Typické výrazně růžové soukvětí phloxů

Typické výrazně růžové soukvětí phloxů

Jemně růžové květy se často kombinují s kontrastními barvami

Jemně růžové květy se často kombinují s kontrastními barvami

Phlox Paniculata, kultivar ′Blue Paradise′

Phlox Paniculata, kultivar ′Blue Paradise′

Phlox Paniculata, kultivar  ′Ernest Immer′

Phlox Paniculata, kultivar ′Ernest Immer′

Bílý kultivar ′Sandra′, červený ′Fujiyama′

Bílý kultivar ′Sandra′, červený ′Fujiyama′

Phloxům se daří i v samozavlažovacích květináčích

Phloxům se daří i v samozavlažovacích květináčích

Jemně růžové květy se často kombinují s kontrastními barvami
Phlox Paniculata, kultivar ′Blue Paradise′
Phlox Paniculata, kultivar  ′Ernest Immer′
Bílý kultivar ′Sandra′, červený ′Fujiyama′
6
Fotogalerie

Co dokáže na zahradě flox alias plamenka?

Plamenka patří právem k nejoblíbenějším trvalkám, protože vytvoří květinovou bariéru přesně tam, kde ji potřebujete – u cesty, na záhoně či v nádobě. Květy hýří barvami, nádherně voní a lákají motýly. Co chtít víc?

Nízké i vysoké, jednobarevné i strakaté

Plamenka latnatá (Phlox paniculata), lidově také flox, se uplatní v každém typu zahrady, ať už je to zahrada venkovská, s romantickým laděním či moderní, se strohými a pravidelnými tvary. Nízké a plazivé druhy plamenky jsou nepostradatelné ve skalkách, ozdobí i suché kamenné zídky. Vysoká plamenka skryje bez problémů i nepěknou podezdívku plotu či nezbytná technická zařízení na zahradě.

Různé odrůdy plamenek mají i různou výšku, proto je můžete použít v kterékoli části trvalkového záhonu – v popředí, středu i v pozadí.

Květy uspořádané do velkého soukvětí na vrcholu rostliny jsou bílé nebo v různých odstínech růžové a fialové, ale šlechtitelé uvedli na trh i odrůdy světlemodré a červené s oranžovým nádechem. Řada odrůd je dvojbarevná, s barevným očkem ve středu květu, jiné mají na květech jemné páskování. Existují i odrůdy se žlutozelenými květy a bíle panašovanými listy.

Pokračování 2 / 6

Společná výsadba

Záhon můžete vytvořit jen z plamenky tak, že do předních partií vysadíte nižší odrůdy a do zadních ty vyšší ve vhodné barevné kombinaci. Pokud by vás takový záhon omrzel, doplňte jej měkce působícím čistcem vlnatým (Stachys byzantina). Zajímavá je i kombinace s dračíkem (Penstemon), který má zvonkovité květy.

Pokračování 3 / 6

Jak floxy pěstovat

Plamenky vyrůstají do značné výšky a kvetou po celé léto, proto potřebují kvalitní zahradní půdu. Měla by být mírně kyselá až neutrální, s dostatkem živin a humusu. Nejlépe se jim vede na slunném místě, ale docela dobře rostou i v polostínu. Zkroucené listy, povadlé květy a řídká, malá soukvětí naznačují nedostatek vody, plamenky mají totiž mělký kořenový systém, proto jsou náročné na vláhu. Spoustu vody potřebují hlavně za horkých letních dní. Vydatnou zálivku jim dopřejte buď brzy ráno, nebo navečer. Dobré je, když je občas pohnojíte. Odrůdy, které dorůstají do metrové i vyšší výšky, potřebují oporu, protože vítr a déšť by jejich vysoká těžká soukvětí polámal.

Pokračování 4 / 6

Potřebný řez

Pozdě na podzim nebo v předjaří je potřeba rostliny seříznout. Na jaře vyrůstají nové výhonky z podzemních orgánů a staré odkvetlé by jen hyzdily záhon. Plamenky jsou zcela mrazuvzdorné, proto není třeba je na zimu nějak zvlášť chránit. Po několika letech se rostlina rozroste v mohutný trs, pak je třeba ji rozdělit. Na jaře rostlinu vyryjte z půdy a ostrým nožem ji rozdělte na několik částí. Oddělené části hned sázejte na nové místo, a to do stejné hloubky, v jaké rostly původně. Rostliny nezapomeňte důkladně zalít. Rozdělením nejenže získáte nové rostliny, ale provzdušníte i původní záhon. Rostliny budou v lepší kondici, protože snížíte riziko listových chorob, kterým se v husté výsadbě daří.

Pokračování 5 / 6

Choroby a škůdci

Na plamenkách často najdete listové hálky a také je napadá háďátko stonkové. Z chorob se často vyskytuje padlí na listech a listová skvrnitost. Poškozené části rostlin odstraňte, ale nedávejte je do kompostu. V případě silného výskytu se nevyhnete chemickému ošetření.

Pokračování 6 / 6

phlox-20867_1920.jpgphlox-8962_1920.jpgphlox_33663611366_8d71f02636_k.jpg

phlox_28578432641_728f5ea40d_k.jpgphlox_372188989_655dbd08e2_b.jpgphlox_iStock-658184812.jpg

Doporučujeme

Články odjinud