa a častým vysáváním, ale nezvítězíte nad nimi úplně. Pro lepší údržbu a hygienu je pak lépe koberce nahradit podlahami nebo dlažbou. Psa, který s vámi bydlí v bytě,je nutné několikrát do roka ošetřit proti blechám a klíšťatům a odčervit u veterináře.Také je dobré zřídit si v předsíni malou čistící zónu, kde budete mít starý ručník nebo i lavórek a můžete tak pejskovi důkladně očistit tlapky a srst, aby se nečistoty nezanášely do bytu.

Kočku nemusíte venčit

O kočkách většinou platí, že jsou čistotné a snadno si zvyknout i na život v uzavřeném bytě. Pro spokojné soužití s bytovou kočkou je nutné obstarat jí kočičí záchod a počítat s tím, že ho budete muset pravidelně čistit. Kočka se na záchodek naučí velmi rychle a ve většině případů ji jinam chodit nenapadne. Místo pro misky s vodou a žrádlem by nemělo přímo sousedit se záchodkem.I kočka se někdy může nudit, proto je třeba zabavit ji nějakými hračkami.

Ideální je pořídit škrabadlo, kde si současně vyhraje a obrousí drápky a vaši sedačku pak nechá bez povšimnutí. Kočka si srst udržuje od přírody sama, ale nejen dlouhosrstá plemena je nutné občas prokartáčovat. Kočky si při čištění kožichu chlupy polykají a ty jim pak tvoří v žaludku smotky, které někdy vyzvrací a mohou jim způsobit i trávicí potíže, na to existuje speciální pasta, která se přidává do žrádla. Pokud kočka nechodí ven, není odblešování nutné, ale preventivní odčervení lze jen doporučit.

Ptáček krásně zpívá, ale…

Klec plná malých cvrlikajících ptáčků může být ozdobou bytu, ale při nevhodném výběru ptactva nebo klece, také noční můrou. Pro soužití s opeřenými mazlíčky je dobré informovat se především o náročnosti a také hlučnosti pořizovaného druhu. Někteří ptáci vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, kterou jim třeba v panelákovém bytě těžko zajistíte, jiní jsou zase velice hlasití a to by časem mohlo obtěžovat nejen vás, ale i sousedy. Klec by měla být vybavena zvýšeným spodním krytem, protože ptáci často podestýlku nebo zrní z klece roztrušují a to by znamenalo neustálé uklízení.

Hlodavci

I s hlodavcem se dá soužití v bytě zvládnout, ale je nutné pravidelné čištění jejich ubikace. Ideální je, když je její spodní část z plastu, který se dá hygienicky udržovat. I tady je nutné myslet na to, že hlodavci hrabou a pokud pořídíte klec s nízkým spodním dílem, bude podestýlka přepadávat ven. Zabezpečení proti jejich úniku je nutností, protože mohou překousat třeba kabely k počítači nebo zničit nábytek. Bohužel všichni hlodavci mají určitý pach, který může být při vstupu do bytu nebo pokoje patrný. Pokud jste přece jen vášnivým chovateli malých chlupatých zvířátek nebo jen obětí svých dětí, nezbude vám, než se věnovat čištění klece nebo bedýnky co nejčastěji.

Akvárium a terarijní zvířata

U domácích mazlíčků, které je nutné chovat v uzavřených nádobách, odpadá nebezpečí znečišťování okolí, ale jejich péče je náročná na energetickou spotřebu. Je nutné svícení, přitápění, voda a její filtrování nebo ventilace. To vše může při dnešních cenách energií poměrně finančně náročné. Výpadky elektřiny pak mohou váš chov dokonce přímo ohrozit, některé druhy zvířat špatně snášení poklesy teploty a jiné si zase nárokují nepřetržitou filtraci vody. Také je nutné chovaná zvířata dobře zabezpečit, aby pokud se jedná například o jedovaté hady nebo hmyz, neohrožovala okolí.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou berušky, ocet či mléko

Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou ber…

Mšice dokáží svým urputným sáním rostlinu zcela zničit, takže když se objeví, je třeba proti nim okamžitě zakročit. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte tyhle ekologické prostředky.

5.  7.  2020 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2020 |
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

17.  6.  2020 |
Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovník…

Z téměř neznámého keře se u nás během posledních let stala oblíbená stálice našich zahrad. Muchovník je totiž velmi nenáročný a bude vám růst v podstatě kdekoli. Co byste o jeho pěstování i tak měli vědět a jak zpracovat jeho plody?

30.  6.  2020 |