vytisknout velikost písma Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Maličké nenápadné bílé mušky vypadají neškodně, jejich larvy ale dokážou zlikvidovat rajčata, okurky, papriky, brukvovité rostliny, maliny, ale také ovocné stromy, okrasné květiny a keře. Poradíme vám, jak rozpoznat projevy napadení těmito škůdci a jak se proti nim účinně bránit. Běžně prodávaným chemickým přípravkům totiž často odolávají.

Možná už se to stalo i vám. Ať už u rostlin ve skleníku, foliáku, na zahrádce, balkoně nebo třeba v truhlíku za oknem. Listy se začaly kroutit, žloutnout, vadnout, celé rostliny postupně chřadnout, až nakonec úplně uschly. Na vině mohly být molice, které se na nich zabydlely. Příznakem napadení jsou roje jen asi 1–2 milimetry velkých mušek vyletujících zpod listů. Vypadají jako by byly posypané moukou, jde ale o miniaturní šupinky vosku.

Molice skleníková, bavlníková a vlaštovičníková: U nás nejčastější

I když rod molic čítá asi 1200 druhů, u nás se jich vyskytuje asi 15. Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Ochrana zeleniny proti chorobám a škůdcům musí začít včas

Co je molice a jak škodí

Molice se ukrývají na spodní straně listů, kde zakládají kolonie. Tam najdete, kromě drobných černých vajíček, přisedlé i velké množství larev, které ukryté pod voskovým obalem dlouhými bodci nabodávají pletiva rostlin a velmi intenzivně vysávají jejich šťávu. Zelenina, květiny i stromy tak pomalu chřadnou.

Navíc při tom po požití této sladké mízy následně vylučují přebytečný cukr v podobě sladké medovice. Tu stahem konečníku dovedou vystřelovat do dálky i na okolní listy, které pak druhotně napadá choroba nazývaná houbová čerň. Nejenže nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryje-li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou začít rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Kromě toho jsou molice často také přenašečem pro rostliny nebezpečných virových chorob.

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Jak připravit výluh z tabáku na mšice: Recept na domácí postřik zvládne každý

Čím vyhubit molice

Zbavit se molic není vůbec snadné. Počítejte s tím, že půjde o boj zdlouhavý a trvalý. Vůči většině insekticidů jsou totiž mušky díky voskovému „brnění“ odolné. Nejlepší obranou je tak prevence. Molice milují vlhko. Hlavní zásadou je proto rostliny nepřelívat a zeminu mezi jednotlivými zálivkami nechat vždy vyschnout. Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat.

Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus. Úplně nejlepší je jejich kombinace. Seženete je v prodejnách pro zahrádkáře nebo na internetu. Vyzkoušet můžete i babské rady, které opravdu fungují. Stačí si připravit výluh z na několik dní do vody naložených kopřiv, počkat, až bude smrdět, a jím pak napadené rostliny postříkat.

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory