vytisknout velikost písma Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo či zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad!

Kysané zelí vzniklo zásluhou mongolského kočovníka

Kdo by pomyslel, že kyselé zelí kdysi dávno nepřipravila šikovná moravská, francouzská nebo německá hospodyně, jak se některé prameny chybně zmiňují o vzniku kysané pochoutky.

Nejlepší zelí je domácí. Zajistěte si je na celou sezonu!

Nejlepší zelí je domácí. Zajistěte si je na celou sezonu!

Zásluhu na konzervaci zelí mléčným kvašením má někdo, koho bychom u jeho zrodu určitě nečekali. Jsou jimi Čingischánovi nájezdníci, kteří se při kořistnických výpravách po Evropě živili čínským zelím naloženým v rýžovém octě.

Zelí pomáhá na zácpu a funguje i preventivně proti rakovině. Více čtěte ZDE

Když jim ale jejich zásoby došly, sáhli místo po čínském po hlávkovém zelí, které se u nás pěstovalo, nasolili ho a nechali zkvasit. Od těch dob se technologie nakládání zelí téměř nezměnila – alespoň co se týče kysaného zelí připravovaného v domácích podmínkách.  

Okrasné zelí se nejí, ale ozdobíte jím podzimní záhony

Okrasné zelí se nejí, ale ozdobíte jím podzimní záhony

Pro nakládání zelí vybírejte pevné hlávky

Kdo pěstuje zelí již s úmyslem na podzim jej naložit, měl by volit výhradně pozdní nebo polopozdní odrůdy zelí, takzvané kruhárenské, které tvoří pevné tuhé hlávky se slabou žilnatinou.

Klepněte pro větší obrázek
Tajemstvím chutného kysaného zelí je správná volba pozdní či polopozdní odrůdy 

Z našich odrůd přichází v úvahu odrůdy ‘Zeus‘, ‘Hanibal‘, ‘Pourovo polopozdní‘, ‘Pourovo pozdní‘, ‘Polar‘, hybridní ‘Avak‘, ‘Sonja‘ nebo ‘Megaton‘. Z nich bude výsledný produkt – kysané zelí – pěkně křupavé a déle vydrží.

Pokud jste nuceni zelné hlávky koupit, počkejte, až přijde na trh čerstvé zelí z podzimní sklizně a nešetřete na levném výprodeji zelí letního. Tehdy se úspora nevyplatí, neboť naložené zelí nabude blátivé konzistence a rychle se zkazí. Rovněž dejte pozor, aby hlávky nebyly namrzlé. I v takovém případě nebude naložené zelí dobré.  

Káď se do paneláku nevejde a sklenice je malá. Co s tím?

V rodinném domku, kde je k dispozici sklípek či chladná chodba, je nejlepší naložit zelí do keramického soudku – zelňáku – který se vyrábí v různých velikostech.

Šestilitrový soudek je k dostání například v prodejní galerii keramiky Jola v Olomouci nebo si jej můžete objednat v e-shopu www.jolashop.eu.

Klepněte pro větší obrázek
Soudek na kvašení zelí je k dostání v prodejnách s užitnou keramikou nebo zahrádkářskými potřebami; foto: Zahrádkářské potřeby Hradec Králové 

Soudek s větším obsahem má v sortimentu prodejna zahrádkářských potřeb v Hradci Králové www.zahrada-ehl.cz. Pro menší množství zelí, které si připravíte jen tak pro radost (nebo třeba ve zmíněném paneláku), dobře poslouží minikvašák z kameniny s objemem jednoho litru. Koupíte ho třeba ZDE: http://www.nase-zahradka.cz.

Klepněte pro větší obrázek
V malém kvašáku připravíte kysané zelí nebo pestrou směs kysané zeleniny – mixed pickles; foto: www.minikvasak.adv.cz 

Jak se správně zelí nakládá?

Předpokládejme, že máte připravené zelné hlávky, nádobu, kruhadlo, sůl, koření a chuť do práce. Hlávky nejprve očistěte od špinavých, potrhaných a plesnivých listů, operte je v čisté studené vodě a nakrouhejte (nebo při menším množství nakrájejte) na hrubší nudličky.  

Klepněte pro větší obrázek
Pře krouháním je potřeba hlávky očistit a obrat poškozené listy. Krouhačka se pak sype do soudku a každá vrstva prosolí; foto: obec Golianovo, SR www.golianovo.sk 

Dno nádoby můžete (ale nemusíte) vyložit celými zelnými, křenovými nebo vinnými listy podle krajových zvyklostí. A pak začne nejdůležitější práce: Zelná krouhanka se volně sype do nádoby, posolí, přidá se koření a řádně ušlape nebo utlačí rukama tak, aby nad vrstvu zelí bylo alespoň několik centimetrů šťávy.

Klepněte pro větší obrázek
Na jednu nebo dvě hlávky nepotřebujete struhadlo. Zelí překrojte na půlku a krájejte na širší proužky „přes žebra“ a potom příčně; foto: obec Golianovo, SR www.golianovo.sk

Se solením opatrně, na deset kilogramů zelné krouhanky stačí čtyřicet gramů soli! Co se týče koření, záleží na zvyklostech: K zelí se tradičně přidává kmín, někdy hořčičné semínko, kopr, koriandr, nakrájená cibule nebo několik malých jablíček.

Klepněte pro větší obrázek
Do zelí se přidává kmín, koriandr, křen, mrkev nebo jablka; foto: obec Golianovo, SR www.golianovo.sk 

Když je nádoba naplněna poslední vrstvu krouhanky, zatížíme celý obsah omytým těžkým kamenem nebo uzavřenou zavařovací lahví naplněnou vodou. Potom nádobu uzavřeme víkem a umístíme ji na teplé místo, kde začne probíhat intenzivní kvašení.

Za šest týdnů si můžete na kyselém zelí již pochutnat. Pak se vyplatí nádobu se zelím umístit do chladna, kde vydrží až do časného jara.  

Další skvělý recept na Domácí kysané zelí najdete ZDE

Klepněte pro větší obrázek
Upěchované zelí se musí zatížit, aby mohlo proběhnou kvašení bez přístupu vzduchu 

Kterých chyb se vyvarovat

Zlé jazyky často tvrdí cosi o kyselém úsměvu, ale o kyselé zelí se vyplatí starat s úsměvem a náležitou péčí:

  • Zelí z nádoby nabíráme vždy čistou dřevěnou vidličkou, potom povrch uhladíme, střed trochu načechráme a opět zatížíme.
  • Zelí musí být pod šťávou neustáleno potopeno, a pokud se stane, že šťávy ubude, je třeba ji doplnit převařenou, osolenou a zchladlou vodou.
  • Jestliže jste jednotlivé vrstvy málo upěchovali, zůstanou v krouhance vzduchové bubliny, které mají za následek špatný průběh mléčného kvašení, jež musí probíhat bez přístupu vzduchu. Zelí je slizovité, měkké a k typické vůni má hodně daleko. Kde hledat chybu? Znamená to, že krouhanka musí pustit takové množství zelné šťávy, aby byla v nádobě zcela potopena. Proto se zelí sešlapává a navrch zatěžuje kamenem.
  • Jestliže se zelí zkazilo, o nápravě nelze ani uvažovat. Je to však poučení pro příště – vrstvit a řádně krouhanku sešlapat. 

K podobnému efektu, měknutí zelí v nádobě, dochází v jarních měsících, kdy je nejvyšší čas zelí naplnit do sklenic a sterilovat. Ušetříte si čas s ošetřováním malého množství zelí, které v soudku ještě zbývá, a dokonale je využijete do posledního zbytku.  

Kysané zelí lze i zmrazit, ale pak se dá využít jedině k tepelné úpravě. Na chutný zelný salát z mrazeného zelí zapomeňte, neboť po rozmražení je velmi měkké a ztrácí svoji typickou vůni.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Zářivě oranžové plody někteří milují, jiní je nemusí. Výrazně sladká chuť se projeví až u přezrálých plodů, které však v obchodech nedostanete. Příznivci hurmi kaki si je však mohou vypěstovat i doma.

13.  2.  2018 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

18.  2.  2018 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

11.  2.  2018 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

6.  2.  2018 |
Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Pokud jste si, stejně jako já, oblíbili spíše stříbro než zlato, všimli jste si už určitě, že tyto řetízky, náramky a prstýnky po čase nevypadají tak pěkně, jako když byly nové. Zmatní a začnou černat. Pokud ale víte jak na to, můžete je doma snadno vyčistit a původní lesk jim rychle vrátit. Všechno, co k tomu budete potřebovat, najdete doma.

9.  2.  2018 |