vytisknout velikost písma Chlebovník neboli jackfruit: Jak si pochutnat na největším ovoci světa

Co si představíte pod pojmy chlebovník, breadfruit, jackfruit, žakie či langka? Tušíte, že se jedná o něco exotického, ale je to rostlina, ovoce, či zelenina? A jsou uvedené názvy synonymy téhož, nebo každý označuje něco jiného? Seznamte se s chlebovníky a zjistěte, jak si na nich pochutnat.

Jackfruit obsahuje velké množství vitaminu A, B a C, vlákniny, vápníku, draslíku, hořčíku, manganu, železa a fosforu, je velmi zdravý. Než vám poradíme, jak ho zpracovat a jíst, zjistěte, jak se to vlastně s chlebovníky má. Protože není jen jeden chlebovník a je kolem nich malinko nepřehledná situace.

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Breadfruit, jackfruit, žakie, langka: Poznejte druhy chlebovníků

Jako chlebovníky se označují stálezelené a v menší míře i opadavé stromy z čeledi morušovníkovitých. Jedná se o rod, který zahrnuje na padesát druhů. Nejznámější z plodenství chlebovníků mají svá vlastní pojmenování a někdy tak bývají označovány i samotné stromy. Jedná se o breadfruit, což je plod chlebovníku obecného (Artocarpus altilis), a jackfruit, případně žakie, plod chlebovníku různolistého (Artocarpus heterophyllus). Ve světě bývá někdy označován také jako langka. Tyto názvy je dobré znát v případě, že byste hledali nějaké zahraniční recepty z tohoto ovoce. A proč vůbec chlebovník? Po upečení plod připomíná čerstvě upečený chléb.

Tomel kavkazský a tomel virginský: exotika v českých končinách

Tomel kavkazský a tomel virginský: exotika v českých končinách

Jackfruit: Plody váží kolem 16 kg

Nás dnes bude zajímat právě jackfruit – vůbec největší ovoce na světě, které roste na stromě. Pokrývá jej zelenožlutá až hnědě zabarvená tlustá drsná kůra s výstupky a nutno uvést, že tyto plody jsou ve srovnání s u nás běžně rostoucím ovocem skuteční obři – při sklizni váží kolem šestnácti kilogramů a v průměru mívají pětadvacet centimetrů. Největší doposud sklizený plod vážil skoro osmdesát kilogramů!

Po oloupání kůry je patrná světle žlutá dužina rozdělená do masitých, na povrchu zvrásněných trojúhelníkovitých útvarů, z nichž v každém je jedno velké semeno. Konzumuje se jak dužina, tak i semena. Jackfruit má nasládlou, osvěžující chuť, v níž někteří vidí směs banánů, ananasu, nektarinek a vzdáleně – my v Čechách – chuť žvýkaček Pedro.

Jak ho jíst? Nasladko i naslano. Nahradí i maso!

Coby ovoce se jí syrový, zralý jackfruit často jako součást ovocných salátů. Výborný je i v dezertech v kombinaci s čokoládou a ve zmrzlinách. Připravují se z něj džemy, želé a různé nápoje (po zkvašení i alkoholické). Pořídit se dá i sušený.

Neméně oblíbený je ve slaných jídlech – ještě nezralý – dá se vařit, smažit i péct. Po uvaření ve slané vodě nebo kokosovém mléku si na něm pochutnáte jako na zelenině. Uplatňuje se ve vegetariánské kuchyni, lze ho připravit jako maso tak, že vizuálně nepoznáte, že nebudete jíst právě je. Vařit nebo péct se dají i semena bohatá na bílkoviny, škrob a minerály, která chutí připomínají jedlé kaštany.

Jak přijít na chuť kumquatu?

Jak přijít na chuť kumquatu?

Kde jackfruit pořídit a jaký vybrat: Zralý, nebo nezralý?

K čerstvým plodům se vyjma exotické dovolené dostanete nejsnadněji v pražské Sapa tržnici. Zpracovaný (většinou bývá sušený nebo naložený v konzervě) ho prodávají například v některých drogériích a v obchodech s asijskými potravinami. Jen pozorně vybírejte podle toho, jak budete chtít jackfruit dále připravovat!

Zralé konzervované plody (žlutě zbarvené), hodící se ke konzumaci nasladko bývají označené názvem Jackfruit. Pokud jej ale hodláte ochutnat ve slané formě a připravit coby maso, hledejte označení, že se jedná o plod nezralý. Napoví vám obrázek se zeleným plodem a nápis ve stylu Young green jackfruit in brine (Nezralý jackfruit ve slaném nálevu).

Ochutnejte pichlavou exotiku

Ochutnejte pichlavou exotiku

Jak ho zpracovat: Připravte exotickou marinádu

Konzerva koupená, ale co teď s ní? Nálev slijte, propláchněte vodou a natrhejte na menší kousky – tímto postupem nejlépe vynikne struktura plodu – jeho vlákna, která připomínají nejvíc asi kuřecí nebo vepřové maso. Jackfruit lehce přijme chuť toho, do čeho jej naložíte, takže připravte marinádu, kterou máte rádi, a nechte ho v ní přes noc v lednici uležet. Protože se jedná o exotický plod, dobře se snoubí s podobně exotickými chutěmi – s limetkou, sójovou omáčkou, kari, zeleným pepřem, thajskou bazalkou, koriandrem nebo kokosovým mlékem apod. Po vyndání z lednice postupujte stejně, jako byste připravovali maso. Naložený jackfruit osmahněte a přidejte k němu zvolené ingredience.

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Recept z jackfruitu: Asijská klasika

Typickou asijskou úpravou je například tato: Na oleji orestujte červenou kari pastu, k ní přidejte naložený jackfruit natrhaný na kousky a kokosovou smetanu. Nechte probublávat, než plody změknou. Poté přidejte cukr, zelený pepř a listy kafrové limety, případně sójovou omáčku. Nakonec dochuťte čerstvým koriandrem a limetkovou šťávou.

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Pěstování chlebovníků: U nás jen jako pokojová rostlina

V subtropech a tropech se nejčastěji pěstují již zmínění zástupci chlebovník obecný a různolistý, ale také další druhy jako chlebovník celokrajný (Artocarpus integer) či vonný (Artocarpus odoratissimus) a různé jejich kultivary. Ke svému růstu potřebují vlhké, tropické klima, a aby jejich plody dozrály, nesmí průměrná teplota klesnout pod 16 až 20 stupňů Celsia. Chlebovníky může ohrozit sucho a mráz, a to hlavně mladé rostliny. Starší už vydrží pokles teploty i 3 stupně pod nulou, ale jen krátkodobě.

Baví vás pěstovat rostliny ze semen či pecek exotických plodů? Zkusit to můžete i s chlebovníkem. Čerstvá semena poměrně ochotně klíčí, pokud je budete chtít vysít, namočte je předtím ve vodě a poté je zasaďte do hlinitopísčité zeminy. Sazenice rostou zpočátku docela rychle. Dopřejte jim letnění, ale chraňte je před přímým sluncem – ostatně stejně se postupuje u mladých sazenic i na chlebovníkových plantážích v tropech. Pamatujte však, že ve své domovině se jedná o strom vysoký až pětadvacet metrů s korunou o šířce kolem pěti metrů a takový u nás nevypěstujete. V našich podmínkách jej můžete mít jako pokojovou rostlinu, která volně na zahradě nepřežije.

Exotické plody: vyzkoušejte Pepino gold

Exotické plody: vyzkoušejte Pepino gold

Rady z tropů: Kiwi vám zajistí dlouhé mládí

Rady z tropů: Kiwi vám zajistí dlouhé mládí

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny