vytisknout velikost písma Co dělají cibuloviny v zimě

Na první pohled se zdá, že zima je pro rostliny naprostým obdobím vegetačního klidu. Spánek však neprožívají ve stejné míře všechny: například cibuloviny se v této době pilně připravují na počátek nového růstového období.

Cibuloviny jsou vytrvalé rostliny, tvořící (na rozdíl od ostatních trvalek) podzemní zásobní orgán, který je základem rostliny, která poroste v příštím roce. Všechny cibuloviny procházejí stejným jednoročním vegetačním cyklem.

Utajený způsob žití

Vegetační cyklus cibulovin je u jednotlivých druhů (i rodů) časově rozdílný, vždy ale platí, že počátkem nového cyklu končí předešlé období. Možná vám způsob žití cibulovin připomíná dvouletky: vysázíte v tomto roce, kvetou v roce příštím.

Klepněte pro větší obrázek
Kombinujte několik druhů cibulovin ve skupinách, získáte tak pestřejší jarní záhon s delší dobou kvetení

Cibulnaté (a také hlíznaté) rostliny žijí svůj utajený zimní život dávno před tím, než my zjara objevíme první náznaky rašících listů. Zatímco většina trvalek začíná vegetační období viditelnými změnami na nadzemních částech, cibuloviny se mění pod zemí.

Chcete, aby cibuloviny přežily po podzimní výsadbě zimní období bezpečně a v dobrém zdravotním stavu? Myslete na to, že okamžikem výsadby je probouzíte z klidu. Sázejte je do hloubky, jakou požadují jednotlivé druhy, do prokypřené země a nikdy nepřihnojujte umělými hnojivy pod cibule – spálili byste nejen kořeny, ale i zásobní orgány rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Zdravé cibule jsou pevné, slupky čisté, beze skvrn. Rostliny se někdy hlásí k životu narašením ještě před výsadbou, což není na škodu. Musíte je ale sázet opatrně, abyste nové výhony nepoškodili

Proměny neviditelné

Změny, probíhající v cibulích (případně cibulovitých hlízách) rostlin, jsou pouze změny odpovídající určité vývojové fázi cibuloviny. Genetické změny možné nejsou, proto si nově vzniklé cibule zachovávají vlastnosti mateřských rostlin.

Také z cibulovin tvořících shluky náhradních cibulí mají potomci stejné vlastnosti jako mateřská cibulovina. Změna barvy a vzhledu je obvykle dílem virových infekcí, jak to jistě znáte u tulipánů nebo mečíků.

Období vegetačního klidu přezimujících cibulovin, jako jsou třeba tulipány, česneky nebo narcisy, je provázeno zánikem nadzemních částí i kořenů. Po dva tři měsíce tohoto klidu probíhají v cibulích nejbouřlivější proměny biologické i morfologické (vyvíjí se tvar budoucí rostliny).

Klepněte pro větší obrázek
Tři měsícve vegetačního klidu přečkají cibule v temném a suchém prostředí při teplotách kolem dvaceti stupňů i v papírovém sáčku. Cibule mohou dýchat a neohrožuje je nadměrná vlhkost

Některé druhy mají v cibuli již před podzimní výsadbou vytvořeny všechny budoucí orgány rostliny. Oblíbené hyacinty jsou vlastně půl roku před začátkem vegetace zkompletovány včetně jednotlivých květů s pestíky a tyčinkami.

Bez podpučí nevypučí

Zkrácený stonek tvořící spodní část cibule se jmenuje podpučí. Bývá korkovité, ztvrdlé, s kořenovým věncem po obvodu. Základy kořenů se v přesně vymezeném počtu vytváří na podpučí v době vegetačního klidu cibulovin. 

Klepněte pro větší obrázek

Přirychlit hyacint ve skleněné nádobě vám umožní sledovat i vývoj kořenů. V žádném případě rostlinu nepřihnojujte, veškeré zásobní látky má uloženy v cibuli

Při výsadbě má proto podpučí vždy směřovat dolů. Rostliny vysazené obráceně mohou sice vyrašit, ale budou slabé, případně vůbec nepokvetou. Poškodíte-li podpučí nebo kořenový věnec (či čerstvě narašené kořeny), nové již rostlina nevytvoří.

Před výsadbou násilím neodstraňujte zaschlé kořeny, protože při vylomení podpučí zahyne celá rostlina. Po výsadbě cibulí začnou z podpučí během krátké doby rašit jednoleté kořeny, zásobující rostlinu vodou a živinami.

Jakákoliv manipulace s narašenými cibulovinami v listopadu a prosinci je krajně nevhodná. Kořeny, dorůstající do dvaceticentimetrové hloubky, berou živiny z povrchových vrstev půdy. Zkrácení kořenů, ke kterému při manipulaci dojde, znamená, že na zásoby živin již rostliny dobře nedosáhnou.

Klepněte pro větší obrázek

Starých kořenů se rostliny po narašení zbaví samy a zdravá cibule vytvoří na korkovém podpučí takovýto hustý věnec nových kořenů

Přidejte vodu i v mlhavém podzimu

Při zakořeňování cibulí (toto období trvá asi šest týdnů) potřebují rostliny dostatek vody. Záleží pochopitelně na půdě, v níž cibuloviny pěstujete – přemokřené a těžké půdy jsou nebezpečnější než sucho.

Přes podzimní měsíce by dostatek vláhy měly zajistit dešťové srážky, případně doplňková závlaha v bezmrazém období. Další zvýšené nároky na vodu budou mít cibuloviny při tvorbě nadzemních orgánů a těsně před rašením.

V tomto období nejvyšších nároků na vláhu by měla být jejich potřeba pokrytá zásobou ze zimního období a nastupujících předjarních dešťů.

Klepněte pro větší obrázek
Přes svou zdánlivou křehkost jsou krokusy odolné proti nízkým teplotám až do minus pěti stupňů. Spíše je poláme vítr a nenechaví kosové je s oblibou oštipují

Chutné a šťavnaté

Právě proto, že cibuloviny v zimě nespí, jsou pro myši a jiné hlodavce vítaným soustem. Nejlepší ochranou před nájezdy těchto nenechavců je kočka. Nemáte-li kočku, můžete do stávajících myších děr ještě před příchodem mrazu a sněhu nasypat návnadu.

Ke koupi je například Lanirat Micro, granulovaný přípravek určený přímo pro venkovní použití – nerozpadá se ve vlhku. Vsypte jej do nor a zajistěte kamenem proti vyhrabání domácími zvířaty.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek