Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku? | iStock

iStock

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Chcete mít na zahradě anglický trávník? Hustý, dokonale střižený, a především bez plevele? Pampelišky, jitrocel, jetel, řebříček nebo sedmikrásky jsou sice rostliny půvabné, ale objeví-li se v trávníku, rychle se rozrůstají, což je nežádoucí. Přečtěte si proto, co na plevel v trávníku platí a jak se ho zbavit.

Jak na anglický trávník bez plevele? I ten nejmenší hned odstraňte

Možná se to stalo i vám: Snažíte se o dokonalý travní porost. Rozrůstá se, zahušťuje, máte radost, jak se mu daří. Zaregistrujete pár rostlinek, které do něj nepatří. Řeknete si, že je v blízké době zlikvidujete, ale včas si nevzpomenete. A pokud si jich dál nevšímáte, můžete počítat s tím, že koncem léta s hrůzou zjistíte, že zatravněná plocha je plevelů plná a s nádherným travním kobercem je amen. A v tom okamžiku začíná nerovnocenný boj člověka s přírodou, který v takové situaci často vyhrává právě plevel. S důslednou likvidací je proto třeba začít včas! Od věci také není prevence, která vám může v budoucnu ušetřit spoustu starostí, času i peněz.

Druhy plevele v trávníku, které se objevují nejčastěji

Co to vlastně plevel je? Obecně se jedná o všechny rostliny, které jsou v trávníku nežádoucí, ruší jeho homogenitu. Pak už jen záleží na tom, zda je vaším cílem trávník anglický, který přítomnost jakýchkoliv dalších rostlin zcela vylučuje, či například luční typ porostu, v němž vám řada plevelných rostlin vůbec nebude vadit.

Nejčastějšími druhy plevelů v našich zahradách jsou z jednoletých rostlin lebedy, kokošky, svízele, rozrazily, merlíky, hluchavky, ptačinec, penízek a další, z vytrvalých pak pampeliška, jetel, jitrocel, řebříček, bršlice, mochna, šťovík, sedmikráska, pýr a pcháč.

Co dělat, aby se plevel neobjevil? Nedejte mu šanci už od výsevu

Pokud trávník teprve zakládáte, nedejte plevelům vůbec šanci. Prevence je totiž vždy podstatně jednodušší než hubení již rozrostlých rostlin. Snažte se proto vyčistit hlínu od případných semínek a kořínků plevelů ještě před samotným výsevem osiva. Pomoci vám v tom mohou neselektivní herbicidy. Po postřiku je však potřeba s výsevem vyčkat minimálně čtrnáct dní. Pokud nechcete sahat po chemii, zakryjte celou plochu černým igelitem, dobře ho zatižte a počkejte alespoň dva až tři týdny.

Travní osivo vybírejte důkladně

Neméně důležitý je i výběr samotného osiva, které by mělo být co nejkvalitnější. Rozhodně na něm nešetřete! Levná osiva jsou totiž často plná nežádoucích příměsí, jako jsou semena plevelných travin a další, navíc ani obvykle nemají dobrou klíčivost. S osivem nešetřete. Snažte se o vytvoření kvalitního hustého porostu.

Zásadní rada zní: Plevel nenechte vykvést!

Trávník také pravidelně přihnojujte a sekejte. Případná poškozená a prázdná místa, například vypálená od slunce, hned obnovujte. Nedejte zkrátka plevelu šanci. Velký pozor si dejte na již vzrostlé plevelné rostliny. Ať už v samotném trávníku, či kdekoliv na zahradě. Nikdy je nenechte vykvést. Uvědomte si, že jediná  pampeliška mívá až 5 000 semen, pcháč oset přes 30 000 a merlík bílý dokonce okolo 100 000!

Likvidace chemie bez chemie: Co zabere?

Pokud se vám z nějakého důvodu objeví plevel v trávníku již založeném, s jeho likvidací příliš neotálejte. Snáze a úspěšněji zlikvidujete pár mladých rostlin než ty rozrostlé a dobře zakořeněné. Zbavit se jednoletých druhů, které trápí především majitele nově vysetých trávníků, je poměrně snadné. Postačí pravidelné sečení a nechtěné rostliny brzy zmizí.

Dlouhé kořeny vydoluje vytrhávač plevele

Boj s vytrvalými dvouděložnými druhy je ale podstatně složitější. Na pravidelné sečení se totiž rychle dokážou adaptovat a stanou se vůči němu odolnými. Hodit se vám bude mechanický vytrhávač plevele, díky němuž úspěšně ze země odstraníte například pampelišku i s jejím dlouhým kořenem.

Plevel odstraní i to, co máte běžně doma

Vsadit můžete také na praktiky našich předků. Poměrně úspěšně proti nežádoucím plevelům používali horkou vodu. Stačí ji nalít na rostliny, jež chcete zlikvidovat, nechat je uschnout a zbytky odstranit. Pozor ale, často to odnese i tráva kolem, kterou je pak potřeba dosít. S plevelem si údajně snadno poradí například roztok octa se solí. Připravíte ho tak, že do dvou hrnků octa přidáte čtvrt hrnku soli, dobře promícháte a nalijete na rostliny. Ještě větší účinnosti dosáhnete, když roztok zahřejete. Od obzvlášť úporného plevele s dlouhými kořeny vám zase pomůže velký panák čistého alkoholu. Použít můžete třeba technický či lékařský líh, vystačíte si ale i s obyčejnou vodkou. Alkohol zřeďte půl litrem vody, roztok nalijte do rozprašovače a rostlinám párkrát dopřejte vydatnou spršku. Alkohol je silně dehydratuje, a přispěje tak k jejich likvidaci.

Jak použít herbicidy

Dvouděložné vytrvalé plevele jsou bohužel často velmi odolné, možná si tak přece jen budete muset vzít na pomoc herbicidy. Většina přípravků je ve formě postřiku nebo pěny, existují ale i přípravky granulované. Ty z první skupiny se aplikují pomocí zahradních postřikovačů, díky čemuž se dostanou jenom tam, kde jsou potřeba. Granule se pak hodí spíše pro celoplošné hubení. Na jejich aplikaci využijte například rozmetadlo hnojiva, vystačíte si ale i s rukou. V takovém případě ale rozhodně pracujte v rukavicích!

Znáte pravidla jejich aplikace?

Aby byly přípravky maximálně účinné, nikdy je neaplikujte na čerstvě posekaný trávník. Ten by měl být vzrostlý alespoň do výšky cca 7­–10 centimetrů, aby se u plevele vytvořila dostatečná listová plocha, kterou rostlina přípravek přijímá. Důležité je i počasí. Vyberte si pěkný slunný den, kdy bude úplné bezvětří. Podívejte se také na předpověď. Postřik neprovádějte, pokud má přijít déšť. Došlo by k odplavení přípravku a spálení jiných rostlin nebo minimálně k jeho zředění a snížení účinnosti. Po aplikaci sečte nejdříve po týdnu, ideálně po 10–14 dnech, aby účinná látka pronikla do celé rostliny plevele a aby trávník dobře zregeneroval.

Doporučujeme

Články odjinud