Přesazení rostliny do nového substrátu je jednou z možností, jak se plísně zbavit. Ale důležitá jsou i další opatření, která je nutno dodržet. Foto: iStockphoto.com

Přesazení rostliny do nového substrátu je jednou z možností, jak se plísně zbavit. Ale důležitá jsou i další opatření, která je nutno dodržet. | Foto: iStockphoto.com

Obzvlášť v zimě to se zálivkou rostlin nepřehánějte. Foto: iStockphoto.com

Obzvlášť v zimě to se zálivkou rostlin nepřehánějte. | Foto: iStockphoto.com

Zalévejte jen do podmisek a přebytečnou vodu vylejte. Foto: iStockphoto.com

Zalévejte jen do podmisek a přebytečnou vodu vylejte. | Foto: iStockphoto.com

Rozrůstající se plísně se zbavte. Foto: iStockphoto.com

Rozrůstající se plísně se zbavte. | Foto: iStockphoto.com

Šířící se plíseň v květináči škodí i vašemu zdraví. Foto: iStockphoto.com

Šířící se plíseň v květináči škodí i vašemu zdraví. | Foto: iStockphoto.com

Obzvlášť v zimě to se zálivkou rostlin nepřehánějte. Foto: iStockphoto.com
Zalévejte jen do podmisek a přebytečnou vodu vylejte. Foto: iStockphoto.com
Rozrůstající se plísně se zbavte. Foto: iStockphoto.com
Šířící se plíseň v květináči škodí i vašemu zdraví. Foto: iStockphoto.com
5
Fotogalerie

Proč se dělá plíseň v květináči a jak se jí zbavit

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

S nadcházejícím zimním obdobím, kdy více než jindy pobýváme doma, se naše pozornost obrací na pokojové rostliny. A mnohdy se nestačíme divit, když na zemině objevíme bíle zbarvenou, bující plíseň.

Co dělat, když objevíte v květináči plíseň

1. Ze všeho nejdříve si důkladně prohlédněte, co se na zemině nachází. Je to skutečně plíseň? Může se jednat ne o plíseň, ale o usazeniny soli a vápna, které rostliny ze zálivky a hnojení nejsou schopny absorbovat, takže se postupně hromadí na povrchu substrátu. Ve srovnání s plísní jsou drobivější a sušší.

  • V takovém případě většinou jen stačí zeminu prokypřit. Pokud chcete být razantnější, vrchní část substrátu s bílými usazeninami z květináče vyberte a nahraďte zcela novou zeminou.

2. V případě, že se skutečně jedná o plíseň, zjistěte, do jaké hloubky zasahuje. Přítomnost plísně v substrátu je přirozeným jevem, kdy společně s dalšími organizmy v něm rozkládá organické látky na hnojivo. Pokud se ale začne šířit a rozrůstat, ohrožuje tím nejen rostlinu samotnou, ale také vás a vaše děti, neboť dýchání spor z plísní není nic zdravého.

  • Je-li plísně troška, nejdříve pouze zkuste nahradit napadenou svrchní část substrátu za substrát nový, čistý, a přimíchejte do něj malé množství mleté skořice. Obsahuje totiž cinnamaldehyd, který má fungicidní, tedy protiplísňové účinky.
  • Dovolí-li to daný druh rostliny, nechte ji pro jistotu několik dnů bez zálivky, aby substrát mohl dobře vyschnout.
  • Pokud je napadení plísní závažnější a jde více do hloubky, rostlinu z květináče vyjměte a v maximální možné míře ji stávajícího substrátu zbavte. Při očistě nezapomeňte ani na její kořeny. Následně důkladně umyjte celý květináč, použijte horkou vodu s čisticím prostředkem a poté jej prolijte octem. Rostlinu přesaďte do nové, kvalitní zeminy (opět s příměsí skořice).
  • Máte-li obavy, že i v novém substrátu se plíseň vyskytuje ve větším množství, doporučuje se propéct jej v troubě vyhřáté na 80 stupňů po dobu 15 minut. Použít můžete i některý z přípravků proti houbovým chorobám. Obojí lze aplikovat i preventivně.

Proč k rozrůstání plísně dochází a jak tomu předcházet?

A proč se tak děje především v zimním období? Na vině bývá hlavně přílišná zálivka a nadměrné hnojení, kterými je ale v době vegetačního klidu třeba šetřit. Rostliny jsou totiž v odpočinkovém režimu. Co z toho plyne? Že je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Zálivku omezte a rostliny zalévejte pouze do podmisky. Pokud v ní nějaká voda zůstává ještě půlhodinu až hodinu po zalití, vylijte ji.
  • Přes zimu omezte, případně zcela přerušte (v závislosti na konkrétním druhu rostliny) hnojení.
  • Na dno každého květináče nasypejte při výsadbě rostlin drenážkeramzit, kamínky, štěrk apod.
  • Zeminu v horní části květináče občas prokypřete, abyste ji provzdušnili.
  • Své obydlí pravidelně vydatně větrejte, abyste se zbavili vlhkosti, jež podporuje množení plísní (nejen v květináčích, ale i na zdech a v interiéru vůbec).

Doporučujeme

Články odjinud