vytisknout velikost písma Co dělat, aby vánoční kaktus kvetl včas a bohatě

Vánoční kaktus patří k nejznámějším rostlinám, jež o svátcích zdobí svými květy naše domovy. Aby vykvetl včas, nepotřebuje na rozdíl od většiny ostatních druhů žádné komplikované rychlení.

Vánoční kaktus (Zygocactus) je bezesporu zajímavou rostlinou, a to i v době, kdy nekvete. Zasluhují se o to bohatě se větvící ploché článkové stonky se zubatými okraji, na jejichž koncích se při troše správné péče na přelomu podzimu a zimy objeví poupata.

Co dělat, aby vánoční kaktus vykvetl na Štedrý den, se dozvíte ZDE.

Ta se postupně mění v neméně atraktivní trubkovité květy s vyčnívající bliznou a zpět ohnutými korunními plátky, které mohou mít díky šlechtění nejen tradiční červenofialovou barvu (Zygocactus truncatus), ale i různé odstíny růžové, červené a fialové nebo bílé či žluté.

Země, odkud přichází  

Vánočních kaktusů je známo jen asi pět původních druhů, z nichž nejznámější je Zygocactus truncatus nebo také Epiphyllum truncatum, jenž má méně zoubkované články. Všechny druhy jsou epifyty rostoucí v tropických pralesních oblastech Jižní Ameriky, především Brazílie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
V obchodech seženete vánoční kaktusy s různými barvami květů 

To předurčuje jejich nároky na pěstování, třebaže se běžně nevysazují jako epifyty na kmen, ale do květináčů. Spíše se jedná o nároky na teplotu, vlhkost a dobu osvitu, které jsou důležité pro nasazení na květ.  

Co dělat, aby se na Vánoce ustrojil  

Vánoční kaktus patří k nemnoha rostlinám, jež nemusí být pro vánoční výzdobu nijak uměle rychleny (jako například cibuloviny – hyacinty, narcisky a podobně). Je to dáno právě jeho tropickým původem.

V pralesích je totiž doba osvitu poměrně krátká, a tak se vánoční kaktus řadí mezi takzvané krátkodenní rostliny. Ty potřebují k životu dobu osvitu menší než dvanáct hodin a probouzejí se ke květu až v druhé polovině roku, kdy se dny začínají krátit. 

Klepněte pro větší obrázek
Kaktus bude ještě krásnější, zvolíte-li pro něj patřičné místo 

Neodoláte-li tedy v brzké době nabídce květinářských obchodů nebo máte-li doma rostlinku z předešlých svátků, měli byste pro potěšení z rozkvetlého kaktusu umístěného třeba na slavnostní tabuli udělat následující.

A co váš velikonoční kaktus? Kvete, kdy má?

A co váš velikonoční kaktus? Kvete, kdy má?

Vánoční kaktus umístěte v chladnější místnosti, kde se teplota bude pohybovat nejlépe v rozmezí mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia. Překročí-li teplota v místnosti dvacet dva stupňů, bude kaktus výborně růst, ale květů se nedočkáte.

Nemáte-li v bytě nějakou chladnou chodbu nebo jinou místnost s nízkou teplotou, ale zároveň i s dostatkem denního světla, máte ještě možnost (pokud žijete ve starších bytech či domech) postavit menší rostlinky do meziokenního prostoru, ovšem tam, kam nedopadají přímé sluneční paprsky.

Klepněte pro větší obrázek
Pro tvorbu květů je důležitá nižší teplota 

Ať to nezkazíte! 

Pozor dejte také při příchodu silnějších mrazů – rostlině by uškodily. V meziokenním prostoru ponechte rostlinky až do vývinu poupat. Jakmile je totiž přenesete do tepla, začnou se poupata rychle rozvíjet a květy budou v teple brzo uvadat. Po parádě by tak mohlo být dřív, než Vánoce zaklepou na dveře.  

Jako pralesní rostlina má i vánoční kaktus raději vlhčí vzduch, v suchém prostředí poupata opadávají. Kromě teploty a světelných podmínek je třetím nejdůležitějším faktorem úspěchu zálivka. V období růstu, které u vánočního kaktusu probíhá zhruba od března do července, potřebuje pravidelnou střední zálivku.

Klepněte pro větší obrázek
Rostlinu s poupaty nepřemisťujte, mohly by z šoku opadat 

Od poloviny srpna přísun vody omezujte až do viditelného nasazení poupat. Tehdy se vraťte k normální zálivce. Dávejte však pozor na přemokření, na něž jsou vánoční kaktusy velmi citlivé a jež se právě při nízkých teplotách stává častou příčinou úhynu kořenů, a tím i celé rostliny. Po odkvětu zálivku opět zmírněte.  

Jak dodat vánočnímu kaktusu sílu

Po odkvětu, v době vegetačního růstu, potřebuje vánoční kaktus teploty kolem dvaceti dvou stupňů, velmi dobře mu udělá i letní dovolenkový pobyt na balkonu či terase, na místě chráněném před přímým sluncem i dešťovými srážkami.  

Nevyžaduje přílišné hnojení, dokonce dokáže prosperovat i bez něho, je-li pravidelně přesazován. Přihnojujte až dobře zakořeněné rostliny, tedy nikoliv nové vánoční přírůstky, což jsou jen nedávno zasazené řízky. Používejte slabý roztok plného hnojiva jednou za čtrnáct dní, a to jen v období vegetačního růstu.

Klepněte pro větší obrázek
Vánoční kaktus chraňte před účinky vápníku  

Přesazování rostliny provádějte jednou za dva až čtyři roky podle potřeby – když je jí květináč malý. Pro tuto činnost je nejvhodnější začátek března, než začne vegetativní období. Vánoční kaktus při přesazování nikdy nenechte ležet vyjmutý z květináče.

Hned ho zasaďte do nového a zasypte zeminou. Jako vhodnou zeminu použijte směs listovky, rašeliny, drnovky nebo pařeništní zeminy. Vánoční kaktus nesnáší vápník, takže by se neměl objevit ani v zemině, ani v hnojivu.  

Vánoční a velikonoční kaktus: aby kvetly ve správnou dobu

Vánoční a velikonoční kaktus: aby kvetly ve správnou dobu

Namnožte si ho  

Z větších rostlin snadno získáte řízky k množení, a pokud je namnožíte včas, můžete mít na Vánoce pro své blízké hezký osobní dárek. Postačí, když z rostliny odlomíte během ledna až března stonek o velikosti zhruba čtyř článků, ten pak můžete dát zakořenit buď do vody, nebo do květináčku se směsí písku a rašeliny.  

Klepněte pro větší obrázek
Rozkvetlý kaktus v pěkné nádobě může být dárkem, který potěší. A pokud jej namnožíte sami, ušetříte  

Nádobu s ním postavte na světlé místo, teplotu udržujte mezi dvaceti až dvaceti dvěma stupni Celsia. Zalévejte jen tehdy, když zemina vysychá. Vánoční kaktus se dá také roubovat, ale to už je práce pro skutečně zkušené pěstitele.

Foto: Shutterstock

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty