vytisknout velikost písma Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Maličké nenápadné bílé mušky vypadají neškodně, jejich larvy ale dokážou zlikvidovat rajčata, okurky, papriky, brukvovité rostliny, maliny, ale také ovocné stromy, okrasné květiny a keře. Poradíme vám, jak rozpoznat projevy napadení těmito škůdci a jak se proti nim účinně bránit. Běžně prodávaným chemickým přípravkům totiž často odolávají.
Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Možná už se to stalo i vám. Ať už u rostlin ve skleníku, foliáku, na zahrádce, balkoně nebo třeba v truhlíku za oknem. Listy se začaly kroutit, žloutnout, vadnout, celé rostliny postupně chřadnout, až nakonec úplně uschly. Na vině mohly být molice, které se na nich zabydlely. Příznakem napadení jsou roje jen asi 1–2 milimetry velkých mušek vyletujících zpod listů. Vypadají jako by byly posypané moukou, jde ale o miniaturní šupinky vosku.

Molice skleníková, bavlníková a vlaštovičníková: U nás nejčastější

I když rod molic čítá asi 1200 druhů, u nás se jich vyskytuje asi 15. Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Co je molice a jak škodí

Molice se ukrývají na spodní straně listů, kde zakládají kolonie. Tam najdete, kromě drobných černých vajíček, přisedlé i velké množství larev, které ukryté pod voskovým obalem dlouhými bodci nabodávají pletiva rostlin a velmi intenzivně vysávají jejich šťávu. Zelenina, květiny i stromy tak pomalu chřadnou.

Navíc při tom po požití této sladké mízy následně vylučují přebytečný cukr v podobě sladké medovice. Tu stahem konečníku dovedou vystřelovat do dálky i na okolní listy, které pak druhotně napadá choroba nazývaná houbová čerň. Nejenže nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryje-li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou začít rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Kromě toho jsou molice často také přenašečem pro rostliny nebezpečných virových chorob.

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Čím vyhubit molice

Zbavit se molic není vůbec snadné. Počítejte s tím, že půjde o boj zdlouhavý a trvalý. Vůči většině insekticidů jsou totiž mušky díky voskovému „brnění“ odolné. Nejlepší obranou je tak prevence. Molice milují vlhko. Hlavní zásadou je proto rostliny nepřelívat a zeminu mezi jednotlivými zálivkami nechat vždy vyschnout. Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat.

Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus. Úplně nejlepší je jejich kombinace. Seženete je v prodejnách pro zahrádkáře nebo na internetu. Vyzkoušet můžete i babské rady, které opravdu fungují. Stačí si připravit výluh z na několik dní do vody naložených kopřiv, počkat, až bude smrdět, a jím pak napadené rostliny postříkat.

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče