V období zimního spánku, kdy jsou koruny stromů bez listí, zastavte kroky u některého z nich a pozorně si prohlédněte jeho kůru. Překvapí vás, jak je různorodá a barevná, jaké obrazce vytváří na kmeni.
Připomeňme si, jak vypadá kmen stromu. Všichni znáte vnitřní část stromů s letokruhy – toto dřevo je odumřelá hmota cév, složená z celulózy a ligninu. Na ní je kambium, které se podílí na růstu kmene dřeviny. Pak následuje lýko (floém) – vlastně jediná aktivní část kmene, transportující živiny.
Další vrstvou blíže k vnějšímu obvodu kmene je pletivo felogén, produkující dovnitř i ven buňky s obsahem chlorofylu. Nově vzniklé buňky brání přístupu živin do starých buněk, z nichž se tak tvoří povrchová vrstva kůry.
Mladý strom, v tomto případě višeň, má ještě hladkou a poměrně slabou kůru
Ochrana před nepohodou i nepřáteli
Mladé stromy jsou jako mladí lidé – hladká tvář a hladká kůra teprve čekají, čím se do nich osud zapíše. Kůra mladých stromů je skoro průsvitná, s postupem let sílí (stává se z ní borka) a tmavne v odstínu, který nosí daný druh stromu.
Pro strom je důležitá hlavně ochranná funkce kůry, zahradní architekti využívají jejích barev pro sadovnické účely. Síla kůry jednotlivých druhů je značně rozdílná: zatímco bříza ji má v šupinách tenkých jak list papíru, sekvoje ve Skalistých horách se pyšní borkovým pláštěm o síle až třicet centimetrů.
S přibývajícími lety se kůra vrství a praská, jako je tomu u tohoto modřínu
Barevné variace
Bílá kůra břízy svítí z lesů i hájů do daleka, ale není jediným stromem s výraznou barvou borky. Jsou i břízy cizokrajné, s kmenem barevně pruhovaným zeleně, žlutě a bíle (japonská Betula ermanii).
Javor (Acer negundo) a jerlín (Sophora japonica) vám nabídnou krásně zelený kmen, buk lesní si až do vysokého věku uchovává hladkou, šedou kůru. Platan javorolistý je zajímavý mnohobarevnou kůrou (převažuje světlá), jež se odlupuje v nepravidelných plátech – maskáčový vzor přímo z přírody!
Vrba bílá (varieta ‘Tristis‘) má kůru se žlutým zbarvením a vzpomenete-li na keřové svídy, ty pro změnu oživí zimní zahradu červenou barvou větví, kterou nikdo nepřehlédne.
Pod slabou vrchní vrstvou březové kůry prosvítají, zvláště po dešti, další vrstvy borky
Čím starší, tím krásnější
Staré mohutné stromy už dávno nemají hladký kmen. Jejich borka je popraskaná, rýhovaná a drsná. Mnoho pamatuje, je potrhaná, obrostlá mechy a lišejníky. Přesto stále chrání strom před škůdci a nepřízní počasí. Zabraňuje i nadbytečnému odpařování vody z kmene a větví.
Zajímavou kůru nemají jen okrasné stromy. I na vaší zahradě najdete zvláštní obrazce na kůře ovocných dřevin. Na staré třešni s rozbrázděným kmenem objevíte hladká místa přímo k pohlazení, v podélných trhlinách silné kůry ořechů zas mívá úkryt hmyz, nejen škodlivý.
Několika centimetrů tlustou borku mají naše lesní duby. A jak uvádí odborníci, čtyřicetileté borovice, které si můžete prohlédnout v plzeňském Arboretu, vytvořily již kůru víc jak centimetr silnou.
Zvláštní barva a struktura kůry borovic je jedinečná; navíc krásně voní pryskyřicí
Kůra stromů slouží i lidem
Zátky, podlahové krytiny, obložení – všechno je korek, přírodní materiál z korkového dubu. Ten se cíleně pěstuje také v teplejších oblastech Evropy (například ve Středozemí), kde se ze stromů po dvaceti letech nerušeného růstu poprvé začíná sklízet kůra.
Poptávka je v současné době bohužel vyšší než nabídka, takže se sklizeň urychluje o nějaký ten rok. Kvalita sklízeného korku je pak nižší a nezbývá dost času potřebné na regeneraci stromů.
Letitá hrušeň by mohla konkurovat korkovému dubu
Mnohé domácí stromy mají v kůře obsaženy léčivé látky: například hojivé, jejichž účinky znáte z koupelí v dubové kůře či z mastí z ní vytvořených, jež jsou běžně v prodeji.
Roztlučená březová kůra se proti dně užívala třikrát denně na špičce nože, práškem se také zasypávaly ekzémy a jiná kožní onemocnění. Fytoncidní látky (účinné proti bakteriím a houbám) využívá farmacie i dnes.
Odvar z kůry černého bezu je výborným prostředkem proti revmatismu – pět gramů kůry se vaří ve čtvrtlitru vody – vypije se teplý. Vrbová kůra (vrba bílá) obsahuje látku snižující teploty, odvar se používá i ke koupelím, proti tvorbě lupů a ke kloktání proti kazivosti zubů.