Skalní růže si našla cestu do našich zahrad a domovů především díky svým květům. Ty mají sice doslova jepičí život, neboť sotva se ráno rozvijí, už s příchodem večera vadnou a opadávají, ale tento handicap si rostliny kompenzují bohatým nasazením na květ.
Cistus laurifolius připomíná růži, ale jeho květy vydrží na rozdíl od ní pouhý den
Květy jsou jednoduché, pětičetné, v barvách od bílé po karmínově červenou se žlutým středem. Nápadně se podobají květům plané růže, odkud pramení i český název. Na rostlině se podle druhu objevují od května do srpna. Neopadavé listy jsou eliptického tvaru, s výrazným žilkováním, celokrajné a na okrajích zvlněné, s výrazným žilkováním, šedoplstnaté, s krátkým řapíkem.
Není růže jako růže
Skalní růže neboli cist (latinsky Cistus) není růží v pravém slova smyslu – patří totiž do čeledi cistovitých (Cistaceae). Roste ve středomořské oblasti a jejích polokeřových a keřových zástupců je tu známo na třicet druhů.
Nejznámější je Cistus laurifolius, jeden až dva metry vysoký keř, který zdobí jednoduché bílé květy se žlutým středem, nakvétající v květnu až červnu. Cist krétský (Cistus incanus, ssp. creticus) je keř dorůstající výšky kolem jednoho metru, libuje si v půdách s vyšším obsahem magnesia.
Kromě něžné krásy vydávají květy i silně aromatickou vůni. Rostlina je bohatá na vysoký obsah fenolů, které jsou pro lidský organismus velmi účinným antioxidantem neutralizujícím volné radikály a podporujícím posílení imunitního systému.

Cist krétský by měl podle tradice být zdrojem biblické myrhy
Cistus clusii je plazivý druh s úzkými, stříbřitě zelenými listy a bílými květy. Cistus albidus se vyznačuje šedozelenými listy a velkými, jakoby pomačkanými květy, které dosahují v průměru až šesti centimetrů. Na rostlině se objevují dlouhou dobu, zhruba od konce dubna do konce června. K dalším známým druhům patří například Cistus ladanifer a C. cyprius Lam.
Co má cist nejraději
Skalní krasavice si tak trochu potrpí na drsnější podmínky, na jaké je zvyklá ze svého domovského prostředí. Patří mezi takzvané suchomilné rostliny, kterým se daří na místech po celý den zalitých sluncem. Půda, do níž ji vysadíme, by měla být dobře propustná, aby kořeny netrpěly přemokřením, což ale neznamená, že budeme skoupí na zálivku.
Skalní růže vyžaduje v době vegetace pravidelný a vydatný přísun vody. Další zálivku jí ale poskytujeme, až když zemina nebo substrát vyschne. Její záliba v extrémních podmínkách je však trochu jednostranná, nevadí jí sluneční úpal ani extrémní sucho, ale naopak zima a mráz ji mohou zničit.
V našich podnebných podmínkách je nejlépe pěstovat skalní růži v nádobách, které v létě umisťujeme na terasy nebo přímo do zahrady a s příchodem chladných dnů je před nepřízní počasí schováme do chladného skleníku nebo světlé místnosti, kde teplota nepřesáhne dvanáct stupňů. Výjimku tvoří nízké a plazivé druhy, jimž stačí dobrá zimní přikrývka.

Pro Cistus ladanifer jsou typické dost lepkavé a aromatické mladé větévky
Více rostlin, více květů
Cist si můžeme namnožit buď výsevem semen (původní druhy), nebo řízky dlouhými asi deset centimetrů (kříženci). Řízky se nejlépe uchytí ve směsi rašeliny a písku. Zaléváme mírně, ale tak, aby zemina úplně nevyschla.
Velká léčitelka
Cisty mají zajímavou vlastnost, a to, že svými žláznatými chloupky vylučují vonnou klejopryskyřici zvanou ladanum či labdanum. Ta je bohatě využívána v léčitelství, lékařství, kosmetice i potravinářství. Pryskyřice se z rostliny získává vařením listů i celých větviček.
Pomáhá při zácpě, zastavuje krvácení a údajně léčí i plešatost. V kosmetickém průmyslu je využívána při výrobě pleťových tonik. V potravinářském průmyslu se pro ni našlo uplatnění při výrobě pečiva a cukrovinek, setkat se s ní můžeme například i ve žvýkačkách.
V lékařství se léčivé účinky jednotlivých druhů cistů stále zkoumají, zatím je prokázáno, že mají dezinfekční a protizánětlivé účinky, působí proti plísním, obsažené polyfenoly znemožňují pronikání viru do buňky, zvyšují obranyschopnost organismu a pomáhají ho zbavovat jedovatých látek. /činně působí také proti volným radikálům.
Farmaceutický průmysl vyrábí kapsle s výtažkem z růže Cistus incanus, které se doporučují pro posílení organismu například po operačních zákrocích, chudokrevnosti, onemocnění krevního oběhu i při častých migrénách.