vytisknout velikost písma Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Maličké nenápadné bílé mušky vypadají neškodně, jejich larvy ale dokážou zlikvidovat rajčata, okurky, papriky, brukvovité rostliny, maliny, ale také ovocné stromy, okrasné květiny a keře. Poradíme vám, jak rozpoznat projevy napadení těmito škůdci a jak se proti nim účinně bránit. Běžně prodávaným chemickým přípravkům totiž často odolávají.
Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Možná už se to stalo i vám. Ať už u rostlin ve skleníku, foliáku, na zahrádce, balkoně nebo třeba v truhlíku za oknem. Listy se začaly kroutit, žloutnout, vadnout, celé rostliny postupně chřadnout, až nakonec úplně uschly. Na vině mohly být molice, které se na nich zabydlely. Příznakem napadení jsou roje jen asi 1–2 milimetry velkých mušek vyletujících zpod listů. Vypadají jako by byly posypané moukou, jde ale o miniaturní šupinky vosku.

Molice skleníková, bavlníková a vlaštovičníková: U nás nejčastější

I když rod molic čítá asi 1200 druhů, u nás se jich vyskytuje asi 15. Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Co je molice a jak škodí

Molice se ukrývají na spodní straně listů, kde zakládají kolonie. Tam najdete, kromě drobných černých vajíček, přisedlé i velké množství larev, které ukryté pod voskovým obalem dlouhými bodci nabodávají pletiva rostlin a velmi intenzivně vysávají jejich šťávu. Zelenina, květiny i stromy tak pomalu chřadnou.

Navíc při tom po požití této sladké mízy následně vylučují přebytečný cukr v podobě sladké medovice. Tu stahem konečníku dovedou vystřelovat do dálky i na okolní listy, které pak druhotně napadá choroba nazývaná houbová čerň. Nejenže nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryje-li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou začít rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Kromě toho jsou molice často také přenašečem pro rostliny nebezpečných virových chorob.

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Čím vyhubit molice

Zbavit se molic není vůbec snadné. Počítejte s tím, že půjde o boj zdlouhavý a trvalý. Vůči většině insekticidů jsou totiž mušky díky voskovému „brnění“ odolné. Nejlepší obranou je tak prevence. Molice milují vlhko. Hlavní zásadou je proto rostliny nepřelívat a zeminu mezi jednotlivými zálivkami nechat vždy vyschnout. Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat.

Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus. Úplně nejlepší je jejich kombinace. Seženete je v prodejnách pro zahrádkáře nebo na internetu. Vyzkoušet můžete i babské rady, které opravdu fungují. Stačí si připravit výluh z na několik dní do vody naložených kopřiv, počkat, až bude smrdět, a jím pak napadené rostliny postříkat.

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče