Co dělat, když chcete novou podlahu

Co dělat, když chcete novou podlahu

Chcete-li novou podlahu, máte na výběr z nepřeberných možností. Zorientujte se v nich a zvolte si správně!

Ještě před samotným výběrem podlahoviny do vašeho bytu vám většina odborníků poradí vzít v potaz takzvanou disponibilní konstrukční výšku podlahy. Jinak by se vám totiž mohlo stát, že si pořídíte novou podlahu, se kterou si neporadí vaše stávající dveře.

Dalším důležitým parametrem je pak takzvaná kročejová neprůzvučnost. Pokud tedy nechcete, aby lidé pod vámi měli dokonalý přehled o vašem pohybu v bytě, myslete na správný způsob pokládky podlahy a to speciálně při plovoucím způsobu položení. „Pokud se pokládka krytiny provede kvalitně a pečlivě, přenosy zvuku se minimalizují. Anebo se plovoucí způsob dá nahradit pevným přilepením krytiny k podkladu, čímž rovněž dochází ke zmírnění nepříjemného zvukového efektu,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi.

A které materiály mají přednost? Záleží na úhlu pohledu. Teoreticky vzato – veškeré podlahoviny se hodí do paneláku, avšak některé mají určitá omezení. Například pokud budete řešit otázku hlučnosti, pak pro byt v paneláku se jako dobrá volba jeví PVC včetně vinylu, přírodní linoleum i koberce. Mezi poněkud opomíjené podlahoviny dále patří korek a mnozí z nás bez ohledu na cokoli tradičně volí do koupelen, části kuchyně a chodeb dlažbu. Podstatný je rovněž výběr materiálu s ohledem na vlhkost vzduchu.

„V tomto směru můžou být problematičtější masivní podlahy a třívrstvé podlahy s větší šířkou, protože v panelových domech bývá sušší vzduch a docházelo by k nadměrnému sesychání dřeva a tvorbě spár mezi prkny. A lamely s větší šířkou se nehodí do paneláku vzhledem k rozměrům místností; tady nebývají tak velké pokoje, přičemž větší formát lamel se doporučuje do větších prostor a opačně,“ upozorňuje Petra Hošková ze společnosti IPSAL C. R. – Carpet design. Což však neznamená, že pokud toužíte po dřevěné podlaze, musíte na ni jednou provždy zapomenout; místo masivu zvolte dvou- či třívrstvou dřevěnou krytinu. Navíc dřevo je stále velmi populární, o čemž svědčí i fakt, že řada jiných podlahovin nabízí mnohé dekory imitující právě tuto přírodninu.

A co se zmiňovanou otázkou vyšší hlučnosti? Podobně jako u laminátů, i u dřeva se doporučuje umístit zvukověizolační podložku nebo ji k podkladu přilepit napevno.

A co se týká podkladu – je nutné investovat do nového, nebo je možné ušetřit? Podobně jako při výběru samotného materiálu ani v tomto případě neexistuje jediná správná cesta. Uveďme si několik příkladů. „Pokud není problém s nosností stropů a jedná-li se například o starou dlažbu, budou náklady samozřejmě nižší v případě přelití ve srovnání s vybouráním dlažby, jejím odvozem a vylitím nové stěrky,“ připomíná Petra Hošková.

Laminát, přírodní linoleum a jiné podlahoviny, které jsou připevněné na nějakém nosiči (například na HDF desce), snesou drobné vady podkladu. Bude-li tedy podklad pevný a rovný, i když třeba na něm jsou hlubší škrábance, lze na něj tyto krytiny rovněž položit.

Jak dlouho trvá pokládka?

Řekněme, že už máme předpřipravený podklad k instalaci podlahoviny v našem virtuálním bytě 3+1 o rozměrech 80 m2. Jak dlouho potrvá, než budete moci chodit po nové podlaze? Pokládky plovoucím způsobem zkušení řemeslníci (obvykle pracují ve dvojici) zvládnou během dne a pokládku lepením včetně lištování přibližně za dva dny. Velmi rychlá je například práce s PVC v rolích. Rychlost závisí na technologickém postupu (u plovoucího způsobu se podlaha fixuje ke stěně, u celoplošného lepení je třeba postupovat pomaleji, aby lepidlo nanesené na určitý díl stihlo takzvaně zavadnout, nikoli však zatuhnout.

Mýty a fakta:

  • Dřevěné parkety z masivu vydrží více než třívrstvé dřevěné podlahy. Není to pravda, co do výšky podlahoviny totiž bývá reálně brousitelná vrstva přibližně stejná, navíc vícevrstvé podlahy mají menší tendenci k sesychání.
  • Syntetické podlahoviny můžou uvolňovat škodlivé chemikálie, a to já přece nechci! S tímto názorem se setkáváme například u vinylových podlah, přitom všichni výrobci mají své materiály testované (jde o test zvaný VOC) a běžně se výsledky těchto testů pohybují na jedné desetině normou požadovaného množství, nebo ještě méně. Naopak materiály jako přírodním olejem ošetřené dřevo nebo přírodní linoleum mají charakteristický jemný zápach, který však mnozí zákazníci vnímají jako vůni neškodící zdraví (ze dřeva postupně olej vyprchává a musí se doplňovat, přírodní klasické linoleum je směsí lněného oleje, korkové moučky, pryskyřice a barviv – lněný olej je v prvních letech používání cítit).
  • Vybraný odstín dřeva se už nikdy nezmění Dřevo zraje, ať už se to týká podlah, nábytku, dveří či jen dřevěné misky na stole. Je na prodejcích ukázat zákazníkovi povrch nového a vyzrálého dřeva, aby věděl, co může očekávat.

Koberec

Přestože je koberec použitý takzvaně ode zdi ke zdi stále velice populární, přicházejí ke slovu stále častěji koberce spíše menší, jejichž funkce je dnes již spíše dekorativnějšího charakteru. Báječně se doplňují s dřevěnou či laminátovou podlahou, zútulnit jimi ale můžete i stylovou dlažbu. Jejich výhodou je, že s nimi krásně oživíte interiér a že se dají pořídit velice snadno za rozumné ceny.

Dlažba

Valná většina majitelů bytů volí do předsíní a koupelen tradičně dlažbu v béžové či hnědé barvě. Je to však škoda, protože na trhu dnes existuje skutečně nepřeberně mhoho variant, z jakých si je možno vybrat. Dlažba už dokonce simuluje i dekory dřeva, což se v tom případě hodí i do obývacích pokojů. Ten, kdo pak bydlí ve stylovém bytě z počátku minulého století, může tradiční vysoké stropy doplnit podlahou obloženou v dobovém duchu, která se postará o dokonalou atmosféru.

Marmoleum

Do kuchyní, ale samozřejmě i do ostatních zátěžových prostor se bude dobře hodit snadno udržovatelný povrch. V módě jsou nyní přírodní linolea, která se nazývají marmoleum a jejichž vlastnosti jsou oproti tradičnímu linoleu ve výhodě - nejenže vydží mnohem větší provoz, ale navíc i báječně hřejí. Možno doporučit též do dětských pokojů, stačí doplnit malým koberečkem.

Hledejte odborníky

Kvalitní podlahovina, dobře připravený povrch na pokládku a dostatek informací, kterými se před nákupem vybavíte – to je bezesporu důležité. Avšak neméně podstatné je i to, kdo a jak vám bude podlahu pokládat. Aby vám nová podlaha skutečně dobře sloužila, na tom má největší podíl preciznost samotné pokládky. Právě proto mnozí prodejci nabízejí služby jimi prověřených podlahářů. Samozřejmě si můžete vybrat i někoho jiného, například na doporučení přátel, kteří už mají s některou realizační firmou dobrou zkušenost. Hodně napoví i reference. V tomto směru se opravdu nevyplatí šetřit, zejména pokud plánujete renovaci podlah v celém bytě. Přijde vám to těžké, nejste přece profesionálové? Pojistěte se předem – podlahářské práce lze přece smluvně ošetřit, je to služba jako každá jiná. Jde o vaše peníze, tak si je hlídejte.

Dřevo, nebo plast?

Přestože plastové podlahy stále vedou, zvažuje mnoho majitelů bytů jejich výměnu za skutečné dřevo, neboť použití dřevěné podlahy nebrání zdánlivě téměř nic. Odborníci přesto poukazují na fakt, že v bytech bývá časo velké sucho a dřevěné lamely pak dále pracují, často nežádoucím způsobem. Doporučuje se proto důkladná konzultace.

Tkaný vinyl

Řešíte novou podlahu, ale současně se nechcete vzdát koberců? Jenže při celoplošné pokládce by pak nová podlaha nebyla vidět… Zkuste se poohlédnout po tkaném vinylu s plastickou strukturou. „Jde o klasický vinyl, na jehož povrch se přilepuje vrstva utkaných vinylových vláken. Mezi jeho výhody patří zajímavý a neotřelý vzhled (co do barevnosti i vytváření vzorů), snadná údržba ve srovnání s koberci (dá se vytřít nebo vyluxovat) i možnost kombinace s podlahovým topením. A nevýhody? Pokládka je složitější než v případě koberců. Pořídíte kupříkladu od společnosti IPSAL C. R. – Carpet design. Cena tohoto materiálu se pohybuje od 1200 Kč za metr čtvereční.

Litá podlaha

Jednou ze zmiňovaných novinek je použití takzvaného vysokého lesku. Lesk obecně dokáže opticky zvětšit daný prostor a k vidění je nejen u zmiňovaných dřevěných podlah, ale třeba také u laminátu. Navíc se používají takové výrobní postupy, které i lesklou podlahovinu dokážou ochránit před běžným poničením. Nutno však přiznat, že právě na lesklých plochách, a nejde jen o podlahovou krytinu, jsou více vidět i drobnější nečistoty.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud