vytisknout velikost písma Chůze bez bot je zdravá. Jak si na zahradě postavit bosou stezku

Jen s minimálními náklady můžete na zahradě vybudovat stezku, která pro zdraví vašich nohou udělá víc než zdravotní obuv za tisíce. Děti ji navíc milují. Co všechno budete na bosou stezku potřebovat?

Tisíce let chodil obyčejný člověk bos a chůze na boso je tak pro nás mnohem přirozenější než chůze v obuvi. Nejen že umožňuje bližší kontakt s přírodou a snižuje hladinu stresu, ale nerovnosti povrchu přirozeně procvičují a namáhají svaly, které noha při chůzi v botě nemusí téměř používat. Navíc masírují akupresurní body zodpovědné za správnou funkci vnitřních orgánů a tím jim pomáhají lépe fungovat.

33 tipů na herní prvky do zahrady pro malé i velké, které si sami můžete vyrobit

33 tipů na herní prvky do zahrady pro malé i velké, které si sami můžete vyrobit

Bosá chůze je důležitá i pro mozek, protože pomocí chodidel dostává nové signály a musí pracovat, říct vazům, svalům a šlachám, kdy se uvolnit a kdy zpevnit, aby se člověku dobře kráčelo. Podle vědců také styk bosých chodidel se zemí pomáhá jedinci se uzemnit, což umožní tělu vstřebat ze země přirozené elektrony. Nevědecky ale lze říct, že bosá chůze napomáhá zdravému postoji, lepšímu spánku i úbytku bolesti.

Nechcete chodit bosi jen tak? Postavte si stezku

Ačkoliv člověk chodil bos tisíce let, v moderní době na bosé chodidlo číhá mnoho nebezpečí v podobě různých střepů a dalších ostrých předmětů, které mohou nohu poranit. I na vlastní zahradě se může takové nebezpečí objevit. Pokud se tedy bojíte zranění, a přesto chcete benefity chůze bez bot využít, postavte si bosou stezku. Zaujme i děti, které se nejen budou rády podílet na její stavbě, ale hlavně pak po ní budou pořád běhat. Jejich noha se bude vyvíjet zdravě, což je v dospělosti ušetří mnoha trápení.

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Připravte prostor

Bosou stezku můžete zbudovat téměř kdekoliv, na rovině i v nerovném terénu. Můžete zvolit rovný chodníček, který bude směřovat z bodu A do bodu B, i stezku, která se klikatí jako had či stáčí jako spirála ke středu.

Až vymyslíte, kudy stezka povede, začněte tím, že vykopáte drny a hlínu zhruba do hloubky 10 centimetrů. Výkop vyrovnáte a udusáte. Do výkopu poté položíte zahradní pásovinu, která zabrání plevelu v růstu, protože nepropustí světlo.

Pak je třeba udělat obrubníčky, které nejen stezku ohraničí, ale oddělí od sebe i jednotlivá pole různých povrchů. Materiál zvolte podle svého uvážení, můžete sáhnout po plastových obrubnících, které se prodávají v hobby marketech. Jsou poměrně levné, snadno se udržují, jsou ohebné. V čistě přírodní bosé stezce však nevypadají příliš hezky.

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Další variantou jsou dřevěné latě, kulatiny, trámky, opracované větve… Pokud chcete jednotlivé kusy dřeva spojit, raději než hřebíky, které se do přírody nehodí, volte provázky či dřevěné spojovací čepy.

Poslední variantou jsou betonové či kamenné obruby, které jsou vysoce trvanlivé, ale pokud je budete kupovat, sáhnete poměrně hluboko do kapsy.

Vytvořte různé povrchy

Materiálu, z něhož vytvoříte jednotlivé plochy stezky, je nepřeberně. Držte se ovšem přírodnin. Na začátek cestičky umístěte jemný materiál, aby si nohy přivykly. Doprostřed můžete umístit hrubší a pichlavější materiály, aby se chodidla pořádně promasírovala. Nakonec zase kvůli relaxaci patří materiály jemnější.

Trampolíny pro děti: Kde koupit ty nejlepší a jaké jsou aktuální ceny?

Trampolíny pro děti: Kde koupit ty nejlepší a jaké jsou aktuální ceny?

Mezi jemnější výplně patří písek, tráva, seno, mech, kůra, jehličí, smrkové šišky, k drsnějším materiálů se řadí větší kameny a hrubší štěrk, šišky z borovic, klacíky... Chůze po kulatinách nohy umí nohy protáhnout víc, než si možná umíte vůbec představit. Pokud máte na zahradě potůček, jezírko či jinou vodní plochu, při stavbě stezky se je pokuste využít. Voda, a tím pádem i změna prostředí pomůže nohy prokrvit. Neštítíte-li se špíny, klidně využijte i bláto, má zajímavý chladivý efekt. Ostatně krok do vody může poté následovat a nohy se rovnou omyjí.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |