vytisknout velikost písma Co jste nevěděli o ptačích budkách a krmítkách

Botanická zahrada hlavního města Prahy zahájila 16. ledna již čtvrtý ročník výstavy zaměřené na ptačí budky, která potrvá až do 29. února 2012. Nenechte si ji ujít!

Čím se letošní akce odlišuje od těch předchozích? Rozdílů je hned několik, začněme například tím, že tentokrát se pořadatelé rozhodli věnovat i často opomíjené problematice bezpečnosti ptáků, kteří budky a polobudky osídlí.

Zateplování paneláků ničí hnízdiště rorýsů

Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s nejvhodnějšími typy budek pro drobné pěvce, ale i špačky, kavky, sovy a poštolky. Mezi další novinky výstavy patří budky určené pro rorýse obecné, jimž stále častější zateplování panelových domů ničí přirozená hnízdiště – větrací otvory.

Z tohoto důvodu přicházejí některé firmy s nabídkou specializovaných budek vyrobených z extrudovaného polystyrénu. Ty se vyznačují výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, nízkou hmotností a dlouhou životností.

Jak rorýsům pomoci

Budky pro rorýse (i netopýry) jsou instalovány přímo do vrstvy izolantu při zateplování obvodových plášťů budov. Pro rorýse se podle potřeby vyrábějí jako jedno- až čtyřkomorové (rorýs je totiž jeden z mála ptáků, kterému nevadí bydlet v sousedství další rorýsí rodiny).

Zajímavostí u těchto budek je atypické umístění vletového otvoru, a sice těsně u podlahy budky. V této průmyslově vyráběné budce je dokonce předvytvořeno hnízdo – mělký důlek, aby se rorýs stavbou hnízda nemusel zdržovat.

Krmítka a pravidla zimního přikrmování ptactva

Na výstavě jsou k vidění také osvědčená krmítka a nechybí ani doporučení, jak mají lidé ptáky správně krmit (pokud se do Prahy nedostanete, řiďte se radami popsanými v článku Jak se žije ptákům v zimě).

Souběžně s akcí probíhá i výstava soutěžních budek i krmítek, která vytvořili žáci pražských škol. Soutěž vyhlásilo občanské sdružení Ornita v rámci projektu Ptáci v naší zahradě.

Výstava má část praktickou (ve venkovní expozici: Ornamentální zahrada, výstavní sál, denně od 9.00 do 16.00 hodin) i teoretickou (ve výstavním sále: Ptáci kolem nás… aneb Co je ornitologie? ).

Půjdete-li na výstavu ve skupině, můžete si předem objednat průvodce ( na telefonu 603 582 191 nebo na e-mailu: eva.vitova@botanicka.cz). Ten je k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 13.00 hodin a jeho služby vás přijdou na 250 Kč za hodinu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla