Je levná, dostupná, spolehlivá, univerzální, snadno se používá. A co je nejdůležitější, je silnější než ta nejlepší hmoždinka. Chemická kotva totiž udrží téměř vše. To je zřejmě důvod, proč se stala nepostradatelným pomocníkem nejen ve stavebnictví, ale i v domácnostech.
Co je to chemická kotva a kolik stojí?
Nazývají se chemická kotva, chemická malta či chemická hmoždinka. Jde o univerzální kotvicí prostředky na bázi pryskyřice. Tvoří je dvě husté tekuté složky, které jsou odděleny v kartuši a při aplikaci se smíchají a začnou tvrdnout. V rychlém čase po aplikaci vytvoří tato pryskyřice efektivní, pevný a chemicky odolný spoj.
Výhodou je, že tenhle výrobek seženete v každém větším hobby marketu, prodejnách barev – laků nebo na internetu. Určitě vás teď ale zajímá, kolik chemická kotva stojí. Nebojte, rodinný rozpočet vám nezruinuje. Jedna tuba stojí od 120 korun do 600 korun za sadu určenou například k upevnění stříšky nad vchodové dveře. Cena se odvíjí od výrobce, velikosti i typu výrobku. Pokud ale potřebujete upevnit například jen jednu polici nebo regál, můžete použít i skleněnou chemickou ampuli, která je buď natloukací, nebo závrtná. Ta stojí kolem čtyřiceti korun.
Pokud budete chemickou kotvu používat v interiéru, vyberte si výrobek, který neobsahuje rakovinotvorný styren. Tato skutečnost je obvykle na výrobku viditelně uvedena, přesvědčit se ale můžete sami vzadu na etiketě, kde je uvedeno složení.
Chemická kotva a aplikace? Je to snadné
Na většinu běžně prodávaných kartuší vám bude stačit jen běžná aplikační pistole na vytlačování silikonových kartuší, kterou má většina z nás doma nebo se dá koupit kolem padesáti až sta korun. Na některá větší profesionální balení je pak nutné použít speciální pistoli se soustřednými písty.
Samotná aplikace je jednoduchá, zvládne ji opravdu každý, nejen zručný kutil. Stačí vyvrtat díru, vysavačem nebo smetáčkem ji očistit od prachu a pomocí pistole ji vyplnit hmotou z kartuše. Pak už jen stačí do otvoru vešroubovat kulatinu se závitem a počkat na vytvrdnutí.
Kotvení do betonu, zdiva, ytongu i dřeva
Chemické kotevní systémy se používají všude tam, kde jiné typy mechanického kotvení selhávají. Jde o spolehlivý způsob, jak zachytit extrémní zatížení v betonu, pórobetonu nebo ve zdivu, aniž byste do kotevního podkladu vnášeli napětí. Uplatní se tak především v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů.
Oceníte je, když budete potřebovat připevnit záchod či umyvadlo, ukotvit zábradlí, přidělat držák televize nebo třeba zavěsit těžkou polici na stěnu z dutých cihel. Využití je ale samozřejmě mnohem širší. Použít ji můžete do betonu, zdiva, ytongu, dřeva a dalších materiálů.