Ječmen ani jiné rostliny by při zpracování neměly vůbec přijít do styku s kovem, protože ten ničí některé zdravé látky v nich obsažené. Foto: Shutterstock, Profimedia

Ječmen ani jiné rostliny by při zpracování neměly vůbec přijít do styku s kovem, protože ten ničí některé zdravé látky v nich obsažené. | Foto: Shutterstock, Profimedia

Zeleninové, ovocné i bylinkové nápoje, známé pod pojmem smoothies, se dají kombinovat... Foto: Shutterstock, Profimedia

Zeleninové, ovocné i bylinkové nápoje, známé pod pojmem smoothies, se dají kombinovat... | Foto: Shutterstock, Profimedia

...ale i tady platí, že síla je v jednoduchosti. Foto: Shutterstock, Profimedia

...ale i tady platí, že síla je v jednoduchosti. | Foto: Shutterstock, Profimedia

Zelená barva, ale různé zdroje: okurka s celerem, kiwi, brokolice Foto: Shutterstock, Profimedia

Zelená barva, ale různé zdroje: okurka s celerem, kiwi, brokolice | Foto: Shutterstock, Profimedia

Rozmanité barvy tekutin přilákají i děti: také pro ně jsou tyto nápoje vhodné. Foto: Shutterstock, Profimedia

Rozmanité barvy tekutin přilákají i děti: také pro ně jsou tyto nápoje vhodné. | Foto: Shutterstock, Profimedia

Zeleninové, ovocné i bylinkové nápoje, známé pod pojmem smoothies, se dají kombinovat... Foto: Shutterstock, Profimedia
...ale i tady platí, že síla je v jednoduchosti. Foto: Shutterstock, Profimedia
Zelená barva, ale různé zdroje: okurka s celerem, kiwi, brokolice Foto: Shutterstock, Profimedia
Rozmanité barvy tekutin přilákají i děti: také pro ně jsou tyto nápoje vhodné. Foto: Shutterstock, Profimedia
5
Fotogalerie

Velikonoční osení po svátcích nevyhazujte, posílí vaši imunitu!

V závislosti na tom, kdy jste si coby dekoraci na velikonoční svátky vyseli zelené osení, možná už začíná převisat a nevypadá nejlépe. A pokud ne dnes, tak během několika dnů. Bylo by však škoda vyhodit je, obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek!

Jakmile lístky osení přerostou, začnou se ohýbat a už to není ono. Co ale s takovým osením udělat? Rozhodně ho nevyhazujte a zužitkujte ho ve formě elixíru zdraví!

Konec zimy a příchod jara s sebou často přináší pocity únavy či deprese, proti nimž odborníci doporučují bojovat mimo jiné zdravou výživou a zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny (připomeňme si, že standardní doporučená denní dávka jsou dvě až čtyři porce ovoce a tři až pět porcí zeleniny).

Jaké bylinky fungují na jarní očistu těla? Podívejte se na video:

Co s osením po Velikonocích?

Vzrostlé osení je škoda vyhodit, když se dá využít coby ideální zdroj látek, které zvyšují obranyschopnost organismu a jeho schopnost bojovat s civilizačními chorobami. Nejlépe se pro tyto účely hodí mladý ječmen, příznivě působící také při překyselení žaludku, nespavosti a migréně.

V současnosti je hodně oblíbený a prodává se za nemalé peníze ve formě prášku (míchá se s vodou), protože velké množství chlorofylu, vitaminů, kvalitních bílkovin, minerálních látek, esenciálních aminokyselin a antioxidantů, které obsahuje, představuje doslova elixír zdraví – například chlorofyl má protizánětlivé a dezinfekční účinky, urychluje hojení ran a zlepšuje přenos kyslíku, čímž zvyšuje výkon orgánů a brání vzniku infekcí.

Syrové šťávy jako elixír zdraví

Jak takový elixír z osení získat? Stačí, když lístky ostříháte a zpracujete v odšťavňovači nebo mixéru (v tom případě k nim přidejte asi skleničku vody). Šťávu, kterou získáte (zhruba 0,5 až 1 decilitr), vypijte samostatně nebo dolijte vodou do množství půl litru. Chuť ječmene bohužel není nic moc, takže pokud budete chtít, nápoj si můžete vylepšit přidáním například ananasové nebo mrkvové šťávy na úkor vody.

Zajistěte si celoroční zdroj ječmene

Nemusíte být majitelem pole, stačí i obyčejný truhlík naplněný zeminou nebo jen miska, kam nasypete osivo ječmene. Za deset dní bude v příznivých podmínkách vzrostlé tak akorát pro sklizeň, kterou je možné za nějakou dobu opakovat. Postupným výsevem si tak zajistíte pravidelný zdroj pro přípravu vitaminového nápoje. 

Nepočítejte, že jediná ochutnávka s vámi udělá zázraky. Aby se projevily kýžené účinky, je vhodné pít jeden nápoj denně, a to po dobu minimálně tří měsíců. Po absolvování takovéto kúry si teprve můžete vyhodnotit, jak se cítíte, a podle toho se rozhodnout, zda budete pokračovat dál. Jeden měsíc je málo, organismus se teprve začíná čistit, což může zapříčinit přechodné zhoršení stavu. 

Najděte si nejoblíbenější chuť svého smoothie

K přípravě takovýchto nápojů se jako základ dají použít i bylinky, které pěstujete na zahradě nebo rostou volně v přírodě (včetně plevelů), například vojtěška, jetel, polníček, špenát, kopřiva, sedmikrásky, jitrocel, pampeliška, řebříček, kostival, kontryhel, popenec a další – dají se různě kombinovat.

I v tomto případě platí, že rostliny je třeba sbírat pouze na čistých místech. Nápoje nedochucujte ani citronem, ani medem či cukrem a konzumujte je pokud možno hned. V ledničce vydrží maximálně do dalšího dne, okysličování výrazně redukuje kvalitu i chuť.

Doporučujeme

Články odjinud