vytisknout velikost písma Co dělat v lednu na zahradě: Prořezejte stromy a nezapomínejte na zálivku

Protože jsou v lednu obvykle na zahradě závěje sněhu, není na ní příliš práce. Letos ale můžete začít dříve než obvykle a péče, kterou nyní věnujete plodícím i okrasným stromům a keřům, se vám vrátí v podobě bohaté úrody plodů a krásných rostlin.

Ač sníh na zahradě pomáhá rostlinám snadněji přezimovat, je-li ho moc, může jeho tíha jednotlivé keře a stromy poničit. Pokud tedy bude ještě hodně sněžit, sníh z rostlin průběžně odstraňujte, aby nepolámal větve. Oklepávejte větev po větvi, nebo použijte smetáček. U rozvětvených keřů a stromků můžete před zimou korunu svázat, sníh se pak nemá kam usadit. Lze to samozřejmě udělat i teď, když všechen sníh slezl. Můžete použít například pruhy juty.

Vysněná zahrada: 5 kroků, jak na to

Vysněná zahrada: 5 kroků, jak na to

Zalévat i v zimě

Pokud naopak sníh není a je suchá a mrazivá zima, je potřeba rostliny zalévat, zejména stále zelené listnáče a jehličnany, okrasné trávy, a dokonce i trávník. Tyto druhy odpařují vodu i v zimě a pokud ji nedostanou, prostě uschnou. Se zalíváním je nejlepší vyčkat na okamžik, kdy vyskytne slunce a zem trochu povolí, aby se voda mohla vsáknout ke kořenům. S vláhou to není třeba přehánět, ale v takovém počasí, jako právě nyní venku panuje, ji rostliny zkrátka potřebují.

Protože je poměrně teplo, může se příroda začít probouzet. Objeví se pupeny a mladé výhonky, které mohou mrazy, jež zaručeně ještě přijdou, poničit. Můžete se je pokusit zachránit, když je zakryjete slámou, jehličím či textiliemi.

Zkontrolujte hlízy jiřin, během zimování jsou ohrožené

Zkontrolujte hlízy jiřin, během zimování jsou ohrožené

Čas na výsadbu

Máte rádi rozkvetlé truhlíky za oknem? Tak právě v lednu zasaďte semena do zeminy a šup s truhlíky za okno, semena mnoha druhů totiž musí projít mrazem, aby na jaře mohla vykvést. Je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie.

Předpěstovat si můžete i některé sazenice, zejména ty které se dlouho vyvíjejí, jako jsou okrasné keře. Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, můžeme vysévat mrkev a kořenovou petržel. 

Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat a vysévat v lednu a v únoru i u nás doma

Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat a vysévat v lednu a v únoru i u nás doma

Leden je také časem, kdy můžete promyslet a naplánovat, co a kde budete pěstovat. Rozhodněte se podle toho, které druhy mohou spolu sousedit a které by naopak od sebe měly být co nejdál. Svou roli také hraje střídání plodin – abyste dosáhli co největší úrody, neměly by jednotlivé rostliny růst na stále stejném místě.

Můžete překontrolovat osiva a dokoupit vše, co budete potřebovat. Pokud skladujete semena již roky v šuplíku, udělejte zkoušku klíčivosti, abyste nesázeli osivo, které nevzejde.

Předpěstováváte si sazenice? S domácími skleníky, pařeništi a propagátory to půjde samo

Předpěstováváte si sazenice? S domácími skleníky, pařeništi a propagátory to půjde samo

Pryč se škůdci

Na vnější straně kmene stromů je utvořená druhotná kůra, kterou je dobré pravidelně odstraňovat, protože jinak se pod ní mohou skrývat kokony škůdců, kteří se pustí do stromu či plodů, jakmile se vylíhnou. Mohou zde být skryté i výtrusy dřevokazných hub, které strom poškozují. Kůru seškrábněte speciální škrabkou a poté ji ihned spalte.

Stromy můžete v lednu i prořezat. Odstraňte zejména větve suché, poškozené, ale i ty špatně rostoucí, které brání průniku slunečních paprsků k samotné rostlině. Máte-li na zahradě přestárlé stromy, odstraňte je. Pokud na stromech zůstaly staré plody, je třeba je odstranit, také v nich zůstávají choroboplodné zárodky.

Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím lepší budete mít úrodu

Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím lepší budete mít úrodu

Zpracujte kompost

V období, kdy kompost příliš nevyužíváte, je nejlepší čas jej proházet. Kompost by měl být asi metr vysoký, to, co je na povrchu a na stranách, přemístěte doprostřed a naopak. Můžete přidat hnojůvku a močůvku či popel ze dřeva.

Zahradní kompostér: Jaký vybrat, kde ho koupit a za kolik?

Zahradní kompostér: Jaký vybrat, kde ho koupit a za kolik?

Připravte se na jaro

Během zimních měsíců si bez spěchu můžete připravit nářadí a náčiní, které budete potřebovat při jarních zahradních prací. Nabruste a naolejujte, co je potřeba, pokud potřebujete něco přikoupit, udělejte to teď, když mají hobbymarkety slevy. Také můžete uklidit v garáži či zahradním domku, ať víte, kde co máte.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika