vytisknout velikost písma Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

Při výběru zástěny vhodné právě pro váš balkon či terasu si nejprve rozmyslete, co od ní očekáváte. Chcete získat soukromí a zbavit se nežádoucích pohledů? Ujasněte si, odkud k vám míří: zda z ulice, ze sousedního balkonu či balkonů – a podle toho vybírejte zástěnu přední, boční, nebo rovnou oba typy. Pokud se současně chcete chránit před slunečními paprsky a zajistit si stín, volte materiál, který odolá UV záření. Podstatné je i to, aby se snadno ošetřoval, odolal bez poškození větru i dalším vlivům počasí a v neposlední řadě, aby naplnil vaše estetické představy.

Jak se postarat o muškáty třeba na balkoně? Podívejte se na video: 

Vybírejte podle materiálu a jeho vlastností

Nejjednodušším řešením jsou stínicí clony, jež se umísťují na čelní stranu balkonu. Vyrábějí se buď z látek, jako je PVC, polyester či polyethylen, nebo z přírodních, mezi které patří ratan, bambus a vrbové proutí. Jestliže se rozhodnete pro umělé materiály, máte na výběr z mnoha nejrůznějších dekorů: od jednobarevných ploch přes cihly, kameny, ratan, dřevěné desky či kulatinu až po motivy lesa, louky, moře, pláže, knihovny nebo motivy určené speciálně pro děti. Montáž takovýchto clon je velmi snadná, zvládnete ji sami. V sadě většinou bývá obsažen i přidělávací materiál – nejčastěji se jedná o upevňovací šňůry či pásky a kovová očka. Pokud vámi zvolená clona nevyhovuje požadovaným rozměrům, zjistěte si, zda ji lze ohýbat či stříhat.

Ty nejlepší slunečníky na zahradu: Kde je koupit a za kolik?

Ty nejlepší slunečníky na zahradu: Kde je koupit a za kolik?

Příjemným řešením – také pro boční strany – jsou i posuvné clony, rolety a zatahovací markýzy. Markýza se dá umístit i nad vaši hlavu – stejně jako krycí plachta ve tvaru trojúhelníku nebo čtyřúhelníku. Efektivní variantu pro boční strany, zvláště pro balkony malých rozměrů, představuje dřevěná boční zástěna, jež v sobě má obsaženy truhlíky, případně i stůl s lavicí, které mohou být výklopné. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku. 

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče