vytisknout velikost písma Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

Při výběru zástěny vhodné právě pro váš balkon či terasu si nejprve rozmyslete, co od ní očekáváte. Chcete získat soukromí a zbavit se nežádoucích pohledů? Ujasněte si, odkud k vám míří: zda z ulice, ze sousedního balkonu či balkonů – a podle toho vybírejte zástěnu přední, boční, nebo rovnou oba typy. Pokud se současně chcete chránit před slunečními paprsky a zajistit si stín, volte materiál, který odolá UV záření. Podstatné je i to, aby se snadno ošetřoval, odolal bez poškození větru i dalším vlivům počasí a v neposlední řadě, aby naplnil vaše estetické představy.

Jak se postarat o muškáty třeba na balkoně? Podívejte se na video: 

Vybírejte podle materiálu a jeho vlastností

Nejjednodušším řešením jsou stínicí clony, jež se umísťují na čelní stranu balkonu. Vyrábějí se buď z látek, jako je PVC, polyester či polyethylen, nebo z přírodních, mezi které patří ratan, bambus a vrbové proutí. Jestliže se rozhodnete pro umělé materiály, máte na výběr z mnoha nejrůznějších dekorů: od jednobarevných ploch přes cihly, kameny, ratan, dřevěné desky či kulatinu až po motivy lesa, louky, moře, pláže, knihovny nebo motivy určené speciálně pro děti. Montáž takovýchto clon je velmi snadná, zvládnete ji sami. V sadě většinou bývá obsažen i přidělávací materiál – nejčastěji se jedná o upevňovací šňůry či pásky a kovová očka. Pokud vámi zvolená clona nevyhovuje požadovaným rozměrům, zjistěte si, zda ji lze ohýbat či stříhat.

Ty nejlepší slunečníky na zahradu: Kde je koupit a za kolik?

Ty nejlepší slunečníky na zahradu: Kde je koupit a za kolik?

Příjemným řešením – také pro boční strany – jsou i posuvné clony, rolety a zatahovací markýzy. Markýza se dá umístit i nad vaši hlavu – stejně jako krycí plachta ve tvaru trojúhelníku nebo čtyřúhelníku. Efektivní variantu pro boční strany, zvláště pro balkony malých rozměrů, představuje dřevěná boční zástěna, jež v sobě má obsaženy truhlíky, případně i stůl s lavicí, které mohou být výklopné. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku. 

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty