vytisknout velikost písma Chatu nebo chalupu?

Mít možnost odjet z města kdykoliv, kdy si budeme přát, nám umožní chata či chalupa. Před rozhodnutím, jaký objekt si pořídit, je třeba zvážit všechna pro a proti.
Chatu nebo chalupu?

Mnoho lidí, kteří jsou většinou z pracovních důvodů nuceni žít ve velkých městech, dává o víkendu nebo o dovolené přednost strávit své volné dny na chatě nebo chalupě. Možná, že se právě teď rozhodujete pro pořízení jedné z variant tohoto víkendového bydlení. Přichází tedy na řadu otázka, zda si pořídit raději chatu nebo chalupu.

  • I přesto, že tyto dva objekty spousta lidí zaměňuje anebo si myslí, že jsou totožné, je mezi nimi velký rozdíl. A to i z hlediska financování hypotékou.

Chata je většinou určena pouze pro sezónní rekreaci. Až na některé výjimky je to zpravidla domek, který neposkytuje velký luxus. Ale s tím chataři počítají a vůbec jim tento „nedostatek“ nevadí. Při chatové rekreaci jde většinou o něco jiného nežli o to, zvelebovat okolí. Chaty jsou také z tohoto důvodu obývané a obyvatelné pouze od jara do podzimu. S vytápěním pro zimní období se příliš nepočítá. Jsou ale jistě i výjimky, kdy je chata k dispozici i v zimě.

  • U chalupy s možností celoročního využití se počítá více s tím, že bude zapotřebí náročnější finanční i časová investice. Budete tam trávit více času, což bude vyžadovat větší komfort a lepší vybavení, ať už se bude jednat o postele, dostatek úložných prostor, plnohodnotnou kuchyň, sedačky s křesly a podobně.
  • Pokud tedy nekoupíte chalupu v dokonalém stavu, který nebude vyžadovat léta žádné změny a úpravy.

Chalupa je v mnoha ohledech praktičtějším řešením

Při rozhodování pro koupi chaty nebo chalupy tedy bude hrát zásadní roli fakt, jestli počítáte například v důchodovém věku s tím, že z města natrvalo odejdete. Pořízení chalupy může mít také do budoucna tu výhodu, že tím vlastně pro své děti zajistíte možnost mít kde bydlet, až se budou chtít osamostatnit. Stále je to prostě jedno bydlení navíc, v záloze. Ale ať už se rozhodnete pro jednu či druhou možnost, dobrou zprávou je, že vám po finanční stránce může pomoci vhodný úvěr, které si můžete porovnat například na portále Lundea.

  • Na pořízení nemovitosti je ale stále nejvýhodnější klasická hypotéka od banky.
  • A to i přesto, že se v některých případech úrokové sazby zvýšily.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny