V pátek 12. října 2012 bude v Botanické zahradě hlavního města Prahy zahájena výstava chryzantém, která potrvá do 28. října. Přístupná bude denně od 9.00 do 17.00 hodin s výjimkou pondělků. Cílem organizátorů je přesvědčit návštěvníky, že používat tyto krásné rostliny pouze na Dušičky by byla velká škoda.
Na výstavě se seznámíte s historií pěstování chryzantém, dozvíte se o jejich nárocích i o jejich současném použití na zahradě. Uvidíte ukázky vazeb z těchto i dalších trvalek, které kvetou na podzim, a také sortiment novošlechtění nádobových kompaktních chryzantém.
Dejte pozor na drobnokvěté hrnkové odrůdy: bývají choulostivější a na zahradě by nemusely přežít zimní mrazy
Jak je aranžovat vás naučí mistr florista
Součástí akce bude i praktické předvádění aranžmá s použitím chryzantém a dalších rostlin. Na sobotní odpoledne 20. října připravili pracovníci botanické zahrady aranžování coby doprovodnou akci k probíhající výstavě.
Z chryzantém a jiného podzimního materiálu bude aranžovat florista Ing. Michal Klapka. Jeho mistrnou práci můžete sledovat ve stanu v Ornamentální zahradě od 14.00 hodin. Vytvořené práce budou umístěny ve Výstavním sálu. Výstava ani aranžování nejsou zpoplatněny.
Chryzantémy se řadí do čeledě hvězdnicovitých. Podle vzhledu květů je lze rozdělit do tří základních skupin: na jednoduché, poloplné a plné
O chryzantémách ve zkratce
Chryzantémy, známé u nás také jako kateřinky, listopadky či dušičky, se v Číně a Japonsku pěstují více než tisíc let. Do Evropy se poprvé dostaly v sedmnáctém století a postupně se staly jednou z nejoblíbenějších zahradních rostlin kvetoucích na podzim.
Po mnohá desetiletí byly spojovány zejména s Památkou zesnulých. Toto spojení již naštěstí postupně mizí a chryzantémy jsou dnes jak oblíbenými trvalkami, tak rostlinami s oblibou používanými k řezu, do květinových aranžmá i jako okrasné nádobové rostliny pro zdobení teras a okenních truhlíků.
Foto: Shutterstock