vytisknout velikost písma Choroby plodové zeleniny – chemická ochrana

Rajčata, papriky a okurky jsou oblíbenou zeleninou v našich zahradách. Jenže právě tyto chutné plody napadají choroby nejčastěji. Jak je ochránit?

Moderní trend velí v zahradě používat pokud možno biologickou ochranu rostlin. Proti škůdcům skutečně existuje široké spektrum přípravků. Jak je to ale s chorobami, které jsou způsobovány viry, bakteriemi a houbami? Tam je zatím výzkum a praxe v plenkách. Proto mnozí zahrádkáři sáhnou po široké nabídce chemikálií. Při správných zásadách aplikace se jim nemusíme zcela vyhnout, zvláště pokud by měla choroba zničit nebývale velkou, pracně nabytou úrodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přesto si zopakujeme zásady prevence a bioochrany:

 • Volíme odolné odrůdy, zvláště při větších výsadbách, v nichž se nemoci šíří snadno.
 • Nepěstovat stejné plodiny na jednom místě několik let.
 • Po výskytu choroby ihned zasáhnout s ošetřující látkou nebo rostliny zlikvidovat (nikoli v kompostu).
 • Zbytečně výsadbu nepřehušťovat a nepřehnojovat.

Občas po chemické ochraně – pesticidech sáhneme. Jejich účinek bývá perfektní a okamžitý. Při práci s těmito látkami, mnohdy poměrně nebezpečnými jedy, musíme dodržovat zásady bezpečné manipulace.

 • Vždy se řídíme dle návodu na etiketě či příbalovém letáku výrobku.
 • Používáme ochranné pomůcky.
 • Nesmíme při práci s pesticidy jíst, pít ani kouřit.
 • Nikdy neaplikujeme látku na okolní rostliny.
 • Po skončení práce provedeme důkladné ošetření pomůcek, oděvu a dodržujeme hygienické zásady.
 • Nepřipravujeme nadbytek přípravku, zbytky musíme zlikvidovat dle návodu. Pozor! Většina pesticidů je extrémně jedovatá pro ryby a jiné vodní živočichy!
 • Při jakékoli nehodě, požití či potřísnění látkou vyhledáme lékařskou pomoc.

Jak se vyhnout nežádoucím účinkům pesticidů?

Chemické přípravky potlačující vznik a rozvoj chorob jsou prostě těžké jedy. A člověku škodí stejně jako jiným živočichům. Pokud se chceme účinkům těchto látek vyvarovat, musíme dodržovat několik zásad.

 • Zcela se nežádoucím účinkům pesticidů vyhneme, pokud je nebudeme vůbec používat.
 • Jindy používáme látky jen v nejnutnějších případech a v nejnižší možné míře.
 • Aplikujeme látku vždy podle návodu.
 • Dodržujeme ochrannou lhůtu, během níž se zbytky chemikálií rozpadnou a nehrozí otrava.
 • Při aplikaci dodržujeme striktně zásady hygieny a chráníme se oblečením a dalšími pomůckami.
 • Pesticidy jsou těžké jedy, nesmějí být skladovány v blízkosti potravin, a při aplikaci nesmíme jíst, pít ani kouřit.
Co ohrožuje plodovou zeleninu především?

Při výsadbě většího počtu rostlin rajčat, paprik a okurek se občas chemické ochraně nevyhneme. Co tedy ohrožuje naše porosty?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 • Praskání plodů rajčete

Jedná se o fyziologickou chorobu. Původcem není tedy žádný patogenní organismus, ale specifické podmínky, které vedou k vývoji nekvalitních plodů. Po období sucha následuje zvýšená závlaha, plody praskají. Tyto rány jsou pak snadným terčem různých plísní a hub.

Příčina: Období sucha vystřídané následnými dešti. Plody rychle rostou a praskají.

Prevence a ochrana: Pravidelná a optimální závlaha. Popraskané plody ihned odstraňujeme a zužitkujeme.

 • Plíseň bramborová

Napadá především rajčata. V letošním roce bohužel ohlašují agronomové zvýšený výskyt tohoto houbového onemocnění. Poznáme ji podle tmavozelených vodnatých skvrn na starších listech. Zespodu bývají pokryté jemným šedým povlakem. Mladé zelené plody mívají šedozelené skvrny na pokožce. Původcem je houba Phytophtora infestans. Daří se jí ve vlhkém teplém počasí. Pokud se na rajčata přenese, většinou je zcela zdecimuje.

Příčina: Za vlhkého a teplého počasí se množí houba Phytophtora infestans.

Prevence a ochrana: Výsadbu rajčat nepřehušťujeme, bráníme kontaktu s porostem brambor. Střídáme plodiny na místě výsadby, vylamujeme přehuštěné porosty, rajčata pečlivě vyvazujeme, dodržujeme optimální závlahu, hnojíme dusíkem podle potřeby. Při vlhkém počasí aplikujeme preventivně různé pesticidy s kombinovanými účinky. Pozor, dbáme na to, abychom neaplikovali dva různé přípravky se stejnou účinnou látkou. Interval aplikace bývá týden až dva. Pozor na ochranou lhůtu!

Přípravky (ochranná lhůta v počtu dní): Acrobat MZ (21), Bravo 500 (7), Dithane M 45 (21), Novozir MN 80 (21), Kuprikol 50 (7), Champion 50 WP (7), ridomil Gold Plus 42,5 WP (7).

 • Alternariová skvrnitost rajčat

Poznáme ji podle tmavých ohraničených skvrn na horní části plodu. Skvrna se rozšiřuje a zasychá. Na starších listech vidíme tmavě hnědé skvrny ohraničené žlutě.

Příčina: Houba Alternaria porri, která se šíří především z brambor za teplého a vlhkého počasí.

Prevence a ochrana: Většinou platí stejné zásady jako u plísně bramborové. Účinnou látkou je pouze mancozeb v přípravcích Dithane, Novozir a Akrobat.

Přípravky: Rovral Flo (10), Dithane M 45 (21), Novozir MN 80 (21).

 • Čerň rajčatová

Vyskytuje se u skleníkových výsadeb. Na vrchní straně starých listů se objeví žluté skvrny, které mají zespodu sametově hnědý povlak. Skvrny pak hnědnou či šednou a list zasychá.

Příčina: Tuto chorobu způsobuje houba Fulfia bulva. Daří se jí ve skleníkovém klimatu – vlhku a teple. Mnohdy porost rajčat zcela zničí.

Prevence a ochrana: Každý rok pečlivě odstraňujeme zbytky rostlin ze skleníku a často měníme půdu. Skleníky také pečlivě větráme. To mnohdy stačí k zastavení výskytu choroby (nesnáší suchý vzduch). Při silném napadení aplikujeme fungicidy, aplikaci provádíme na celou rostlinu i zespod listů.

Přípravky: Kuprikol 50 (7), Champion 50 WP (7).

Klepněte pro větší obrázek

 • Vadnutí paprik a rajčat

Rostlina začne vadnout zespodu a často celá zasychá.

Příčina: Původcem jsou houby Fusarium Oxysporum, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahlie nebo Sclerotinia sclerotiorum.

Prevence a ochrana: Poněvadž není snadné určit, která z hub chorobu způsobila, je důležitá spíše prevence než ochrana fungicidem. Niky na jednom pozemku po sobě nepěstujeme plodovou zeleninu. Používáme rezistentní odrůdy a dezinfikujeme půdu. Neexistuje žádný účinný fungicid, který by po výskytu choroby zabral.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 • Alternariová skvrnitost papriky

Na plodech se objevují nepravidelné skvrny šedé, hnědé až černé barvy se sazovitým povlakem.

Příčina: Houba Alternaria capsici-annui se vyskytuje především v teplejších oblastech. Napadá větší a starší plody.

Prevence a ochrana: Důležitá je optimální závlaha a hnojení, včasná sklizeň, zabránění styku plodů se zeminou, větrání při skleníkové výsadbě. Chemická ochrana se neprovádí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 • Bakteriální skvrnitost okurek

Na listech se vyskytují hranaté, vodnaté skvrny ohraničené žilnatinou. Skvrny hnědnou a zasychají, takže dojde k vypadávání pletiva uvnitř listu.

Příčina: Původcem je bakterie Pseudomonas syringe, rozšiřuje se za deštivého počasí. Je méně častá.

Prevence a ochrana: Střídáme plodiny na jednom pozemku, pečlivě likvidujeme rostlinné zbytky, výhodné je vertikální pěstování na konstrukci. Při masivním napadení účinkují měďnaté přípravky jako Kuprikol nebo Champion. Ale většinou je chemická ochrana zbytečná.

Přípravky: Kuprikol 50 (3), Champion 50 WP (3).

 • Plíseň okurková

Na listech vznikají žlutozelené, olejovité skvrny ohraničené žilnatinou. Skvrny se rychle šíří na celý list. Na rozdíl od bakteriální skvrnitosti bývá zespodu listu patrný povlak.

Příčina: Původcem je houba Pseudoperonospora cubensis, šíří se za teplého a vlhkého počasí z jihu Evropy. Má silně ničivý efekt.

Prevence a ochrana: Důležitá je včasná výsadba, pomáhá předpěstování. Také je na místě optimální závlaha a vyvazování na konstrukci. Chemickou ochranu využíváme především u velkých výsadeb. Ale pozor, plíseň se vyskytuje často v období sklizně a tehdy nemůžeme přípravek již aplikovat kvůli dlouhé ochranné lhůtě. Většinou se stačí sklidit dostatek okurek předtím, než plíseň porost zcela zničí.

Přípravky: Acrobat MZ (7), Aliette 80 WP (3), Bravo 500 (7), Dithane M 45 (8), Novozir MN 80 (8), Champion 50 WP (3), Kuprikol 50 (3), Previcur 607 SL (3), Ridomil Gold Plus 42,5 WP (3).

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdobu

Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdo…

Zavzpomínejte na své zesnulé blízké, navštivte jejich hrob, ozdobte ho a zapalte svíčku. Dekorace na hrob nemusí být drahá. Dušičkovou výzdobu můžete snadno vyrobit doma. Nápady najdete v naší galerii.

23.  10.  2020 |
Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je …

Uprostřed obce Kojetín, nedaleko Nového Jičína vznikla betonová přístavba domu, která se aktuálně pyšní titulem Stavba roku 2020. Dům plynule navazuje na zahradu, skýtá netušené výhledy, střechu má pokrytou zelení a nemá vnitřní příčky.

25.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který byste si vybrali?

Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který b…

Nemusíte čekat až na předvánoční čas. Právě teď si můžete ozdobit dveře věncem s podzimní tématikou, který vás potěší při každém příchodu domů. Inspiraci najdete v galerii.

21.  10.  2020 |